Novynette si inlocuirea lor

13-06-2011
paperflower
Nu este medic/terapeut
paperflower
Buna ziua. De cativa ani folosean Novynette dar am vazut ca au fost retrase de pe piata. Astazi trebuia sa iau prima pastila dintr'un nou blister dar nu am ce. Am incercat sa ajung la medic, dar astazi fiind sarbatoare nu lucreaza nimeni. Nu stiu ce sa fac, dupa ureche nu prea imi vine sa iau, am citit ceva despre Mercilon, cum ca ar fi similar, dar fara analize nu sunt sigura. Ce sfat imi dati? Sa fac pauza o luna pana ajung la control? Sau sa incep cu Mercilon si sa vad cum ma simt, poate doar luna asta?
Multumesc
3 comentarii
0
13-06-2011, ora 20:50
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Incepeti cu Mercilon. Este originalul. Novy este copia lui legalizată.
0
22-06-2011, ora 22:24
georgiana222
Nu este medic/terapeut
georgiana222
buna seara ! am si eu o intrebare, am luat novynette pana duminica, si ar trebuie sa incep luni dupa o pauza de 7 zile insa nu am mai gasit novynette si mi-a recomandat o farmacista mercilon, va rog daca imi puteti spune si mie cand pot sa incep, in prima zi de menstruatie sau dupa perioata de pauza ? va multumesc
0
28-06-2011, ora 15:20
D4ni3ll4
Nu este medic/terapeut
D4ni3ll4
Buna ziua
Referitor la aceeasi problema.
Si eu am folosit pana acum Novynette, insa luna aceasta nu le-am mai gasit. Trebuia sa iau aseara la ora 23: 30 prima pastila dupa cele 7 zile de pauza insa am uitat. Azi dimineata am sunat-o pe doctorita mea si mi-a zis sa incerc cu Karissa.
Am luat prima pastila la 11:30 dimineata, iar cea de-a 2-a o voi lua diseara normal...asa mi-a indicat farmacista.
Daca fac asa, cand voi fi protejata? avand in vedere ca Novinette si Karissa nu au aceeasi concentratie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  • Greșeli în utilizarea pilulelor anticoncepționale
  •