nu am orgasm

06-01-2012
anomin_2011
Nu este medic/terapeut
anomin_2011
Buna ziua, numele meu este Raluca, am 22 de ani.
Mi-am inceput viata sexuala in urma cu 2 ani jumate, niciodata nu am simtit nimic, de cele mai multe ori durere doar. Nu ma excit, nu simt absolut nicio placere. Partenerul meu (Andrei) ajunge mereu la orgasm. Il iubesc, este atent cu mine.
Inainte sa-l cunosc pe el am mai fost cu baieti si ma excitam cand ne sarutam si ne atingeam, dar cu el nimic.
Viata sexuala mi-am incept-o cu Andrei.
Ce ar putea fi?
4 comentarii
0
06-01-2012, ora 13:18
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Iei cumva anticonceptionale?
0
06-01-2012, ora 14:20
anomin_2011
Nu este medic/terapeut
anomin_2011
iau anticoneptionale de 3 luni, dar este un tratament de la dermatolog pentru acnee.
de ce intrebati? au vre-un efect?
oricum eu niciodata nu am simtit nimic...si de cand iau pastiele e la fel
0
06-01-2012, ora 17:47
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Anticonceptionalele pot determina micsorarea libidoului sau chiar sa nu mai poti avea orgasm.
Nu toate femeile reactioneaza la fel.
Dar, pe langa asta, s-ar putea sa nu fie acea 'chimie' intre tine si Andrei, chiar daca il iubesti.
Iubirea este cu treaba ei. Asa putem iubi parintii, fratii, prietenii sau animalutele de companie.
Potrivirea chimica intre un barbat si o femeie este cu totul altceva.
Partea rea este ca, daca o sa continui sa ramai intr-o astfel de relatie - fara placere sexuala, in timp poti dezvolta chiar probleme psihologice - depresii sau mai rau.
Una este sa nu ai un partener si alta sa ai relatii sexuale fara nici o placere.
Poate ar trebui sa discuti asta cu prietenul tau si ori incearca...si acorda o mai mare atentie preludiului si artei de a iubi, ori poate va mai despartiti un timp.
Chiar nu este bine pentru tine sa traiesti intr-o astfel de situatie, mai ales ca ai simtit ceva cu alti baieti.
0
06-01-2012, ora 17:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
La unele femei afecteaza libidoul, si te pot face chiar sa nu poti avea orgasm. Eu cand nu iau anticonceptionale totul este OK si normal, iar atunci cand iau nu am chef deloc si nu pot avea orgasm niciodata. Din momentul intreruperii totul revine la normal. De asemenea nici eu nu am putut avea orgasm la inceputul vietii sexuale pentru 7, 8 luni, timp in care luam anticonceptionale insa de cand am avut prima data nu au mai fost probleme, bineinteles asta intamplandu-se in momentul renuntarii la acea pilula.
Nu stiu daca la tine au vre-un efect negativ din acest punct de vedere anticonceptionalele intrucat spui ca le iei doar de 3 luni, insa te pot afecta si acestea, iti spun din propria experienta.
Incearca sa vezi daca autosatisfacandu-te poti ajunge la orgasm ori nu, numai asa vezi daca problema este de nepotrivire cu partenerul..
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
 
 
 
Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.