nu ia in greutate

06-08-2009
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
sotia mea a fost operata cezariana la 34 saptamani deoarece facea tensiune in ultima luna si copilul nu a mai luat in greutate.copilul s-a nascut cu 1750 g cu nota 8 respira singur, a scazut in greutate de 2 ori a ajuns la 1550 g a crescut la 1560 apoi iar 1550. nu prea mananca ii da cate 7 ml lapte de la mama chiar si la 4 ore au trecut de la nastere 9 zile in rest e vioi deschide ochii da din manute, mai plange...ne spun sa mai asteptam pana se adapteaza pana incepe sa manance mai mult.Poate trebuie suplimentat cu lapte praf sau numai lapte praf poate de la mama nu ii place, sau nu e bun stiu eu..sotia a mai pierdut o sarcina in 2006 la 8 saptamani si acum e un pic speriata din cauza asta.Stiu ca e pe maini bune dar trebuie sa fie o explicatie..lasam timpul sa rezolve? va rog sa-mi dati o expicatie daca ati mai intalnit cazuri la fel.multumesc.
14 comentarii
0
06-08-2009, ora 20:48
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
In primul rand un bebe mic trebuie sa pape din 3 in 3 ore zilnic, pana cand veti incepe diversificarea!!Este posibil intr-adevar sa nu ii ajunga laptele matern, dar pt asta trebuie sa mergeti cu el la medicul pediatru sa va recomande completarea cu lapte praf!
0
06-08-2009, ora 21:29
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
copilul meu este inca in incubator e nascut pe 28 iulie, cum sa merg la pediatru, e prematur.nu prea ne intelegem. oricum merci
0
07-08-2009, ora 13:08
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mda..nu ati specificat de la inceput ca este in incubator!!Sunt medici pediatri si acolo in spital, asa ca daca vi s-a spus sa asteptati, atunci asteptati!!
0
07-08-2009, ora 15:34
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
la 9 zile de la nastere cat am scris.
0
07-08-2009, ora 15:37
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
intrebarea era pt un NEONATOLOG(cel care se ocupa de nou nascuti) eventual un pediatru..
0
07-08-2009, ora 18:50
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Atunci trebuia sa specificati in titlul subiectului deschis :strict catre un medic pediatru/neonatolog! Plus ca pe acest forum nu prea se gasesc medici pediatri...
Numai bine..
0
08-08-2009, ora 01:44
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
nu inteleg dc te bagi in seama e forumul tau?sau esti o vecina din aia curioasa care sta cu usa deschisa...
0
08-08-2009, ora 14:42
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Este forumul tuturor utilizatorilor daca vrei sa stii si daca vroiai sa primesti un raspuns strict medical, trebuia sa ceri in titlu acest lucru si nu se mai baga nimeni in seama!!Dar esti si nesimtit pe deasupra!!Sa ma fereasca Dumnezeu de oameni ca tine!!
0
08-08-2009, ora 16:02
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Bebelusul este un prematur grd.II.In primele zile de viata nou-nascutul pierde 5-10% din greutatea de la nastere ; se considera normala si este comuna mai tuturor nou-nascutilor ; pierderea in greutate se datoreaza pasajului meconial, pierderii de vernix caseosa, uscarii cordonului ombilical si pierderilor urinare de apa.Copilul nascut la termen, cu greutate normala, in cel mult doua saptamani atinge din nou greutatea de la nastere.Prematurului ii trebuie mai mult timp pentru a egala greutatea initiala.capacitatea gastrica este limitata, forta de supt este slaba, rinichiul este imatur.Bine ingrijit si corect alimentat, va recupera insa rapid deficitul pondero-statural si psiho-motor.Daca nu are probleme respiratorii bebelusul poate fi dat la san, cu un maxim de 4 ore intre mese [ mai are inca sonda de gavaj?]Las-o pe mama bebelusului sa stea internata cu el pana acesta va creste in greutate.Cantitatea de lapte creste gradual, de la o zi la alta in prima saptamana.Ai rabdare, si tu si sotia ta, vorbiti cu medicul care ingrijeste copilul, rugati-l sa va lamureasca si veti vedea ca nu sunt motive de ingrijorare.Peste cateva zile bebelusul va incepe sa creasca in greutate si va ajunge in curand din urma sugarii de aceeasi varsta.Numai bine!
0
08-08-2009, ora 19:16
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
multumesc Casa drhouse. asta da raspuns.au mai trecut zile si copilul este bine a inceput sa ia in greutate am vb si cu doctorul si a spus la fel ca-i trebuie mai mult timp, timpul a trecut si ia in greutate.multumesc.
0
08-08-2009, ora 19:19
lucdum
Nu este medic/terapeut
lucdum
jaquelinne imi cer scuze daca am fost rautacios, nici tu nu ai citit bine ce lamuriri ceream si nu sunt cum crezi dar n-as vrea sa fii in locul meu sau sa fi fost atunci...eu stiu asa: daca ma doare capul intreb un medic ce-mi trebuie...scuze cred ca ai inteles, multumesc
0
01-10-2009, ora 13:40
tigrisor
Nu este medic/terapeut
tigrisor
am o fetita de 4, 5 luni s-a nascut la 36 de saptamani prin cezariana ( am ajuns la spital cu membranele rupte ) si operata dupa 21 de ore.La nastere fetita avea 2450 g totul a decurs normal numai ca nu prea creste in greutate, am alaptat la san si completare pana la 3, 5 luni. de la 3, 5 luni in colo cu lapte praf, prenan, nan, aptamil h1a1, aptamil pepti, la indicatia medicului. intrebarea mea este ce sa fac ca sa creasca mai repede in greutate, acuma are 4750g
0
01-11-2010, ora 08:58
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
MAYA IOANA S-A NASCUT LA 32 DE SAPTAMANI CU GREUTATEA DE 1300G IN IASI LA CUZA-VODA.IN MATERNITATE A MANCAT FOARTE BINE, FAPT PENTRU CARE A LUAT REPEDE IN GREUTATE.ACUM ARE 6 LUNI VARSTA CORECTATA 4 LUNI SI ARE ABEA 5000G.NU MAI VREA SAN ACUM PAPA LAPTE PRAF MILUMIL 2 SI AM AJUNS LA 3 MESE SOLIDE:MAR CU BISCUITE, SUPITA DE PUI CU LEGUME SI SEARA CEREALE DE LA MILUMIL CU BRANZICA DE VACI. CARE AR FI IMPEDIMENTUL DE NU I-A IN GREUTATE, DECAT ASA DE GREU? MA PUTETI AJUTA??
II DAU VITAMINA C PICATURI 4PIC/ZI, POLYVITAL 15 PIC/ZI FE HAUSMMAN 15-20 PIC/ZI, VIGANTOLSI 10 ZILE DIN LUNA GLUCONAT DE CA 2.5ML 2/ZI.ESTE FOARTE VIOAIE, VORBESTE PE LIMBA EI...ESTE UN COPIL NORMAL, DOAR CA MA CHINUI CU ALIMENTATIA.ACUM MA LUPT SA PAPE 150 ML LAPTE. CE AS PUTEA SA FAC SA MANANCE MAI BINE?MA PUTETI AJUTA? VA MULTUMESC ANTICIPAT. AS DORI DACA SE POATE SA-MI RASPUNDA UN MEDIC NEONATOLOG.MULTUMESC.
0
03-11-2010, ora 14:27
ioana horia
Nu este medic/terapeut
ioana horia
buna ziua, mi-as dori tare mult sa-mi raspunda si mie un medic, va rog tare, tare multmultumesc frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul