nu imi vine menstruatia!

22-01-2016
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
Ultima data mi-a venit pe 11 decembrie si pana in ziua de azi nu a aparut nici acum..mi s au intarit sanii si s-au marit ff mult, imi cunosc foarte bine corpul si nu i-am avut niciodata asa, ma si dor, am avut contact dar protejat, am facut si un test de sarcina care a iesit negativ, ma doare si burta ca si cum urmeaza sa-mi vina, si ieri m-a durut si mijlocul, dc imi intarzie? pot fi insarcinata?
17 comentarii
0
22-01-2016, ora 21:14
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Nu. Urmeaza sa vina.
0
22-01-2016, ora 22:15
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Iti recomand sa mergi la un control ginecologic de urgenta. O intarziere de o aproape o luna si jumatate nu este normala oricum. Testele de sarcina pot da rezultate false in unele situatii. Mai bine sa fii sigura decat sa regreti.
Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
23-01-2016, ora 11:07
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
intarzierea este de 12 zile, nici de cum de o luna si jumatate..am sp ca luna trecuta prima zi a fost pe 11, si luna asta trebuia normal tot pe 11
0
23-01-2016, ora 11:08
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
Ma tem ca nu cumva sa am ceva...sau poate fi de la stres, tin sa mentionez ca luna asta am fst foarte stresata din cauza unei probleme in familie..
0
23-01-2016, ora 11:08
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
clara_p ti s-a intamplat si tie?
0
23-01-2016, ora 17:03
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Da, imi cer scuze, intarzierea este mai mica insa trebuie sa aveti in continuare reglarea ciclului menstrual. Stresul puternic poate fi o cauza a intarzierii.
0
23-01-2016, ora 17:16
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
O sa consult un medic..dar pana atunci, am o intrebare, de ce ma dor atat de tare sanii? acum o saptamana s-au marit normal ca un semn a venirii menstruatiei, iar de 2 zile s-au umflat, ii simt grei si ma dor, simt ca si cum plesnesc!
0
23-01-2016, ora 20:41
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Poate ati luat medicamente pt raceala sau alt tip de medicament sau ati avut o perioada cu multe emotii.
0
24-01-2016, ora 08:14
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
Am luat un nospa acum cateva zile pentru stomac si un brufen pentru raceala dar de mult, poate este din cauza asta si din cauza emotiilor...sa stau asa pana imi trec? imi va trece? sau imi trebuie medicamente, unguent ceva...
0
24-01-2016, ora 10:48
Psiholog Pescaru Valentin
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Pescaru Valentin
Inaintea ciclului menstrual exista o "furtuna" hormonala in organism - ea este cea responsabila de starile femeii, durerile de sani sunt provocate de marirea sanilor datorata hormonilor etc. Este ca si cum organismul se pregateste de sarcina. Daca ovulul nu a fost fecundat el este eliminat prin menstruatie si toate simptomele dispar. Substantele luate nu explica simptomele. Daca starile nu trec va recomand sa mergeti la medic.

Valentin Pescaru
psiholog-psihoterapeut-sexolog
0
24-01-2016, ora 12:16
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
Am facut chiar azi alt test de sarcina care a iesit negativ, voi astepta poate menstruatia va aparea zilele astea, daca nu voi merge la doctor, dar se poate sa ai lipsa menstruatiei o luna, si apoi sa decurga normal?
0
24-01-2016, ora 13:40
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Se poate.

Daca va intarzie mai mult de 5 zile pe o perioada de 3 luni, mergeti la medic.
Dati pe net cautare Cauze ale intarzierii menstruatiei.
0
24-01-2016, ora 17:58
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
In general pe net scrie despre sarcina, intarzierea poate fi legata de sarcina si tot asa..sa efectuez teste...va intreb, se poate sa fiu insarcinata si sa nu-mi fi detectat sarcina testul(pentru ca este prea devreme)?? am avut pana in data de 9 relatii sexuale, de atunci au trecut 2 saptamani lejere in care am facut 2 teste ambele negative
0
24-01-2016, ora 19:18
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati avut contact sexual protejat si nu s-a rupt prezervativul, nu sunteti insarcinata. Stati linistita.
Daca a fost neprotejat, test de sarcina la 3 saptamani dupa ultimul contact. Altfel poate sa nu fie valid.
0
24-01-2016, ora 21:36
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
Eu stiam ca la 7-10 zile de la intarzierea menstruatiei se face testul de sarcina, care repet in cazul meu a iesit negativ, inseamna ca este o dereglare hormonala, multumesc mult pentru sfaturi! voi mai astepta si poi voi merge la medic
0
26-01-2016, ora 15:19
Oana.a19
Nu este medic/terapeut
Oana.a19
Chiar azi mi-a venit, multumesc pentru sprijin si sfaturi, sunteti de foarte mare ajutor!
0
26-01-2016, ora 15:36
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Pt putin. Sa fii sanatoasa !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.