Nu imi vine sa fac scaun

20-05-2010
AndreeaH
Nu este medic/terapeut
AndreeaH
Buna sunt Andreea, am 19 ani.
De foarte multi ani nu fac scaun zilnic, cam la 3 zile sau mai rar. Eu credeam ca e normal pana cand am vb cu mai multe persoane si toti mi-au spus ca fac zinic. Am inceput sa ma ingrijorez mai ales acum. A trecut o saptamana de cand nu am mai avut si sunt foarte speriata. Nu cred ca e constipatie pentru ca nu simt nevoia deloc sa merg la baie. Am fost si m-am chinuit de mai mult ori chiar daca nu imi venea insa fara rezultat.
Va rog ajutati-ma cu niste sfatufi. Sper sa nu fie nimic grav!
4 comentarii
0
20-05-2010, ora 21:06
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Consulta un gastroenterolog, iti va spune ce investigatii sa faci. De aici poti primi sfaturi, dar cred ca, chiar daca o sa ai rezultatele asteptate, n-o sa te linistesti 100%. Nu te ingrijora, dar nici nu te neglija, e foarte important un tranzit intestinal normal.
0
20-05-2010, ora 21:13
AndreeaH
Nu este medic/terapeut
AndreeaH
Iti multumesc.Sti vreun medic gastroenterolog bun in timisoara?
O sa iti urmez sfatul si vreau sa merg cat mai repede.Pe langa problema asta nu am deloc pofta de mancare si orice mananc mi se face greata, chiar daca nu mananc gras deloc. Poate e si din cauza alimentatiei proaste...
0
22-05-2010, ora 18:39
Rica Venturiano
Nu este medic/terapeut
Rica Venturiano
Mananci paine sau alte produse cu gluten si cazeina?

Food Causing Constipation
http://www.youngerthanyourage.com/13/constipation.htm

Oricum, nu este sigura sursa de pe net. Mai cauta pe google despre -gluten dairy constipation--

Inul proaspat sau stocat cum trebuie + vitamina E ajuta foarte mult colonul.
0
24-05-2010, ora 20:24
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Nu stiu medic in Timisoara, sunt din Bucuresti. Oricum, e posibil sa ai si oarece probleme cu colecistu, el poate da senzatiile de care spui si are mare aport, normal, in digestia buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Constipația în timpul sarcinii
  • Constipația
  • Noi abordări terapeutice în colonul iritabil și constipația cronică idiopatică
  • Ar putea exista o legătură între constipație și infecțiile herpetice?
  • Constipaţia cronică creşte riscul de cancer de colon?
  • O proteină recent descoperită în intestin ar putea juca un rol cheie în constipație
  •