Nu ma excit

23-01-2018
aro
Nu este medic/terapeut
aro
Buna, am 18 ani si acum cateva saptamani am avut primul contact sexual, atunci nu m am excitat complet adica nu era destul de tare si nu a fost cine stie ce, acum am o prietena si se intampla la fel, aproape ca nu ma excit deloc, nici la sex oral. Am mai citit si alte raspunsuri pe acest site si in majoritatea era vorba despre masturbare, eu nu m am mai masturbat de aprox. o saptamana si nu vreau sa o mai fac. Care ar putea fi problema? Tin sa precizez ca ma atrag femeile si nu am alte orientari.
12 comentarii
0
24-01-2018, ora 03:02
Argent
Nu este medic/terapeut
Argent
Intr o săptămână nu te vindeci daca te ai autosatisfacut 5 ani. Fumezi? Bei?
0
24-01-2018, ora 06:59
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Bună dimineața!
Încearcă să mergi la un psihosexolog pentru că în afară de stabilirea cauzelor pentru care ai probleme, ai nevoie și de educație sexuală.
0
24-01-2018, ora 17:58
aro
Nu este medic/terapeut
aro
Nu fumez si nici alcool nu beau exagerat sau frecvent. Nu am cum sa rezolv altfel? fara sexolog sau ceva? daca iau pastile?
0
24-01-2018, ora 18:56
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Pastile nu se iau decât la recomandarea unui medic, dacă ai o problemă medicală. Cere de la medicul de familie o trimitere către urologie și vezi ce-ți spune. Dacă medicul îți spune că nu-i o problemă medicală, atunci e nevoie să mergi la psihosexolog. Starea emoțională sau psihică influențează major calitatea și perioada erecției. Orice grijă, emoție, teamă, gânduri, griji asociate actului sexual fac dificilă, dacă nu imposibilă, obținerea erecției.
Medicamente se iau doar la prescrierea unui medic, după o evaluare corectă a stării de sănătate.
Utilizarea lor fără prescripție medicală se face pe risc propriu și reprezintă un pericol pentru sănătate (atac de cord, atac vascular cerebral).
0
25-01-2018, ora 03:17
Argent
Nu este medic/terapeut
Argent
Nu se ia pastile la 18 ani.. La 55 ce mai iei?
Cu masturbarea cum stai pana la 18 ani?
De câteva ori pe săptămână?
Zilnic?
De mai multe ori pe zi?
0
25-01-2018, ora 15:40
Vn2367
Nu este medic/terapeut
Vn2367
In ultimele luni m masturbam maxim de 2-3 ori pe saptamana. Daca nu o mai fac deloc in cat timp ar trebui sa revin la normal, stiu ca nu e toata lumea la fel, dar estimativ
0
31-01-2018, ora 12:22
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Nu exista e legatura clara intre faptul ca te-ai masturbat inainte si ceea ce se intampla acum.
In primul rand Aro e important acum sa ai o discutie in detaliu despre sexualitate si despre gandurile tale, la inceput de drum.

Consulta un psihosexolog si in acelasi timp un endocrinolog, pentru a testa nivelul unor hormoni.
Daca e cazul o sa te trimita si la un urolog. Succes !

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
0
13-03-2019, ora 20:10
And Reea
Nu este medic/terapeut
And Reea
Buna am 20 de ani. Am o problemă delicata si nu îndrăznesc să vb cu nimeni si m-am gandit ca aici nu e ok sa vb, de la 15 ani miam inceput viata sexuală nici atunci si nici acum in prezent nu simt nimic adica nu ma excit absolut deloc atunci nu era o problemă dar acum este pentru ca am o relație de aprox 3 ani si jum si prietenul meu doreste sa faca sex foarte des eu mă simt foarte prost ca el sa chinuie si eu nu am nici o reactie. Acum noi încercăm să facem si un bebe si ma gandesc ca eu nu raman si din aceasta cauza adica ca nu ma excit. Va rog sa ma ajutati cu o parere pentru ca imi este frica sa nu ne afecteze relația el își dorește foarte mult un copil si eu la fel da nu reușim va rog sa ma ajutati. Va multumesc frumos!!
0
12-04-2019, ora 09:42
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Imi pare rau pentru situatia prin care treci Andreea. La baza ei pot fi mai multe cauze asa ca e important sa le evaluezi pe toate.
Daca iti e mai usor poti incepe printr-o discutie cu un psihosexolog. In ultimii 5 ani ai vorbit despre asta la vreun consult ginecologic?

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
0
10-12-2019, ora 13:06
Cristi199
Nu este medic/terapeut
Cristi199
Ba se iau pastile, excitante sexuale de la psihiatru. Doar ca întâi trebuie sa treci pe la endocrine sa vezi daca nu cumva ai dereglari.
0
16-12-2019, ora 21:29
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
E nevoie să determini cauzele care- ti produc probleme. Verifică mai întâi dacă nu sunt probleme medicale(investigatii la endocrinolog și ginecolog), iar daca se constată ca nu sunt, mergeți la un psiholog cu competențe pe psihosexologie.
0
16-01-2020, ora 14:14
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Ce excitante sexuale stii tu ca prescrie psihiatrul Cristi? Sunt povesti.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu - Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Excitatia sexuala
  • Lipsa excitației - de ce nu mă excit?
  •