nu mai scap de micozele vaginale!

14-11-2013
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
buna...am 42 de ani si de cand ma stiu am fost diagnosticata cu vaginita mixta, colpite mixte..la ultima lama mi-a iesit cocobacili...am urmat tratamente peste tratamente cu ovule, antibiotice (pt ca am si anexita cronica recurenta)antiinflamatoare, iar boala revine tot la o luna doua, practic nu ma tratez.acum am din nou mancarimi si arsuri pe uretra si o scurgere albicioasa.din uretra..tocmai dupa ce am terminat tratamentul cu ovule klion d..am inceput sa iau nolicin pt ca ma deranja si la urinat(urinari dese si putine in cantitate)si am facut ciuperca.azi am luat o pastila de diflucan 150 gr si am luat canesten crema pt extern...medicul meu nu ma poate programa ca e ocupat pana luna viitoare.iar eu ma tratez singura...deci problema ar fi asta, , , , daca iau antibiotic, fac ciuperca, daca am contact sexual e posibil sa ma irit si sa fac ciuperca daca fac spalaturi (nici nu poate fi vorba insa)ma irit si fac ciuperca...precizez ca sant predispusa la fungi...mai am si la unghia de la picior, iar uneori am alergii cutanate...in fine..sant disperata.ce sa fac sa scap de fungi definitiv???????va rog un raspuns.!!
19 comentarii
0
14-11-2013, ora 20:48
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
In primul rand trebuie sa va schimbati dieta si sa aveti o ordine in alimentatie ! Trebuie sa incepeti sa faceti cateva zile vegetale in fiecare saptamana ( luni, miercuri si vineri de preferinta), zile in care sa predomine salatele de legume ! In acest fel sangele se va detoxifia si improspata periodic ceea ce va crea un mediu sanatos si neprielnic fungilor ! In paralel se pot lua suplimente care sa ridice imunitatea generala si se mai pot adauga si alte questii daca incepeti dieta !
0
14-11-2013, ora 21:33
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Sotul dv s-a tratat?
0
14-11-2013, ora 21:36
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
multumesc pt raspuns.inca ceva.pt astfel de infectii trebuie sa faca tratament si partenerul meu?
0
14-11-2013, ora 21:40
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
mentionez ca partenerul meu nu are nici un simptom.si nici nu prea avem contacte atata timp cat nu ma simt bine, , , , , disperarea mea vine din faptul ca nu reusesc sa scap de acest handicap pt ca sincer a devenit un handicap pt mine
0
14-11-2013, ora 21:59
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Sotul dv nu are simptome pt ca el are o imunitate buna, in schimb pe dv. avand un teren ultrafavorabil si sensibil va reinfecteaza usor ! Deci este nevoie de pauza sau protectie pana va restabiliti putin imunitatea ! Incepeti chiar de maine dieta de echilibrare altfel nici un tratament nu va va ajuta !
0
14-11-2013, ora 23:09
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Trebuie sa se trateze si sotul in paralel cu dv! Barbatii pot avea infectii fara sa fie simptomatici, dv va tratati si apoi va reinfectati! Tb sa aveti grija sa purtati lenjerie de bumbac, sa va stergeti intotdeauna din fata spre spate, sa urinati dupa vontactul sexual, sa nu va mai dpalati in vagin! Cd luati antibiotice tb sa luati medic ca sa prev candidoza!
0
15-11-2013, ora 09:41
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
si daca eu am o infectie cu cocobacili el ce-ar trebui sa ia..ca imi tot repeta ca el nu are nimic si nu intelege ce am eu..acum iau zinnat 500 pt ca ma doare in partea de jos in dreapta, as prefera sa nu mai iau antibiotiic dar fac des infectii pt ca am si un fibrom de vreo 2 mm...precizez ca am luat diflucan o pastila de 150 mg..impotriva ciupercii.cred ca singura mea salvare e un medic homeopat..medicamentele m-au dat peste cap...pt ca ori de cate ori merg la consult imi prescrie antibiotic...antiinflamatoare si ovule...cred ca nu mai au nici un efect..
0
15-11-2013, ora 14:43
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Partenerul tb sa ia acelasi trat ca dv! Fara contact sexual in timpul trat! Poate sa isi recol secretie uretrala! Dc dv luati xinnat si duflucan asta tb sa ia si dansul! Mi-este greu sa fac evaluari fara toate detaliile!o zi buna
0
15-11-2013, ora 19:07
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
eu iau zinnat pt anexita, el dc sa ia? am citit un comentariu cum ca nu trebuie tratat partenerul decat in cazul infectiei cu bacterii sau trichomonas sau candida..in fine am sa-mi fac din nou antifungigrama si antibiograma si sa vad ce zice medicul multumesc pt raspuns
0
16-11-2013, ora 11:29
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
ce sant de fapt cocobacilii astia si cum se trateaza?
0
16-11-2013, ora 11:47
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Draga marcylia, atunci cand ai probleme de care nu mai scapi, cel mai bun tratament este cel de intarire a sistemului imunitar. Eu m-am confruntat cu anexita ani la rand si nu mai scapam, si acum imi apare o data la 2 ani, iar medicul ginecolog, dupa ce mi-a prescris un tratament foarte puternic, mi-a spus ca daca nici acum nu scap definitiv, atunci sa fac o cura cu echinaceea si propolis pentru intarirea sistemului imunitar. Ideea e ca nu am mai avut probleme de la acel tratament, dar am luat si echinaceea, eu fiind alergica la polen deci nu puteam lua propolis.

Te sfatuiesc sa faci in paralel cu multele tratamente pe care le iei, si o cura pentru sistemul imunitar. Vitamine, echinaceea, propolis, sport, sa mananci cat mai sanatos posibil, incearca sa nu te mai stresezi si vei vedea ca viata ta se va schimba...

De asemenea, foarte important, sotul sa mearga sa isi faca analize, chiar daca nu are niciun simptom, mai mult ca sigur te reinfectezi de la el la nesfarsit. Tu te tratezi, te vindeci, si la scurt timp te imbolnavesti iarasi, chiar tu zici asta. La fel pateam eu cu candidoza in trecut, timp de 2 ani imi aparea lunar, nu mai scapam de ea, asta pana cand i-am dat si sotului tratament si nu am mai avut niciodata de atunci. Evident, nici el nu avea niciun simptom.

Mers cu sotul la dermato venerologie neaparat pentru recoltare si analize, convinge-l. Mari sanse ca problema sa vina de la sot.
0
16-11-2013, ora 12:25
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
eu am totusi o nelamurire...daca in analize mi s-au gasit cocobacili care am inteles ca e o bacterie, de ce mi-a dat tratament cu ovule metronidazol care este eficient pentru infectiile cu fungi.?si de ce totusi mie imi apare scurgerea in momentul in care incep sa iau antibiotic?????practic toate tratamentele pe care le-am facut pana acum au avut efect pe moment iar boala recidiveaza vad ca tot mai des. si la testul papa nicolau ce fel de analize se fac?se face antibiograma si antifungigrama completa?cred ca medicii sant f superficiali.asteapta doar sa mergi sa le dai bani de asta nu te trateaza!!!!oricum multumesc pt sfat draga otilia 107.am sa mai fac o incercare la un alt medic sa imi faca niste analize mai serioase, si am sa il tratez si pe prietenul meu care de fapt nu crede ca ar avea ceva.
0
16-11-2013, ora 14:50
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Metronidazolul este tot antibiotic ce actioneaza pe bacili anaerobi
0
16-11-2013, ora 18:03
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
am luat doua zile zinnat 500...pot sa intrerup tratamentul si sa continui cu metronidazol?sau sa mai astept pana reusesc sa ma programez la medic?am observat ca de cand iau zinnat am o secretie uretrala abundenta fara miros, arsuri si prurit pe uretra...de fapt nici nu stiu unde sa ma programez la un urolog sau la un ginecolog!!!!!!????ce sa fac???
0
16-11-2013, ora 18:50
Dr. Erna Stoian
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Erna Stoian
Luati si zinnatul si metro cum v-a fost prescris! Ar fi bine sa faceti si un sumar urina si urocultura!
0
17-11-2013, ora 15:14
marcylia
Nu este medic/terapeut
marcylia
dupa trei zile de la tratament am aceleasi simptome.parca ma mananca mai rau pe uretra si scurgerea persista mai am si niste intepaturi foarte ascutite, ce sa fac?n-0 fi de la antibiotic?
0
22-11-2013, ora 17:37
Miss Jackson
Nu este medic/terapeut
Miss Jackson
Doamna marcylia, nu va mai chinuiti cu antibiotice, cu ovule si cu alte asemenea, NU VA VOR AJUTA!! Problema pe care o aveti dvs. este atat de simpla, nici nu va inchipuiti cat de rapid se poate rezolva.
In primul rand, cititi aici despre produsul pe care vi-l recomand eu, si daca va hotarati sa il incercati va povestesc in detaliu cum trebuie sa procedati si cum sa vi-l administrati. Va garantez ca in max. 1-2 saptamani scapati de toti microbii care va cauzeaza micoza.
-*

In plus dvs. aveti si acel fibrom, care nu este deloc de neglijat. Ei, sa stiti ca MMS va poate ajuta si in cazul acelui fibrom; s-ar putea totusi, ca pentru dizolvarea lui completa, sa urmati tratamentul cu MMS mai mult de 2 saptamani, poate chiar o luna, sau o luna si jumatate, dar de rezolvat sigur va va rezolva si aceasta problema. Iar sistemul dvs. imunitar va deveni de cel putin 100 de ori mai performant si nu va mai fi nevoie sa utilizati nici macar un singur medicament.
Va las adresa mea de mail intr-un mesaj, cititi mai intai despre acest MMS si apoi vorbim daca doriti si va invat cum sa-l utilizati.
Este asa de pacat sa va chinuiti. Sotul dvs. se poate trata si el la fel de bine cu MMS. Puteti face cura impreuna, chiar este recomandat sa o faceti in acelasi timp.
Va spun de la inceput ca nu va fi usor tocmai pentru ca acest produs are un gust si un miros oribil (de clor, chiar mai rau), insa efortul dvs. va va fi rasplatit pe masura, la final veti constata ca ati scapat de toate problemele, va spun la modul cel mai serios.

(*modificat de admin)
0
23-11-2013, ora 16:21
Dr. Cosmina Brummer
Obstetrica-ginecologie, Rm.Valcea
Dr. Cosmina Brummer
Indicat este sa se efectueze setul complet de investigatii:
-exam. Microscopic pe Feroiu;
-examen culturi (include si fungigrama, mai ales dacă sunt candidoze care recidiveaza);
-examen Chlamydia;
-examen Mycoplasma+Ureaplasma;
-examen Neisser ;
Tratamentul cuprinde OBLIGATORIU tratarea partenerului.
0
22-04-2015, ora 00:01
Biannca95
Nu este medic/terapeut
Biannca95
Buna seara, Doamna doctor ma confrunt cu o problema veche, neglijata crezand ca va trece de la sine.Cu timpul mi-am dat seama ca problema a devenit destul de serioasa.In primul rand am 19 ani, de trei ani de zile am scurgeri vaginale abundente, urat mirositoare, zi de zi (nu pot sta fara protect slim)..problema a devenit destul de serioasa, ma doare cand urinez, urinez des, ma doare sub burta si mai nou ma dor si sanii desi nu sunt la perioada menstruatiei.In urma cu un an am fost la ginecolog crezand ca am chist, dar spre fericirea mea sa dovedit a fi rezultat negativ.D-na ginecolog a simtit mirosul neplacut, i-am spus si ei problema mea si mi-a recomandat ovule, atata tot, spunandu-mi ca sunt la ovulatie de aceea am durerile si scurgerile.Am tinut tratamentul de 5 zile, dar am fost la fel ca si inainte.Spre rusinea mea am lasato moarta pana acu 2 luni ce am mers iar la un medic ginecolog care mi-a recomandat niste ovule si un antibiotic, vreau sa va spun ca nu sa ameliorat nici atunci.Ieri am fost iarasi la d-na ginecolog si mi-a spus sa merg sa-mi ia proba sa-mi faca un eventual ecograf si sa vada cei de la laborator despre ce este vorba..Intre timp mi-a recomandat dansa Zinnat, Flucovim si Betadine ovule..azi am inceput tratamentul, in caz ca nu ma refac nici dupa acest tratament, ma pot astepta la ce e mai rau stiind ca problema mea este veche ? Va rog sa-mi dati cel mai mic raspuns..Mii de multumiri, o seara buna
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.