nu mai stiu ce sa fac

13-10-2013
Ale6
Nu este medic/terapeut
Ale6
Buna ziua.Din primavara ma chinui cu o rinita alergica de care nu reusesc sa scap.Am facut testele la polen, mucegai, praf de casa si par de animale, insa toate au iesit negativ.Intr-un final am ajuns la un medic ORL care mi-a spus ca tot o alergie am.Am facut de doua ori tratament cu xyzal, picaturi Nostamine, Alergonom si Avamys.In vara am avut o perioada in care simptomele au mai cedat, in special stranutul, insa ramasesem cu nara dreapta infundata.Am mers din nou si mi-a dat al doilea tub de avamys, spunandu-mi ca mucoasa nu mai e cianotica, e spre roz, insa nu e inca normalizata.Lucrurile au degenerat: am inceput din nou sa stranut, nasul infundat noaptea sau in pozitie orizontala.Am facut si o rinosinuzita pentru care am luat antibiotic in paralel cu xyzal(a doua oara), iar dupa terminarea tratamentului cu xyzal am inceput din nou sa stranut.Chiar nu stiu ce sa mai fac si ceea ce ma roade cel mai tare e ca nu am gasit substanta la care sunt alergica.
1 comentarii
0
07-08-2019, ora 22:56
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Pneumologie, Iași
Dr. Ciubotariu Bogdan-Iliuță
Bună seara! Faceți la alergolog și un test patch la diferite substanțe chimice, poate sunteți alergică la acestea. Câte polenuri ați testat (sunt pomi și plante care sunt polenizate în sezoane diferite). Simptomele sunt mai accentuate într-o anumită perioadă? Când ați făcut testele alergice ați întrerupt medicația antialergică cu minim 72 de ore? Dacă mai aveți întrebări vă răspund cu drag! O seară liniștită!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.