Nu mai stiu sunt insarcinata sau nu !

23-06-2013
micuta55
Nu este medic/terapeut
micuta55
Buna ziua, la fel dupa cum am scris titlul, cred ca intelegeti ce problema ma framinta deja de 7 zile. Vreau sa mentionez ca am un ciclu regulat, cel putin asa era pina cind in luna lui aprilie au aparut examenele si tot felul de stresuri. In aprilie ciclu mi-a venit pe 11, iar in mai mi-a venit tocmai pe 17, chestia este ca pe 8-9 iunie am avut contact sexual neprotejat si prietenul meu n-a terminat in mine 100 %. Doar ca dupa calculele mele ciclu trebuia sa-mi vie undeva pe 15 iunie, cu doua zile in urma, ca de obicei, insa iata astazi data de 23 si tot nu mi-a venit. Ieri am observat pe chiloteii mei niste pete maronii, am avut dureri de burta, la fel ca la ciclu si credeam ca o sa-mi vina insa uite ca m-am inselat. Am citit undeva ca aceasta e din cauza ovulatiei sau cum se mai zice si ca e un ciclu mic sau o pregatire inainte de ciclu, dar evident ca nu mai apare. Saptamina viitoare merg la ginecolog, dar as vrea din timp sa stiu cite ceva, poate nu sunt insarcinata ? (( Deja nu mai stiu. S-ar putea sa ma ajute cineva ?? Am vrut sa fac si test, dar am citit pe net si cam la majoritatea arata rezulatatul incorect, doar ca mi-i interesant de ce au fost petele celea maronii o zi intreagaastazi este doar ceva bej
4 comentarii
0
23-06-2013, ora 16:51
micuta55
Nu este medic/terapeut
micuta55
Am uitat sa mentionez ca sinii ma dor doar ca la menstruatie si nu am nicio simptoma de sarcina
0
23-06-2013, ora 23:42
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
de ce nu iti faci un test de sarcina?...pentru un rezultat corect poti face testul la 3-4 zile dupa intarzierea menstruatiei...( eu l-am facut cu 5 zile inainte de data menstruatiei si mi-a aratat rezultat corect-:)))
p.s. uneori menstruatia intarzie din cauza stresului sau a unor dereglari hormonale...pe viitor folositi o metoda de contraceptie ca sa nu mai stati stresati.:)
0
23-06-2013, ora 23:56
micuta55
Nu este medic/terapeut
micuta55
pai e posibil sa ma dezvirginez si sa ramin insarcinata? pt ca am auzit ca daca se rupa himenul pai apar schimbari in organism si de asta intirzie ciclu, nu stiu ce sa mai cred :( dar pt test e prea devreme pt ca a trecut doar 2 saptamini de la contact
0
24-06-2013, ora 01:07
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ micuta55

Posibil sa ramai insarcinata de la primul contact sexual, da.

Poti merge sa iti faci un test. Testele cele mai bune au o acuratete de 99 %.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Poți avea ciclu menstrual în timpul sarcinii?
  • Am rămas însarcinată, deși m-am protejat - unde am greșit (greșeli frecvente ale contracepției)
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •