Fetita de 1 an și 9 luni nu mănâncă

10-05-2019
Anamaria1234566
Nu este medic/terapeut
Anamaria1234566
Bună seara. Am o fetita de 1 an și 9 luni. De la aprox 2 luni a inceput sa refuze sa suga la biberon, fiind născută prematur la 7 luni. Pana la 8 luni a mâncat mai mult în somn, și destul de puțin cantitativ. De la 8 luni i.am scos definitiv biberonul pentru ca nu a mai vrut deloc, și am inceput sa.i dau blenduit, cu telefonul în fata. Asa a mâncat pana acum. Și asa mai mult forțată, iar daca simte piureul mai gros, face gag și vărsa.
I.am dat mereu și alternativa de a manca singura bucăți, sau cu lingura, însă nu acceptă. Mănâncă pufuleți. Câțiva, ii gestionează bine, însă cam atat.
I.am făcut ecografie abdominala, transfontanelara, radiografie plămâni. Analizele la sânge sunt perfecte
Nu știu unde sa mai merg cu ea, la greutate e foarte bine, din aceasta cauza niciun medic nu ma ia în seama când ma duc la ei, e foarte energică.
Am tot auzit de endoscopie de pe internet, nu am vrut sa o supun unei intervenții atât de invazive, dar mă tot gândesc serios la asta.
Oare ar putea avea o tumora pe esofag, ceva de genul? Până acum nu ar da mai multe semne și simptome inafara de refuzul mâncării?
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Alimentația nesănătoasă din timpul sarcinii influențează negativ sistemul imunitar al fătului
  • Impactul alimentației copilului în primii ani de viață asupra sănătății mentale și personalității acestuia
  • Importanța monitorizării alimentației în primele 24 de luni de viață
  • Un nou program îi ajută pe copiii mici să capete autocontrol și obiceiuri alimentare sănătoase
  • Importanța accesibilității alimentelor acasă pentru o dietă sănătoasă a copilului mic
  •