Nu pot dormi de la Stimuloton

14-06-2013
lucyana2005
Nu este medic/terapeut
lucyana2005
Buna ziua! Am 27 de ani, am fost diagnosticata cu depresie si mi s-a prescris stimuloton o pastila seara. Este a doua zi cand iau si a doua zi cand nu am inchis un ochi toata noapte. Am citit la reactii adverse ca poate aparea somnolenta, nicidecum insomnia. S-a confruntat cineva cu asa ceva?
6 comentarii
0
14-06-2013, ora 14:26
stevens
Nu este medic/terapeut
stevens
Pai luati-l la amiaza in cazul asta, iar seara puteti lua un calmant psihic ( o benzodiazepina) sau chiar un ceai sedativ !
0
15-06-2013, ora 20:13
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Cine v-a prescris medicamentul? I-ati facut cunoscut acest lucru?
0
16-06-2013, ora 14:10
lucyana2005
Nu este medic/terapeut
lucyana2005
Medicul psihiatru. Nu am fost inca la control dar nici nu am mai luat medicamentul. Stiti cuva de ce pot avea insomnie cand iau acest medicament?
0
16-06-2013, ora 14:43
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Buna, de obicei, medicamentele pentru depresie dezinhiba si au un rol activator, din aceasta cauza poate aparea insomnia. Totusi nu e in regula, spune-i medicului de efecte adverse, poate gaseste un inlocuitor.
0
16-06-2013, ora 15:27
lucyana2005
Nu este medic/terapeut
lucyana2005
Multumesc pentru raspuns. Sapamana viitoare merg la control si o sa-i spun. Am auzit ca sunt persoane la care medicamentele pentru depresie si somniferele au efect invers, adica produc agitatie si insomnie. Este adevarat?
0
16-06-2013, ora 18:02
Psiholog Pentilie Marius
Psihologie, Cluj-Napoca
Psiholog Pentilie Marius
Stimuloton conţine substanţa activă sertralina care are ca efect advers atat somnolenta cat si insomnia la unele persoane. De obicei medicamentele pentru depresie produc agitatie, si nu se iau somnifere deoarece de cele mai multe ori simptomele depresiei sunt inactivitatea si somnolenta de aceea e nevoie de medicamente care stimuleaza si nu care inhiba. Ele nu produc un efect invers in depresie, daca iei somnifere cu siguranta vei dormi, numai ca medicamentele pentru depresie ca si pentru alte tulburari psihice nu au aceleasi efecte la toate persoanele, de aceea e nevoie de un tratament individualizat care sa dea cele mai mici efecte adverse, deoarece acestea apar de obicei la administrarea oricarui medicament. De aceea e nevoie de o alternativa care functioneaza cel mai bine pentru dumneavoastra, la care organismul reactioneaza intr-un mod cat mai pozitiv.
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomanda un Psihoterapeut sau cauta unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care va prezinta peste 2500 de terapeuti din Romania. Avantajul acestui site este ca pune mare pret pe recomandarile pacientilor. Gasiti prezentari detaliate ale serviciilor psihologice, cititi recomandari, va puteti programa online. In plus, exista o sectiune cu o multime de articole interesante si teste psihologice.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Insomnia este implicată în apariția durerilor de spate
  • Combinația între depresie și tulburări cognitive minore la vârstnici accelerează îmbătrânirea creierului
  • Stimularea magnetică îmbunătățește starea de spirit în cazul bolnavilor de depresie
  • Scapă de insomnie - 8 sfaturi eficiente
  • Gazul ilariant, tratament pentru depresiile severe
  • Pericolele utilizării Facebook-ului
  • Terapia cognitiv-comportamentală pentru insomnia cronică
  • Medicamentul care ar putea trata depresia în mai puțin de 24 de ore
  • Depresia
  • Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
    Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.