Nu pot iubi. Nu pot avea sentimente. Nu vreau ca fetita mea sa aibe aceleiași suferinte ca ale mele

19-03-2019
monik2505
Nu este medic/terapeut
monik2505
Buna, scriu la 2 dimineata.Nu am.somn, problemele ma macina graznic.Am 31 de ani, o fetita de 3 ani si din octombrie am iesit dintr-o relatie toxica de 13 ani, cu un om alcoolic si sociopat, as spune eu.Nu stiu daca l-am iubit vreodata, insa imi amintesc perfect cum de fiecare data ma apropiam de el, aveam impresia ca sunt "acasa".Copilaria mea a fost tragica, am fost crescuta prin orfelinate, mama a avut diferiti barbati, apoi cel care m-a crescut de la varsta de 6 ani, m-a batea groaznic, si el si mama, amandoi ma bateau, ma injurau si ma umileau.Nu imi amintesc niciodata ca mama sa ma fi luat in brate vreodată, sa fi simtit iubire din partea ei, insa avea grija zilnic, sa imi aminteasca cat de proasta sunt si cat de mult semanam cu tatal meu.Am.fost o familie necajita, la 15 ani am fugit de acasa, nu mai suportam bataile, m-am angajat imd, pt ca plecasem la o sora a mamei mele.Nu m-a cautat nimeni..bineinteles asa ca a trebuit sa imi iau viata in piept.Pe la 18 ani am plecat in italia, asa ca am inceput sa imi intretin surorilesi părinții.Practic eu cumparam iubire, lucru pe care l-am inteles tarziu.Fara sa o lungesc, m-am.detasat emotional de mama si am.avut curajul sa ii spun tot ce simteam, cat de mult rau mi a facut si in prezent nu vb cu ea, nu aveam nici o legatura. Eu sunt cu fetita mea in italia, lucrez, fata e la gradinita, ppt zice ca ma descurc binisor, insa timp pt mine nu am niciodata.Sunt o fire vulcanica..ma enervez imediat, tip de cele mai multe ori la fetita mea.Mi am promis ca nu voi face ceea ce a facut mama mea, insa usoro iau pe urmele ei.Astazi tip...maine o jignes, poimaine o palma si efectiv nu vreau sa se îndepărteze copilul meu.Ma simt vinovata, ca nu ii acord suficienta atentie, ca nu o iubesc indeajuns.De fapt asta sunt eu...nu pot iubi, nu stiu sa o fi facut vreodata. CU fetita e altfel zic eu, are tpt ce isi poate dori, poate ce imi doream eu copil fiind, insa nu are atentia si iubirea mea..cum ppt face sa ma reconectez cu ea ?Ma macina mii de ganduri, posibil ca eu sa fiu atata de superficiala ca mama ?As cere aici vizita psihologica, insa mie frica, nu pot vorbi aceste chestii, mai ales fiind mama singura, mi-e ca ma trezesc fara fata.Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, eu sunt o pers foarte responsabila, ma ocup foarte bine de partea materiala, cat sa nu ii lipseasca nimic, ma ocup de igiena si tot ce tine de ea, ma gandesc ca daca ar pati ceva rau, as innebuni, insa nu stiu cum sa fac sa am msi multa rabdare cu ea, sa simt si eu iubirea aia exploziva de care vorbesc toate mamele, pt ca eu nu simt asa ceva si ma simt o impostoare in rol de mama.Poate voi fi judecata aspru, nu sunt un monstru, sa stiti.Sunt o fire sensibila si sar in ajutorul oricuiare nevoie, doar ca fac acest lucru pt ca asa trebuie facut, nu din iubire.Stiu ca am probleme, stiu ca copilaria ma trage in trecut, sunt un om suferind si nu ma pot bucura de absolut nimic..De ce nu pot sa iubesc?Am citit un articol care m-a speriat.Ziceau ca iti iubesti copilul exact cat te iubesti pe tine, iar stima mea de sine este 0..ma simt vinovata si plamg zilinc, nu vreau ca fetita mea sa aibe aceleiașisuferinte ca ale mele, cand va fi adulta.Va rog din suflet sa ma ajutati, nu vreau sa imi fac copilul sa sufere, ma urasc pt asta, stiu ca simte ca nu ii acord iubire, simteam la fel cu mama.Eu insa vreau, dar nu pot..ce pot face spre vindecarea mea ?Precizez ca am fost victima a 2 tentative de viol, una pe la 2 ani si una pe la.6, imi amintesc perfect.Pe mama mi-o amintesc cand voia sa ma abandoneze intr-un autobuz, apoi m-a lasat plangand pe scarile orfelinatului, eu mergeam dupa ea, ea tipa la mine sa raman acolo.La orfelinat aveam zilnic program de bataie..eu plangeam mereu dupa mama.Fostul meu partener semana cu mama cu mama la caracter.Ma respingea, umilea in public..si totusi cu greu am reusit sa ma detasez.S-a intamplat sa fiu lovita de 2 ori de el in 13 ani...insa psihic m-a terminat.Acu ma uit in oglinda si nu stiu cine sunt, plus ca sunt fragmente din viata mea pe care efectiv nu pot sa mi le amintesc, stiu ca le-am trait, insa nu imi aduc aminte exact.Sper ca voi gasi ajutor aici..
3 comentarii
1
19-03-2019, ora 20:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Stimata doamna, imi pare sincer rau ca ati trecut prin asemenea suferinte. Fiecare dintre noi ne confruntam mai devreme sau mai tarziu cu probleme dar unii parca au prea multe probleme. Credinta va poate ajuta in depasirea lor daca aveti o asemenea inclinatie.
Incercati psihoterapie pe Skype cu psiholog roman. Trebuie sa gasiti pe cineva care sa va ajute.
Primul pas cred ca l-ati facut, prin ruperea de legatura aceea toxica. Parerea mea e ca sunteti o femeie puternica si ca veti depasi toate aceste obstacole. Din cate scrieti eu cred ca sunteti o mama buna.
Mai cautati pe net daca gasiti cartea Cele 5 limbaje ale iubirii la copii. Cred ca asa se chema. Am citit-o demult. O sa va ajute in relatia cu fiica dumneavoastra.
Multa sanatate si numai bine va doresc si pentru dumneavoastra si pentru micutza!
1
20-03-2019, ora 09:24
Psiholog Niculina Ciuperca
Psihologie, București
Psiholog Niculina Ciuperca
Faptul că ai avut curajul să ceri ajutor demonstrează încă odată în plus că ești o femeie luptătoare, care, știe să deosebească binele de rău, care dorește să fie o mamă bună și face eforturi să-i ofere copilului dragostea de care are nevoie. Tocmai pentru că-ți dorești să fii o mamă bună arată că-ți iubești copilul, chiar dacă nu ești conștientă de asta. Fiecare om are nevoie să iubească și să fie iubit, e ceva normal, iar faptul că tu nu ai fost iubită te-a făcut să nu te crezi capabilă să dăruiești iubire. Încearcă așa cum ți-a spus și Clara să citești „Cele 5 limbaje ale iubirii la copii” autori Gary Chapman- Ross Campbell, precum și alte cărți, de ex.„ Educația prin iubire” de Dr. Ross Campbell, „Între părinte și copil. Ghid de comunicare”, Dr. Haim G.Ginott.
Se găsesc pe internet, dacă nu le găsești, scrie-mi pe privat adresa ta și ți le trimit eu.
Poți face psihoterapie și online cu psiholog român, poți găsi căutând pe site-ul romedic, pentru că sunt și psihologi ce fac terapie online
0
12-04-2019, ora 09:43
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
Imi pare rau pentru greutatile prin care ai trecut si inca mai treci Monik. E importanta insa sa cauti sprijin pentru a depasi trairile emotionale negative. Dupa cum spunea si colega, e posibil sa apelezi la psihoterapia online. Daca ai grija de tine de fapt ai grija si de fata ta, deoarece efectele benefice ale terapiei se pot resimti si asupra ei.
Dr Rares Ignat
psihoterapie pentru depasirea obstacolelor din viata ta
Adaugă un comentariu / răspuns

15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice.

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.