Nu reuses sa slabesc indiferente ce as face

18-11-2021
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Am mare nevoie de niste sfaturi, nu stiu ce sa mai fac, de 1 an am renuntat la fumat si de atúnci am inceput sa iau mult in greutate adica 20 kg de care nu reuses sa mai scap. De o luna jumate m-am apucat si de sport destul de intens 5, 6 ore pe saptamana fac bodi combat, hiit, spinning, step, bodi pump, nu beau sucuri, nu mananc nici dulciuri. Am incercat sa mananc cat mai sanatos sa late, fructe, cereale, carne fripta sau la cuptor dar indiferenta ce as face nu slabesc ba din contra am luat 1, 5 de cand merg la sala. Am 1, 65 inaltimesi si 85 kg, 34 ani femeie
14 comentarii
0
19-11-2021, ora 10:42
360
Nu este medic/terapeut
360
iei ceva medicamente care ar putea influenta greutatea ?
sau, ai probleme de tiroida ?

daca nu, atunci umbla la calorii. incearca sa consumi 1200 calorii cel mult pe zi. iar sportul mentine-l. fa bicicleta si jogging ca arzi mai multe calorii asa. si exercitii bodyweight (flotari, genoflexiuni), sarit coarda. alterneaza-le ca sa nu iti concentrezi efortul prea mult pe o grupa de muschi

LE: vad totusi ca ai un subiect pe tema depresiei, unde zici ca ai tratament de depresie de la doctor. antidepresivele pot fi un factor la luarea in greutate. ceea ce inseamna ca nu poti avea asteptari prea mari de a scadea in greutate prea mult fara dieta stricta si mult sport.

vezi sa nu renunti la medicamente!. ar fi o mare prostie.

ar fi bine sa vorbesti cu doctorul sa vezi daca antidepresivele tale favorizeaza cresterea in greutate. asa vei stii cel mai bine cum sa actionezi cu dieta si sportul
0
22-11-2021, ora 23:28
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Nu mai iau de foarte mult timp tratamentul pt Depresie, l-am luat doar 3 luni acum sunt foarte bine. Alte médicamente nu iau si nici probleme cu tiroidea nu am, mi-am descarcat o aplícatie in care tin evidenta la alimentele consumate si am observa ca consum foarte mult carbohidrati si putin proteine si grasimi, nu stiu daca asta at fi o problema, nu prea ma pricep
0
23-11-2021, ora 10:44
360
Nu este medic/terapeut
360
cate calorii consumi in cea mai mare parte? aia conteaza. nr de grasimi nu trebuie sa fie ridicat, ci pe la 40g pe zi maximum, iar proteinele pe la 50g pe zi minimum (daca treci de pragul asta o faci pt ca esti activa fizic -faci sport-), restul de calorii le iei din carbohidrati
0
23-11-2021, ora 16:18
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Cam 1300, 1400 calorii.Mai mult de 30 g de grasimi nu consum, intre 90 si150 carbohidrati si proteína intre 40 si 100.Cam asta e media pe zi. Si sport cam 6, 7 ore pe saptamana, step, body pump, combat, spinning, hiit.
1
23-11-2021, ora 16:23
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Mai astept ceva timp si daca nu vad nici o schimbare cred ca o sa merg la un nutritionist ca sigur gresesc undeva
0
23-11-2021, ora 18:08
360
Nu este medic/terapeut
360
e posibilitatea ca metabolismul sa fie dat peste cap, iar solutia este sa te tii de dieta asta de 1300 calorii, cu macronutrientii pe care i-ai inregistrat pana acum.
de cat timp te-ai apucat de sport si de dieta asta?
de cat timp ai renuntat la antidepresive?
0
23-11-2021, ora 19:31
360
Nu este medic/terapeut
360
ce ti-as mnai recomanda este sa mananci aprox 70g proteina pt ca nu ai nevoie de atat de multa (100g)
daca mananci supe cu teitei de exemplu si de acolo iei calorii. ceva imi spune ca nu iti calculezi corect caloriile. insa daca chiar iti calculezi bine caloriile, mergi la nutritionist, nu mai astepta. ala poate sa iti faca analize sa vada daca nu ai ceva probleme de sanatate care iti dau peste cap corpul
0
23-11-2021, ora 19:56
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
Sport fac de aproape 2 luni, antidepresive nu mai iau din iunie sau iulie si caloriile le calculez pe o aplícatie care se numeste YAZIO care mi_a calculate in fuctie de inaltimesi si greutate ca trebuie sa mananc 1500 calorii zilnic si imi arata si la ce grupe se incadreaza alimentele proteine, grasimi si carbohidrati. Analizele le_am facut cu 2 saptamani in urma si au iesit perfect
0
23-11-2021, ora 20:05
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
De exemplu azi dimineata am mancat o banana si am baut o cafea, la pranz orez cu pui si salata, pe la 4 un iaurt si masa de seara omleta din 2 oua si un castravete.
0
23-11-2021, ora 20:46
360
Nu este medic/terapeut
360
ai inceput sportul recent. e bine sa mai insisti, si cum am zis, fa cardio. lasa hiit ca ala e zero. fa bicicleta (nu eliptica), mergi sa alergi. sa vezi apoi cum slabesti. la inceput e mai greu sa slabesti pt ca daca nu ai facut sport de o perioada mai lunga de timp si intre timp ai dat metabolismul peste cap cu antidepresive, pana se reseteaza sistemul, mai ai nevoie de timp.

mai tine-te de sport inca 3 luni, dar cu cardio de care ti-am zis mai sus, si vezi apoi daca se vad rezultate. in mod normal ar trebui sa pierzi 500g pe luna la dieta pe care o ai.
e suficient sa faci de 4 ori pe saptamana cate 20-30 min de cardio cu puls 140 - 160 constant, ca sa arzi grasimile. (astea sunt valorile in care corpul arde grasimi. sub 140 puls nu arzi nimic din grasimi..

aleterneaza cardio 1zi alergi, o zi bicicleta. daca nu poti sa alergi 20 min, atunci alergi 10 minute si mai faci din cand in cand sarituri cu coarda sa-ti intaresti muschii pt alergat, pt a putea pe viitor sa alergi pe distante mai lungi (timp mai mare)

repet, nu te astepta sa slabesti mai mult de 500g pe luna

deasemenea fa exercitii de tip squat (genoflexiuni) si flotari + abdomene. sau burpees, cum le zic americanii (gasesti pe net)... sunt super solicitante si faci muschi in zonele cele mai importante. cu cat iti maresti masa musculara, cu atat metabolismul e mai rapid.

vezi sa nu treci de 40g grasimi, ca iti incetinesti metabolismul daca mananci multe grasimi, iar tu vrei sa-l accelerezi (sportul te va ajuta in acest sens)

toate astea sunt grele, inarmeaza-te cu determinare.
0
23-11-2021, ora 22:21
Miry86
Nu este medic/terapeut
Miry86
500 gr pe luna?? Parca mi-a cazut tavanul in cap cand am citit. E greu dar nu renunt, multumesc mult pt sfaturi
0
24-11-2021, ora 08:43
360
Nu este medic/terapeut
360
cu placere...

daca vrei sa scazi mai mult, ar insemna sa intrii intr-un deficit caloric mai mare, ceea ce nu cred ca poti sa o faci cu doar cateva luni de sport.

dar, ca sa vezi cum se calculeaza deficitul caloric, iti zic unele chestii care te pot ajuta sa-ti calculezi singura si sa targetezi tu deficitul caloric.

1kg grasime = 7700 calorii. adica ca sa pierzi un kg grasime, trebuie sa fii in deficit caloric de 7700 calorii intr-o luna. daca vrei sa slabesti 2kg pe luna, trebuie sa fii in deficit caloric de 15400 calorii pe luna, etc

ziceai ca calculatorul de pe un site, iti recomanda 1500 calorii ca sa te mentii parca.
atunci, trebuie sa te pui sa calculezi cate calorii trebuie sa pierzi pin sport ca sa fii in deficit caloric. adica din cele 1500 calorii consumate pe zi din mancare, sa pierzi 300 calorii pe zi prin sport. (300 calorii x 28 zile = 7700 calorii). ca sa calculezi cum poti pierde cele 300 calorii prin sport, mergi pe siteul asta ----------* si vezi acolo cate calorii arzi pt activitatea ta sportiva. o sa observi ca la bicicleta si running ai sansele cele mai bune sa arzi 300 calorii in interval de 20-30 min (ca mai mult nu cred ca poti face pe zi)

cum tu vei face sport de vreo 3-4 ori pe saptamana, nu o sa poti sa arzi 300 calorii zilnic, asadar, in loc sa slabesti 1kg pe luna, vei slabi 500g pe luna pt ca 300 calorii x ~15 zile = 4500 calorii

succes

(*modificat de admin)
0
30-11-2021, ora 23:45
mery0210
Nu este medic/terapeut
mery0210
Bună tuturor, sunt nouă pe acest forum, acceiași problemă ce o are Miry86 a avut-o și mama mea.
Un doctor ia recomandat niste pastile din plante naturale, am crezut ca sunt niște prostii dar a avut rezultate in 10 zile 99%.recomand cu incredere -------* . succes

(*modificat de admin)
0
04-12-2021, ora 22:26
360
Nu este medic/terapeut
360
nu cred ca dr-ii prescriu pilule minune de slabit.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.