Nu se mai vede deloc granulomul dentar la radiografie după 5 ani

22-04-2023
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Bună ziua.Am și eu o problema mare!
Acum 5 ani in 2018 stiam ca am un granulom dentar la o masea distrusa care a rămas doar radacina.Urma sa ma duc sa fac rezecție apicala.Dar de frica nu m-am mai dus și am stat 5 ani asa cu el, în fine au apărut și alte probleme dentare etc și m-am dus din nou la dentist anul asta dar în alta parte si am făcut radiografie digitala 3D iar dentistul de la clinica a zis ca el chiar nu vede niciun granulom nimic.Deci cum e posibil?E posibil sa dispară granulomul de la sine?Sau sa nu fi fost prima data granulom?Dentistul de acum mi-a zis ca e posibil sa nu se mai vadă la radiografie ca s-a dus în alte structura nu am înțeles eu bine și s-ar putea vedea la o tomografie computerizata la dinți.
E adevărat?
Acum ar trebui sa scoatem radacina aia și mi-e frica sa nu am surprize.
Putea sa dispară sau sa nu fie de la inceput granulom asa cum a zis prima data?Sau este granulom, nu e posibil sa dispară și s-a dus în alta parte?Doamne ferește!Dacă e asa ce e de făcut în aceasta situație?Dacă s-a dus în alta structura ce se poate face?Se poate face ceva cu laser ca să scap fără durere de granulom?
Și dacă actualul medic dentist insista sa scoatem radacina infectata care ar trebui în mod logic da aibă și granulomul îl las sa o scoată sau mai bine fac o tomografie computerizata sa vad unde e granulomul?Va rog explicati-mi ce trebuie sa fac și prin ce voi trece cu acest granulom, menționez ca nu ma doare nici acum și nu m-a durut în toți acești ani decât foarte mici jenați acolo la acea masea distrusa.
Va rog ajutati-ma și lamuriti-ma!
Unde a dispărut granulomul și de ce nu se mai vede pe radiografia dentara deloc?
Aștept răspunsul dvs va rog dim suflet sunt speriat.
Acum fac tratament cu Augmentin 5 zile dar asta pentru alte radacini infectate și care au fost scoase.
Ajutati-ma va rog și pe mine cu un răspuns avizat, dacă se poate.
:(

Va mulțumesc mult anticipat
1 comentarii
1
07-05-2023, ora 20:55
Dr. dentist: Maier Marius
Stomatologie, Brasov
Dr. dentist: Maier Marius
Bună ziua,

înțeleg că aveți câteva întrebări și îngrijorări legate de granulomul dentar pe care l-ați avut și de faptul că nu mai este vizibil pe radiografii dentare recente. Voi încerca să vă ofer câteva explicații și să vă lămuresc cu privire la această situație.

Granulomul dentar reprezintă o inflamație cronică a țesutului din jurul rădăcinii unui dinte. De obicei, granulomul se formează ca răspuns la o infecție bacteriană persistentă în interiorul rădăcinii dentare. Acesta poate fi detectat de obicei prin intermediul radiografiei dentare, care evidențiază modificările patologice în structura osului din jurul rădăcinii.

Există câteva posibilități pentru dispariția granulomului sau absența vizualizării sale pe radiografii:

Remisiune spontană: În unele cazuri, sistemul imunitar poate reuși să controleze infecția și să vindece granulomul în mod natural, fără tratament specific. Cu toate acestea, este important să știți că acest lucru nu se întâmplă în toate cazurile și nu poate fi garantat. Este rar întâlnită această situație.

Eroare de diagnostic: Există posibilitatea ca prima radiografie să fi indicat greșit prezența unui granulom. Este posibil ca alte modificări sau afecțiuni să fi fost interpretate greșit drept granulom.

Modificări anatomice: Granulomul poate fi localizat într-o zonă care nu poate fi vizualizată în mod clar pe radiografii dentare convenționale. Uneori, o tomografie computerizată (CT= radiografie digitală 3D) dentară poate fi necesară pentru a obține o imagine tridimensională mai detaliată și pentru a identifica exact localizarea granulomului.

Tratament anterior: Dacă ați primit tratament în trecut pentru granulomul dentar, acesta s-ar putea să fi fost eficient în eliminarea infecției și vindecarea țesutului afectat. În astfel de cazuri, granulomul poate să nu mai fie vizibil pe radiografii ulterioare.

Recomandarea mea este să discutați în detaliu cu medicul dentist actual, pentru a clarifica situația. Îi puteți cere să vă explice motivele pentru care granulomul nu mai este vizibil și să discutați opțiunile de tratament disponibile.

Odata cu extracția se va elimina de acolo și granulomul, dacă cumva mai este acolo.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: