Granulomul dentar tratat cu laser

05-11-2010
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Buna seara! Am o neintelegere si as vrea daca poate cineva sa ma ajute. Am la 2 dinti frontali granulom dentar destul de avansat. Am facut acum vreo 3 ani 2 tratamente de canal, dar nu m-a ajutat cu nimic. Acum, mergand la alt medic, mi-a propus sa refaca tratamentul de canal, si daca nu merge ok si de data asta sa ma opereze,
Am auzit de o clinica in Tg Mures care ar rezolva granulomul dentar cu tratament cu laser, clinica e Peterdent-Art.
Insa nu am inteles bine, canalele dintelui trebuie iarasi deschise pt a se putea face tratamentul cu laser sau se poate fara a mai efectua aceste canale?? Poate parea stupida intrebarea mea, dar am coroane la ambii dinti si nu stiu daca ar mai rezista la a treia serie de gaurire a lor, sa le zic asa.(dr a zis ca probabil vor cadea). Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si va doresc sanatate!!!!!!!!!!!!!
3 comentarii
0
05-11-2010, ora 07:02
verticala
Nu este medic/terapeut
verticala
din cate stiu eu, nu iti mai redeschide canalele... ci se aplica direct asupra granulomului... eu am facut ceva in genul asta dar era cu ultrasunete
0
05-11-2010, ora 09:52
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Multumesc pt raspuns! Ai avut granulom mic sau mai avansat? In ce oras ai facut tratament cu u;ltrasunete? Nu ti-a revenit infectia? Multumesc!
0
11-12-2010, ora 10:17
myreille
Nu este medic/terapeut
myreille
Revin eu cu detalii pt ca am fost si mi+am reyolvat problema. Se face tratament de canal si tratament cu laser, sterilizare, apoi 8 sedinte de biostimulare care ajuta organismul sa lupte contra infectiei.
Sunt fff multumita.ce ditamai granulom aveam si...cat de repede s+a rettras.
Soo.spor la tratat dintii!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: