Doua intrebari - masea cariata, granulom

06-08-2020
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Buna ziua.Am și eu 2 întrebări:Cum moare un nerv daca mă doare o măsea cariats și mi-e frica sa merg la dentist din cauza covidului?
Și cum eviti rezecția apicala pentru o masea(defapt nu se mai vede nimic, e doar rădăcina)) cu granulom?Se poate face extractie și atât evitând rezecția apicala de care mi-e foarte frica?
Mulțumesc!
2 comentarii
0
07-08-2020, ora 06:37
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Stomatologie, Bucuresti
Dr. Dragomir (Parnia) Alina
Buna ziua! un nerv moare in masea prin actiunea litica( distructiva ) a bacteriilor din carie asupra pulpei dentare. Granulomul se formeaza prin ''putrezirea'' ( gangrenarea) acestei pulpe si bacteriile trec in os, dincolo de dinte. Granulomul se trateaza in primul rand prin tratament de canal corect si riguros facut, nu se face din prima rezectie apicala. Se urmareste raspunsul in timp si se evaleaza necesitatea acestei interventii. Granulomul se poate indeparta si prin extractia dintelui si chiuretarea ( curatarea ) locului, dar cu pierderea dintelui respectiv. Multa sanatate si bafta in alegerea tratamentului!
0
11-08-2020, ora 18:51
Verno
Nu este medic/terapeut
Verno
Mulțumesc mult!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Respirația pe gură în timpul somnului ar putea crește riscul apariției cariilor dentare
  • Nanoparticulele pot ajuta la spargerea plăcii bacteriene și la prevenirea cariilor
  • Cariile de colet
  • Tehnica imagistică ce permite depistarea precoce a cariilor dentare
  • Vaccinul pentru prevenirea cariilor dentare
  • Pasta de dinți cu peptide pentru reducerea cariilor
  • O peptidă bioactivă poate ajuta la tratarea cariilor dentare
  •