o afectiune a aparut in urma cu 12 ani.. tinitus?!

11-02-2014
Ioana_C16
Nu este medic/terapeut
Ioana_C16
Buna!
Ma confrunt si eu cu o problema de ceva vreme...tin sa precizez ca aceasta afectiune a aparut in urma cu 12 ani.
Am un sunet constant inambele urechi care pana acum 2 saptamani nu il sesizam deoarece ma obisnuisem cu el. Acum a devenit mai puternic iar cand dorm pe partea stanga, urechea respectiva parca are tendinta sa mi se infunde..am fost la consult ORL insa urechea nu imi este afectata.
De cateva luni mi-a slabit si vederea considerabil, intotdeauna am avut un inceput de miopie, avand ochelari de la 14 ani insa nu i-am purtat deoarece diferenta nu era mare, acum insa dupa parerea medicului tot la inceput de miopie sunt insa daca nu ii port nu vad bine la distanta. Oare cele doua au o legatura? E posibil sa fie vorba de ceva neurologic? Alte simptome nu am.
Cat despre tinitus..am mai inteles ca acesta ar putea fi generat de antibioticele puternice pe care le-am luat la varsta de 6 ani datorita unei septicemii facute in urma unei operatii de polipi.

Va rog sa imi spuneti si parerea dv.

Multumesc
6 comentarii
0
12-02-2014, ora 08:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
acum.. agravarea cu singuratnta are legatura cu circulaita cerebrala
o problema de circuletie cerebrala duce la scaderea auzului, vederii si memoriei
conteaza tot.. alimentatia incorecta, proasta hidratare.. care duce la un sange gros, vascos, problemele digestive, ficat, rinichi, inima, problemele coloanei cervicale .s.a
0
12-02-2014, ora 13:41
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
sanatate
0
12-02-2014, ora 20:30
Ioana_C16
Nu este medic/terapeut
Ioana_C16
Multumesc!
Sper sa fie vorba doar de atât..
0
14-02-2014, ora 10:18
Ioana_C16
Nu este medic/terapeut
Ioana_C16
Ieri am fost din nou la medicul ORL dupa ce am trecut prin " vizita" la ortopoed. Vreau sa mai precizez ca ma aflu in Germania..iar aici de obicei cand vine vorba de o investigatie, te plimba pe la tot medicii.
Intr-un final ortopedul a zis ca nu exista blocaje la nivel de coloana sau gat..medicul ORL nu a observat din nou nimic la urechea stanga, aceea fiind mai sensibila. De la ORL am iesit cu o trimitere pentru un RMN la cap...
Un simptom care ma mai deranjeaza e faptul ca simt o usoare infundare a urechii cand dorm pe urechea respectiva dar si cand dorm pe urechea dreapta simt ca cea stanga tinde sa se infunde. Asta se intampla doar cand stau culcata..in timpul zilei nu am nici-o problema in afara de clasicul Tinitus..Insa ceea ce am mai observat e ca mi se zbate urechea la zgomote inalte.

Oare ce cauza ar putea avea asta? La ORL mi se tot spune ca urechea/urechile nu au nici-o problema in sine
0
14-02-2014, ora 13:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
monitorizati tensiunea artetiala.. vedeti cum stau lucrurile cu KG in plus, alimentatia care face sangele gros, vascos si greu circulabil.
0
14-02-2014, ora 15:34
Ioana_C16
Nu este medic/terapeut
Ioana_C16
Am sa verific toate acestea... Deşi având in vedere ca am doar 49kg la o înălţime de 1.70 asta nu cred ca ar fi o problema.

Multumesc pt răspuns!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.