O fi anxietate? | Forumul Medical ROmedic

O fi anxietate?

10-11-2008
Pauljunkie
Nu este medic/terapeut
Pauljunkie
Buna ziua

De vreo 2 luni au aparut niste simptome care ma cam enerveaza, simptomele consta in dureri de ceafa si de omoplati, stare de agitatie, palpitati, stare de greata, greutate in respiratie, stare de ameteala sau somn mereu, imi amortesc mainile shi picioarele repede, obosesc repede, analizele le-am facut si au iesit bine, mentionez ca am 18 ani si sunt fumator. Chiar nu pot sa imi dau seama de la ce poate fi, eu am zis ca poate sa fie anxietate dar astept raspunsuri...
5 comentarii
0
10-11-2008, ora 17:39
alessia5158
Nu este medic/terapeut
alessia5158
Depine ce fel de analize ti-ai facut ! este de competenta medicului tau de familie sa te trimita spre alte investigatii mai amanuntite care ar putea stabili posibile cauze ale starilor tale
0
12-11-2008, ora 01:54
anielaminu
Identitate neconfirmată
anielaminu
Pot fi simptomele somatice ale anxietatii. Incearca sa le monitorizezi atent. Cand apar, in ce situatii, sunt asociate cu anumite trairi, iti trec anumite ganduri prin minte, te comporti cumva ca reactie? Au aparut intr-un anume context? Daca ai banuiala ca ar putea fi anxietate, ce te determina sa crezi asta?
Psih.Aniela MINU
0
01-05-2011, ora 07:57
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
Fumatul poate fi o cauza, adaugata la stari de stres pe care le avem toti, iata si panoul de simptome, poate fi si o parazitoza, mergeti si faceti coprocultura, este varsta parazitozelor si mai renuntati la tigarile alea, 18 ani, pana la 70 ce o sa faceti ?
0
24-08-2016, ora 13:02
anxiar
Nu este medic/terapeut
anxiar
Primul pas pe care trebuie sa-l faci este sa-ti schimbi stilul de viata, eivta sa mai pierzi noptile, NU mai fuma si eu am fumat 10 ani de zile si m-am lasat, ma simt mult mult mai bine, fac sport, alerg, joc fotbal...
Bucura-te de viata... mergi sa-ti faci un set complet de analize, mergi la medicul de familie si spune toate simptomele.
Eu zic totusi ca e o stare de anxietate, poate chiar si un mic atac de panica.
Multa sanatate.
0
26-08-2017, ora 19:52
john37
Nu este medic/terapeut
john37
Buna ziua!E posibil ca starile de suparare, nervii sa provoace un disconfort in partea stanga spre spate uneori si in ambele parti sub coaste urmat de lichid vascos in gat urat mirositor, strat alb pe limba, respiratie greoaie in general de o luna stari de rau cu diferite simptome:la inceput disconfortul apoi picioare reci transpirate, palpitatii, presiune in cap uneori, lichidul in prima faza mai mult si moale apoi mai putin si vascos cu miros urat.Adorm tarziu iar dimineata ma trezesc ori cu stari de voma ori cu stari ciudate de neliniste.O singura data am vomat apoi cateva zile pofta de mancare disparuse.In general toata ziua imi este rau si la munca iar in ultimul timp seara parca ma linistesc.Intr-o luna de zile am luat doar pastile pt reflux si un lichid si facut analize si vizita doctor.Analizele sange sunt ok urmeaza pe data de 9 un ecograf abdominal.Toate astea au aparut dupa un esec profesional..precizez ca locuiesc in Anglia si clima poate fi un factor.In ultima perioada parca sunt mai bine dar lichidul care e mai rar in gat miroase la fel si a aparut pe limba un strat alb.La recomandarea doctorului am luat nystan dar tot asa a ramas fara efect parca.Vreau sa stiu daca totul e in mintea mea si din cauza stresului am starile astea zilnice sau am o boala mai grea.Nu prezint dureri, arsuri..cu scaunul ies mai rar dar zic eu ca normal..urina normal iar acum chiar mananc bine..am inceput sa mananc mai sanatos!Astept un raspuns..multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul