Ochelari noi, vedere neclara!

05-04-2013
cretzulina
Nu este medic/terapeut
cretzulina
Ma durea capul de la o vreme din cauza cititului si statului la calculator, asa ca am decis sa fac un control. Aparatul de specialitate a spus ca am -0.75 la stangul si -2.25 la dreptul. Mi-am luat ochelari, dar oftalmologul a decis sa-mi dea o lentila de -2 la dreptul. Au trecut 5 zile si nu m-am obisnuit cu ei, nu imi provoaca ameteli sau dureri de cap, insa pur si simplu nu vad clar si nu inteleg de ce. Daca inchid ochiul stang si privesc cu dreptul prin lentila, vad clar. La fel si cu celalalt ochi. Dar cand privesc cu amandoi, imaginea nu se aseaza bine, e mai incetosata. Vad mai bine fara ei. Doar noaptea vad mai bine sau in spatii deschise, dar tot ii simt mai degraba ca pe o piedica. Acum stau si ma intreb daca e o chestiune de acomodare sau nu am primit lentilele potrivite. E posibil ca aparatul sa greseasca? Mentionez inca o data ca privind prin lentila de -2 cu celalalt ochi inchis, vad clar, ceea ce ma face sa cred ca lentila ar putea fi totusi buna. Nu inteleg de ce cu amandoi ochii deschisi vad neclar, mai ales la TV sau PC.
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Lentilele de contact telescopice, o soluție inovatoare pentru afecțiunile oculare
  • Picături oftalmice pentru îmbunătățirea vederii pe timp de noapte
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Testul oftalmologic ce permite diagnosticarea problemelor de vedere la domiciliu
  • Ochelari care pot reduce progresul miopiei la copii
  • Problemele de vedere sunt asociate cu mortalitatea
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  •