Ochi fara lacrima!!!

10-06-2010
bodonel
Nu este medic/terapeut
bodonel
SAlut!Mama mea are o probleme grava cu ochii nu are lacrimac deloc (dak vrea sa planga nu curge nici macar o farama de lacrima) a facut controale pe la iasi si ia dat sa puna in ochi Eyestil monoduze fara conservati din cauza ca a devenit si foarte alergica!!!ia nu suporta aerul reconditionat, vantul, lumina becului, soarele, parfumurile si in special detergentii. asi dori daca se paote un REmediu ceva mai bun o solutie daca exista!!Va multumesc!!
5 comentarii
0
11-06-2010, ora 12:53
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
O alternativa la lacrimile artificiale cu acid hialuronic este colirul Optive si va recomand 1 picatura in amandoi ochii la nevoie, in cursul zilei; seara, inainte de culcare, putem pune Corneregel -1 aplicatie in sacul conjunctival inferior, in amandoi ochii, a la longue; Va recomand si dopuri lacrimale ( de exemplu, dopurile Smart Plug )care se insera in punctele lacrimale inferioare cu scopul de a impiedica evacuare lacrimilor prin caile lacrimale ; de asemenea, evitarea alergenilor; iar in cazul unei manifestari alergice, administrarea unui antihistaminic tableta ( Ketotifen, Claritine);numai bine
0
11-06-2010, ora 22:11
bodonel
Nu este medic/terapeut
bodonel
Ce mi-ati spus Dumneavoastra mama nu paote sa le foloseasca este alergica, boala ei se manifesta din 2001 si a facut o multime de controale, sunt interesat dak in afara are sanse makr de amiliorare, kca nu mai suporta usturimea, lacrima ei s-a transformat intr-o secretie alb galbui!!!canalele lacrimale nu sunt infundate!si inca o problema pe piata nu se mai gaseste picaturile care le pune mama EYESTIL un alt inlocuitor fara conservanti!!!Va multumesc!
0
15-06-2010, ora 12:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Exista colir Optive care nu contine conservanti(Optive Sensitive Preservative -Free Lubricant Eye drops); Mai exista si alte preparate pe baza de acid hialuronic asa cum este Eyestil si care nu contin conservanti: Lubristil, Hyabak; numai bine
0
26-06-2010, ora 16:25
Adriaa
Nu este medic/terapeut
Adriaa
Bodonel
problema ochiului uscat eu am rezolvat-o cu XANTERNET, cu alergia ochiului lupt acum cu Alergodill.
Intreaba un doctor, poate rezolvi cazul mamei tale !
0
26-06-2010, ora 22:20
bodonel
Nu este medic/terapeut
bodonel
Iti multumesc mult!!!o sa incerce si asa!!!ii este foarte greu...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •