ochi umflat

05-03-2009
wetson_cindy
Nu este medic/terapeut
wetson_cindy
Aseara am simtit un discomfort la ochiul drept in partea de jos langa gene..m-am demachiat imediat in speranta ca e de la machiaj..am tot simtit ca ma doare pana am observat ca incepe sa se umfle. am spalat ochiul imediat cu ceai de musetel si am aplicat comprese si picaturi de ochi..dar tot ma durea.astazi m-am trezit cu acelasi ochi umflat si cand pun picaturi simt o arsura.in principiu e umflat in partea de jos dar si sus un pic. ce sa fac?astept poate se desumfla pana diseara sau merg la medic imediat?

nu m-i sa mai intamplat niciodata si sunt un pic speriata deoarece eu sufar si de hipoacuzie neurosenzoriala pe urechea dreata de 8 luni si ma gandesc sa nu fie vreo legatura ceva..pt ca s-a instalat brusc si nu am mers la medic urgent considerand ca era doar o ureche infundata..multumesc pt orice sfat!
14 comentarii
0
05-03-2009, ora 16:42
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
In primul rand nu te mai spala la ochi cu musetel!!! Ce stiu de la oftalmologi- este o mare greseala sa folosesti musetel, musetelul a suferit mutatii in ultimul deceniu care-l fac incompatibil cu afectiunile ochiului. Mai mult, nu trebuie sa folosesti solutii/colir la nimereala, iti poti infecta ochiul. Cel mai bine e sa consulti un oftalmolog, poate fi ceva foarte simplu, poate sa fie un microb pentru care sa-ti dea ceva. Pana atunci clateste-te cu apa fiarta si racita, fara demachiante si alte substante chimice. Numai Bine!
0
06-03-2009, ora 16:09
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna ziua! Diagnosticul si tratamentul pot fi stabilite de catre un medic oftalmolog examinator, solutia ramane consultul medical; numai bine
0
08-03-2009, ora 14:05
wetson_cindy
Nu este medic/terapeut
wetson_cindy
Va multumesc mult de rapunsuri!
Chiar in aceiasi zi cand am postat mesajul am mers la medic unde mi-a constatat ca este o bacterie am primit antibiotice si picaturi de pus in ochi..nu mai este la fel de umflat dar am o punga de infectie in pleoapa de jos pe interior. astept efectul antibioticelor si maine voi merge din nou la control!sanatate multa!
0
16-03-2009, ora 17:14
alina85
Nu este medic/terapeut
alina85
Buna ziua revin si eu cu o noua situatie..in legatura cu acelasi ochi care a fost umflat si dureros..dupa antibiotice si tratament s-a desumflat dar a ramas punguta cu infectie acolo si se simte la palpare! nu stiu ce sa fac deoarece medicul mi-a spus ca o sa se retraga..dar a trecut o saptamana de atunci si nu s-a retras!oare sa merg la alt medic?sau mai astept?
0
16-03-2009, ora 17:27
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Mergi la acelasi medic. Sa nu care cumva sa te tenteze s-o spargi tu! Daca ai terminat tratamentul prescris, du-te si vezi ce-ti spune. Numai bine!
0
17-03-2009, ora 16:26
wetson_cindy
Nu este medic/terapeut
wetson_cindy
Multumesc mult de raspuns teosophia! nici nu m-am gandit sa o sparg eu stiind cat de sensibila este zona ochilor!sper sa merg la medic chiar azi! sanatate multa!
0
17-03-2009, ora 16:29
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Succesuri si ochiuri sanatosi! :)) Numai Bine!!!
0
28-03-2009, ora 18:13
cr1st1ana
Nu este medic/terapeut
cr1st1ana
alina85 dute la alt medic, situatia e destul de grava sa zic asa, eu am fost operata din cauza aceasta, acum vreo 2 ani de zile mi-a aparut o umflatura la ochiul drept la pleoapa inferioara in interior, iar din cauza inconstientei parintilor mei am stat cateva saptamani cu acea umflatura pana cand s-a facut un fel dul tare si am fost nevoita sa fiu operata.
Sfatul meu e sa nu te freci cu mainile la ochi pt ca dupa ce dispare poate reaparea, la mine a reaparut dupa cateva luni, doar din cauza ca mi-am frecat ochii de oboseala si a trebuit sa pun imediat picaturile prescrise de doctor si a dat inapoi intr-o ora maxim.
0
07-04-2009, ora 13:11
wetson_cindy
Nu este medic/terapeut
wetson_cindy
buna cristiana, eu am mers si la alt medic am fost consultata la microscop foarte detaliat, m-i s-a spus ca e un virus care uneori are nevoie de mai mult timp pentru a disparea complet!totusi a trecut mult timp de atunci..pun picaturi in ochi de 3 ori pe zi la recomandarea medicului respectiv dar totusi se mai simte la palpare si cand ma uit in oglinda in interiorul pleoapei se mai observa putin!nu ma deranjeaza absolut deloc fara durere sau ceva, dar nu stiu ce sa fac!sa mai astept?alt medic nu stiu ce ar putea sa-mi faca avand in vedere consultatia complexa pe care am primit-o..multumesc mult de raspuns!scuze de intarziere!
0
22-07-2009, ora 14:31
cryssu
Nu este medic/terapeut
cryssu
buna ziua..am si eu o rugaminte la dmv..in urma cu 3 zile m-am trezit cu ochiul stang f rosu..si genele lipite..azi sa umflat foarte tare..abia il mai pot deskide..am fost la doctor si mi-a preskris colbiocin si nafa-gal..mi-a spus ca am luat o conjunctivita..(de unde chiar nu stiu)..intrebarea mea este in ct timp se trateaza si ce as putea face sa nu mai fie ochiul atat de umflat?multumesc mult.
0
07-08-2009, ora 08:08
ciocan1992
Nu este medic/terapeut
ciocan1992
buna ziua.acum cateva zile simteam o mica durere la ochiul stang pe pleoapa.ieri cand m-am trezit aveam ochiul umflat dupa o ora mi-a trecut, azi cand m-am trezit tot cu ochiul umflat m-am trezit.O fi de la curent?
0
05-03-2010, ora 17:38
alina85
Nu este medic/terapeut
alina85
Buna ziua..a trecut foarte mult timp de cand am postat primul mesaj despre nodulul de sub ochiul drept, dar revin si rog pe cineva daca a mai trecut prin asa ceva sa-mi dea un sfat.. am mers la medic de mai multe ori si raspunsul a fost acelasi: un nodul care contine grasime care s-a localizat in pleaoapa inferioara a ochiului drept si care nu afecteaza ochiul si nici nu doare...culmea e ca ma doare din cand in cand si chiar se mai si umfla.singura solutie recomandata este injectarea unei solutii(nu-mi amintesc numele) in nodul dar nu este garantata 100% disparitia acestuia..ideea e ca am nevoie de aprox 3 saptamani de recuperare timp in care poate se va umfla, invineti.durea-ca efectele de dupa.nu am avut inca timp deoarece sunt casatorita recent si multi invitati de casa noua, nu i-as putea primi cu un ochi invinetit :-D dar vreau sa intreb daca a mai facut cineva o astfel de interventie si daca e sigura?
0
05-10-2010, ora 08:53
rozzy
Nu este medic/terapeut
rozzy
buna ziua.am si eu o problema si as vrea sa va cer sfatul.eu de cand eram mica am avut probleme cu inflamarea ochilor(a pleoapei sup. si inferioare)..iar mama a crezut ca e o alergie sau o intoxicatie...asa ca mi-a dat sa iau niste picaturi (clorocalcin) si niste pastile(clorfeniramin).Intr-adevar in maxim 6 ore mi se desumflau ochii. Dar acum 1 luna m-am trezit dimineata cu ambii ochi umflati, am luat din nou picaturi si pastile dar nimic.abia dupa 3 zile mi s-au desumflat de tot...Aseara uitasem sa ma demachiez si ma scarpinau ochii, eu ma scarpinam la ochi pana cand am simtit ca se umfla(doar ochiul drept)..am mers la baie...m-am demachiat doar cu apa...am luat aceleasi picaturi...iar in aceasta dimineata m-am trezit cu ochiul drept umflat...nu stiu ce sa fac...oare e de la machiaj...sau poate e o alergie.intoxicatie???astept raspuns.
0
05-10-2010, ora 09:00
rozzy
Nu este medic/terapeut
rozzy
ma scuzati..am uitat sa precizez ca nu ma doare nici nu ma scarpina.doarca abia mai pot sa deschid ochiu.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •