Onicomicoza

11-11-2008
Myreella
Nu este medic/terapeut
Myreella
Buna ziua!
Am o problema la unghiile de la picioare, mai precis la unghiile mari si la una din unghiile mici.
Am fost la doctor, m-a trimis sa-mi fac analize la micologie si a rezultat "Culturi T. Rubrum".
Dupa citirea rezultatului doctorita mi-a recomandat terbisil tablete (1/zi) si o crema preparata in farmacie (ac salicilic, ac. benzoic, ac. boric, triderm, exoderie, trovagen).
Care este problema mea? Acest medicament trebuie luat 3 luni, iar eu am avut in copilarie (12 ani) a hepatita, deci am o sensibilitate a ficatului, am doar 3 saptamani de cand il iau si deja imi vine sa mor, am greturi, un gust groaznic in gura (chiar daca am luat asociat catinofort).
Crema cu care ma dau in fiecare seara si ma badijonez sa nu o intind prin pat, in momentul cand ma dau cu ea pe unghia bolnava, cca 3-5 minute simt ca ma ustura, insa asta s putea suporta daca e nevoie, mai ales ca dupa aia trece.
Ce pot sa fac? Se trateaza problema mea doar cu ceva local?
Multumesc
1 comentarii
0
11-11-2008, ora 16:24
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Exista si terbisil crema dar micoza unghiala se trateaza numai cu pastile iar la picior dureaza 3 luni.Aceste efecte secundare ar trebui sa fie trecatoare, pe durata scurta de timp..In copilarie ai avut cred o hepatita de tip A care s-a vindecat.Daca totusi nu suporti aceste pastile si-ti fac rau eu te sfatuiesc sa te intorci la dermatolog si sa-i spui cum te simti de la ele.Poate le inlocuieste.Numai bine!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ciuperca unghiei - ce trebuie să știi?
  • Micoza unghiei și ciuperca piciorului - prevenție și tratament
  •