Onicomicoza unghii la degetele mari de la picioare

05-04-2018
Gigi24
Nu este medic/terapeut
Gigi24
Buna! De câțiva ani ma chinui cu o ciuperca la unghiile de la degetele mari de la picioare. Am făcut examen micologic de doua ori chiar și cultura și rezultatele au fost negative. Primul dermatolog mi a zis ca daca rezultatul este negativ nu poate sa mi dea tratament. Al doilea dermatolog mi a prescris tratament cu omicral care nu a dat rezultate deloc. La insistenta mea a fost de acord sa mi prescrie lamisil. Am luat 2 luni, și in sfârșit unghiile au început sa crească mai normale. Am fost la control și mi a spus sa opresc 2 luni si mai vedem după. Unghia a început sa crească iar prost așa ca am început sa iau din nou lamisil fără sa mai merg la control și unghile au început sa crească mai normale și sa nu mai fie galbene. Știu ca nu este ok sa iau tratament după capul meu dar au trecut deja 2 ani de când am fost la dermatolog și unghiile arată la fel. Mi am făcut analizele sa mi verific funcția hepatic și este ok. Am citit depsre lamisil si sunt cazuri in care unghiile cresc prost și greu cum este și cazul meu și atunci trebuie luat și 8 luni la rând. Întrebarea mea este ce ar trebuie sa fac mai departe? Sa cer părerea altui dermatolog, sa continui tratamentul cu lamisil ( îl iau deja de aproape 3 luni)?? Sau dacă mi puteți recomanda alți medici dermatologi sau alte metode de trantament. Mulțumesc.
2 comentarii
0
10-04-2018, ora 08:34
Dr. Artenie Claudia
Dermatovenerologie, Iasi
Dr. Artenie Claudia
Buna ziua,
Puteti lua lamisil intre 3-6 luni cu analize ptr functia hepatica si decontaminate incaltari, sosete..
O zi buna,
Dr Claudia Artenie
Medic primar dermatolog
0
10-04-2018, ora 12:01
Gigi24
Nu este medic/terapeut
Gigi24
Mulțumesc. O zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.