Operatia de apendicita si de chist la ovar | Forumul Medical ROmedic

Operatia de apendicita si de chist la ovar

24-10-2005
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Fetita mea in varsta de 14 ani si 6 luni a fost operata acum 6 zile de apendicita si chist de ovar, primele doua zile a vomat destul de mult iar acum a inceput sa faca febra 38 cu toate ca ia antibiotice.
Am sunat medicul care a operat-o si mia spus sa-i dau supozitor cu algocalmin.Maine trebuie sa ne ducem la control.

Este normal sa faca febra sau are o infectie? trebuie sa ma ingrijorez ?(oricum sunt la maxim ingrijorata)sau doctorul este prea indiferent?poate trebuia sa-i dea un antibiotic mai puternic? acum ia Cefalexin 500 mg. 1 la 6 ore.
Poate cineva sa-mi spuna asa trebuie sa se intample? nu inteleg cum de a facut la 14 ani chist pe ovar si de ce face febra!
1 comentarii
0
24-10-2005, ora 00:00
ForumVechi
Nu este medic/terapeut
ForumVechi
Nu, nu este normal sa fac febra dupa operatie, dar fata dv. se afla din cate am inteles sub tratament cu antibiotice. Febra nu este foarte mare, poate fi datorata si unei inflamatii, probabil locale.
In ceea ce priveste chistul ovarian trebuie sa va spun ca acesta poate apare din momentul in care s-au maturizat organele sexuale si este legat de secretia hormonilor feminini care incepe sa creasca odata cu pubertatea pentru a ajunge la valorile de la femeia adulta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Chisturile ovariene - important de È™tiut
  • OperaÈ›ia ar putea deveni un tratament secundar împotriva apendicitei
  • Antibioticele pot înlocui operaÈ›ia chirurgicală, în cazurile necomplicate de apendicită acută
  • Administrarea antibioticelor în ambulatoriu la pacienÈ›ii cu apendicită este sigură È™i reduce necesitatea intervenÈ›iei chirurgicale
  •