operatie de cataracta

08-11-2008
candycandy
Nu este medic/terapeut
candycandy
bunica mea de 83 de ani a fost operata acum o luna aproximativ de cataracta, de atunci isi pune mereu in ochi tot felul de picaturi de mai multe ori pe zi, printre care si tobradex-restul nu le mai retin-, dar totusi are tot vederea neclara, si m-ar interesa sa stiu dupa cat timp o sa inceapa sa vada bine.operatia a fost facuta cu laser.
4 comentarii
0
09-11-2008, ora 22:52
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Buna seara! Acuitatea vizuala postoperatorie depinde de mai multi factori: astigmatismul postoperator, aspectul fundului de ochi(exista leziuni de degenerescenta maculara legata de varsta????, retinopatie diabetica???glaucom???); este bine ca bunica dumneavoastra sa continue tratamentul prescris de medicul operator, sa mearga periodic la control; cereti mai multe lamuriri medicului care a facut interventia; cred ca este vorba despre facoemulsificare( se utilizeaza ultrasunete) nu operatie laser( se poate face capsulotomie cu laser intr-o fibroza de capsula posterioara ce poate apare la un timp dupa facoemulsificare); numai bine
0
16-11-2009, ora 13:45
belli bello
Nu este medic/terapeut
belli bello
buna ziua.as dori sa aflu daca exista metode si cat de costisitoare sunt pt implant de cristalin.eu am avut cataracta si am fost operata la 2 ani la ochiul stang dar nu vad foarte bine.vad doar pete de culare si siluete; as putea sa vad la fel de bn ca si cu celalalt ochi un urma unei operatii?
in urma operatiei irisul a devenit din albastru, verde;exista metode de corectare?
0
09-02-2011, ora 10:40
Oftalmologie, Bucuresti
Buna ziua! Sa inteleg ca ai fost operata la ochiul stang de cataracta congenitala; acum, cred ca este vorba despre ambliopia ochiului stang ; aceasta ambliopie se recupereaza greu daca interventia pentru cataracta nu s-a facut cat mai precoce( cataracta congenitala unilaterala totala este o urgenta chirurgicala, operatia trebuie facuta in primele zile de viata ; dupa 16 saptamani, se instaleaza o ambliopie refractara la tratament); prin urmare, operatia la ochiul stang s-a facut tarziu si nu se mai putea trata ambliopia; nu putem face nici o operatie; daca irisul are culoarea modificata, iti recomand la ochiul stang, o lentila de contact coloarata in albastru, fara dioptrie ; numai bine
0
28-01-2012, ora 16:19
adyana
Nu este medic/terapeut
adyana
Buna ziua.am 28 ani si am suferit o interventie de cataracta la ochiul drept acum 3 saptamani.Dupa operatie fix in a doua zi cand mi s-a luat pansamentul am vazut fff bine.Apoi mi s-a prescris Tobradex picaturi pe care le-am administrat conform indicatiilor medicului oftalmolog care m-a operat.Totul a fost in regula pana in aproximativ 5 zi de administrare, de atunci vad in ceata cu ochiul operat.Puteti sa imi spuneti si mie va rog frumos ce s-a intamplat, nu inteleg de ce am vederea incetosata.multumesc frumos.numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:

Accept cookies Informare Cookies Site-ul ROmedic.ro foloseşte cookies pentru a îmbunătăţi experienţa navigării, a obține date privind traficul și performanța site-ului și a livra publicitate mai eficient.
Găsiți informații detaliate în Politica cookies și puteți gestiona consimțământul dvs din Setări cookies.