Operatie de polipi

07-05-2018
paula-
Nu este medic/terapeut
paula-
Buna ziua! Am si eu o intrebare: Am o fetita de aproape 6 ani. Acum 2-3 ani am fost la orl pt ca o durea urechea, mi-a dat optiplax si rinoneft cu bixtonim. Am fost cu ea de 2 ori la orl, tratamentul fiind acelasi iar diagnostigul, usoara inflamare- otita. Am vrut sa ii fac un test de auz, dar nu a vrut sa stea, deoarece mi se parea ca nu aude cateodata. Am reusit acum sa ii fac testul de auz pt prima data si a iesit ca la ureches dr aude mai putin cam cu 20-30%. I-am facut timpanograma, care a confirmat ca are lichid in spatele timpanului, am fost la medic si mi-a recomandat spalaturi nazale, nasonex 1 luna seara, aerius de 2 ori pe zi 1 luna si vibrocil piaturi 1 saptamana dimineata si seara. Dupa ce am inceput acest tratament parca a inceput sa auda mai bine. Acum, am fost sa refac timpanograma pentru ca tot mi se pare ca nu aude. Doctorul a spus ca are -236 la timpanograma (sper ca zic bine) si mi-a spsus ca trebuie operata de polipi. Este corect acest diagnostic? Nu se poate face nimic altceva in afara de operatie? A spus ceva ca e obstructie mecanica si ca ce mai astept de nu o operez, s-a uitat si in nas si a spsu ca are loc(nu stiu la ce s-a referit). A spus ca imi da tratament daca vreau dar nu ma ajuta la nimic. Ce sfat puteti sa imi dati? Am rezultatul timpanogramei, dar nu stiu unde sa o atasez ca sa o vedeti.
10 comentarii
0
07-05-2018, ora 13:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cititi pe forum
1 ce am scris depsre tratamentul cu Colargol in nas
2 ce sa scris despre catar tubar sau otita seroasa.. acele exercitii cu cald la ureche si apasarea degetului spre timpan.. ca un mic masaj indirect
0
08-05-2018, ora 09:29
paula-
Nu este medic/terapeut
paula-
Multumesc, am citit tot ce am reusit sa gasesc si am inceput cu masajul. Ce mai vreau sa va intreb: daca ii dau colargol ii mai pun si picaturile pe care mi le-a dat medicul? Mi-a dat bixtonim picaturi, coacaze, nurofen si aerius.
1
08-05-2018, ora 10:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bixtonimul.. la nevoie..doar sa desfunde nasul..sa.l puteti ciurata
se curata nasul cu Quixx sau alte spreiuri cu apa de mare..si dupa pe nasul curat se pune colargol..culcat pe spate...sa ajunga in rinofaringe
0
14-05-2018, ora 12:54
paula-
Nu este medic/terapeut
paula-
Am fost iar la medic care s-a uitat in nas, gat si urechi si a zis ca este totul ok. Am vrut totusi sa fac si o timpanograma, care a iesit buna la urechea dr, si deloc la stg. Mi-a spus ca s-a mutat de pe o parte pe alta ca are "muguri" si sa ii spun cand sa o operez. Ma uit pe timpanograma de data trecuta si are presiune in dr 266, acum are 126, iar la stg avea 227, iar acum 303. Eu am insistat cu masajul pe dr ca asa am inteles ca acolo ar fi problema. Acum mi-a dat nasonex sau biorinil si in continuare aerius si coacaz negru. Am mai citit pe forum de bioptal, sinupret... Cu ce considerati ca ar fi bine sa continui tratamentul?
Multumesc!
0
14-05-2018, ora 15:51
paula-
Nu este medic/terapeut
paula-
ar fi util sa iau un aparat de aerosol sau unul de aroma terapie pt perioada noptii?am vazut ca recomandati eucalipt si ceai de musetel. daca da ce imi recomandati aerosoli sau aroma terapie?
0
14-05-2018, ora 20:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sunt 2 metode de tratament absolut diferite si cu efect diferit
aerosolii. fac un abur din medicamente... care patrund si iin sinus si pe toate mucosele pana in plamani
si este normla de avut in casa un aparat de aerosoli
aromotarapiea..se face si asa cu scopul de a schmba calitatea aerului care ajunge pe mucoase
deci se poate impreuna
0
14-05-2018, ora 21:29
paula-
Nu este medic/terapeut
paula-
multumesc pentru raspuns!!
referitor la tratament; cu ce ar fi potrivit sa continui tratamentul? se va muta otita de pe o parte pe alta mereu? ajung la operatie pana la urma sau am sanse de vindecare?
1
14-05-2018, ora 22:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
legatura intre ambele urechi.. se face doar in rinofaringe...
uicul motiv care duce la inflamatie in rinofaringe..este un reflux gastro-esofagian in somn
1copilul trebuie investigat la gastrologie
2 copilul NU mia consuma fructe citrice, acidulate, mancare acra, , cu rosii, usuturoi, otet, lamai. care produc aciditate si reflux
doar in acest caz... n.o sa mia migreze otita din parte in parte

tratamentul poate administra si corecta doar medicul care vede si copilul
0
11-07-2018, ora 11:25
paula-
Nu este medic/terapeut
paula-
Buna ziua! Dupa ultima vizita la medic si discutie cu dvs am facut 2 serii de aerosoli cu acc + 2 pic de ser efedrinat si 1pic de colargol dim si seara. Am facut timpanograma dupa fiecare serie de tratament insa nu sunt modificari prea mari.

la dr avea volum 0.63ml, 0.87 ml compliance, -23daPa presiune si 50daPa gradient,
acum are 0.72ml, 0.88ml, -19daPa si 61daPa,

iar la stg avea: 0.56ml volum, 0.34ml compliance, -13daPa presiune si 72daPa gradient,
acum are 0.40ml, 0.44ml, -8daPa si 92daPa.

Ce as putea sa ii mai dau ca sa isi revina si la urechea stg? As dori sa incerc tot ce se poate, operatia de polipi fiind ultima solutie. Multumesc!
1
11-07-2018, ora 13:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe urechea cu probleme se aplica cald uscat ( perne electrica, saculet cu sare, prosop inclzit cu ferul de calcat, aer cald de la uscatorul de par) 10 min
dup ase pune degetul Dvs in ureche se apasa des si repede spre timpan..se produce o vibratie care misca timpanul si inbunatateste timpanograma
restul tine de alimenatia corecta sa nu mai aveti un faringe iritat
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: