Operatie epiteliom bazocelular

21-10-2007
Adelina S
Nu este medic/terapeut
Adelina S
Mama mea (53 ani) a fost diagnosticata cu epiteliom bazocelular in coltul interior al ochiului stang si urmeaza sa fie operata. A facut cineva o astfel de operatie folosind tehnica Mohs?
Care sunt sansele de recidivare pentru o astfel de boala?
Stiti cumva tratamente naturiste care sa ajute vindecarea?
Multumesc mult!
9 comentarii
0
24-10-2007, ora 00:00
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu exista tratamente naturiste pentru aceasta boala. Excizia este singurul tratament. Dupa tehnica Mohs recidivele sunt mai rare, insa nu imposibile.
Stiti pe cineva in Romania care face operatii dupa tehnica Mohs??
0
24-10-2007, ora 00:00
Adelina S
Nu este medic/terapeut
Adelina S
Va multumesc pentru raspuns.
Am citit despre Clinica Dermastyle ca ar fi dotata cu o astfel de aparatura.
Care este frecventa cu care acest tip de cancer da metastaza? Puteti sa-mi dati mai multe amanunte daca mai stiti astfel de cazuri? Sau orice alta informatie legata de aceasta boala? Va multumesc mult.
0
24-01-2008, ora 00:00
ornela
Nu este medic/terapeut
ornela
Operatiile prin tehnica Mohs, se fac la Clinica Dermastyle din Bucuresti, la doamna dr.Leventer.Am fost diagnosticata cu epiteliom bazocelular, am sunat la clinica si mi s-a confirmat efectuarea operatiei prin aceasta metoda.Doresc, sa stiu daca ati aflat mai multe amanunte despre acest diagnostic sau /si despre aceasta metoda in tara.sanatate mamei d-voastra!
0
24-03-2009, ora 11:02
Creatza78
Nu este medic/terapeut
Creatza78
Mama mea a facut operatie de epiteliom bazo. La doamna Leventer. Nu va recomand. La operatie a anesteziat-o dupa care a lasat-o sa astepte o ora intinsa pe masa fara sa vina nimeni la ea. In timpul operatie se intreba, oare mai tine anestezia. Carcinomul avea 1 cm si taietuta a fost de 7 cm. Cred ca acesta e un aspect care trebuia mentionat inainte catre pacient. Nu mai zic ca la consultatia initiala i-a spus ca trebuie sa fie urmarita de ea, dar cand s-a dus la pansat nu a avut "timp" sa vina sa o vada nici macar prima oara. Un cabinet privat in care esti tratat ca la stat, daca nu chiar mai rau. Initial la operatie a spus ca firele trebuie scoase in 2 sapt, dupa la pansat, deoarece a pansat-o un doctor nou ii zice ca pot fi scoase in 2 zile. Absolut haotic, neprofesionist si mai ales inuman- in aceste conditii cum mai poti sa ai incredere ca analiza e corect facuta, daca nu exista o relatie de incredere intre pacient doctor.
0
29-01-2010, ora 16:40
ppuica
Nu este medic/terapeut
ppuica
Sotului meu asta vara ia aparut o alulita care a crescut foarte repede acum cred ca are 2 cm. A fost la medic ia pus diagnosticul de epiteliom O are trebuie neaparat scos nu trebuie intii facuta biopsie si pe urma scos. nu stiu nimic de aceasta boala
0
26-10-2010, ora 11:46
bogdan serban
Nu este medic/terapeut
bogdan serban
Acum cca 3 ani mi-a aparut un epiteliom la pleoapa inferioara a ochiului stang.Ca marea majoritate a oamenilor am tratat-o cu indiferenta si nesimtire.In decurs de trei ani ea a evoluat incat ajunsese o rana de cca 1 cm deschisa si nu se inchidea cu niciun antibiotic.La un moment dat a inceput sa ma jeneze mai tare decat pana atunci.Din acel moment am dat fuga la doctor.Diagnosticul dat de dr. dermatolog a fost clar: epiteliom bazocelular. De atunci au inceput cautarile, informarile sa gasesc o solutie la problema mea.Am cautat pe internet remediul si toti doctorii spuneau ca se vindeca cel mai bine prin excizare.Ok. Dar cine si unde sa ma operez?La un dermatolog, la un chirurg plastician, la stat sau la particular?Variante am gasit peste tot.Am stat si am analizat si am ajuns la concluzia ca cel mai bine e sa aleg varianta Dermastyle. M-am programat la clinica, la d-na dr.Cristina Cotruta, am fost investigat, a venit si d-na dr. Leventer si alti cativa doctori si toti mi-au dat diagnosticul de epitelom bazocelular pigmentat ulcerat.Mi-a fost recomandata excizarea prin microchirurgia Mohs si m-am programat pe data de 21 oct 2010.Acum sunt deja operat si pot sa spun ca sunt foarte multumit.Am fost anesteziat local, nu am simtit nimic(n-am stiut cand a inceput operatia).Operatia s-a desfasurat in trei etape:prima cand a fost excizat epiteliomul, a doua oara a fost cand a fost nevoie de o recupa si ultima cand s-a trecut la reconstructia fetei(a fost dificil pentru ca exista pericolul sa pierd partea ciliara adica partea cu ploapele)Acum operatia a reusitevolutia este neasteptat de buna iar pe data de 28 oct 2010 ma duc sa-mi scot ultimele fire.
Eu, aici am descris sumar povestea mea.Nu vreau sa judec sau sa influientez pe nimeni, dar daca m-i s-ar cere sfatul eu as recomanda din toata inima dr. Leventer.Aplica o metoda noua in Romania, dar daca eu ma operam in Galati la un dr.chirurg plastician , acolo imi exciza doar o parte din tumora iar restul ramanea acolo si aparea mai tarziu cu complicatii.Banii au fost ultimul lucru la care m-am gandit.Banii se pot face, sanatatea insa. Sunt tanar, am 37 ani, casatorit si un baiat de 2 ani si doua luniEu am gasit de cuviinta ca aceasta este cea mai buna solutie la problema mea si sper ca asa este.
Ce se scrie mai sus sunt povesti. Ganditi-va ca este clinica particulara, si au tot interesul sa fie atenti, draguti si sa faca treaba buna si de calitate.Fiind particulari ei din asa ceva traiesc, nu-si permit sa dea gres.
Nu vreau sa fiu subiectiv, nu vreau sa-i ridic in slavi dar acestea sunt impresiile mele si nu regret ca am luat decizia de a apela la ei.
Acolo am fost tratat ff bine, nu mia parut rau ca am platit atat operatia.Totul a meritat banii.
0
26-10-2010, ora 16:28
Creatza78
Nu este medic/terapeut
Creatza78
Din pacate, ceea ce scrie mai sus nu sunt povesti. Si cred ca atunci cand vine vorba despre sanatate si despre familie, nu cred ca poti sa nu fi subiectiv si nu poti sa nu vrei ce e mai bun pentru cei dragi (si da, banii nu conteaza).

PS: culmea este ca la anliza mamei de atunci (a exciziei) s-a constat ca nu era carcinom (adica posibil cancer), cum sugerase stimata doamna Leventer.
0
25-04-2014, ora 14:13
Pedro1993
Nu este medic/terapeut
Pedro1993
Bogdane, au trecut aproape 4 ani de la operatia ta. Este totul in regula? Trebuie sa ma operez si eu de acelasi diagnostic la Dermastyle si ma interesa parerea ta sincera. Sper sa mai postezi aici. Sanatate maxima!!!
0
28-10-2014, ora 10:32
AlinaC1985
Nu este medic/terapeut
AlinaC1985
Buna ziua,
tatal meu in varsta de 61 de ani a fost diacnosticat recent cu epiteliom bazocelular localizat pe ploapa superioara la coltul ochiului stang.
Diacnosticul a fost acordat de catre medicul D.C de la spitalul militar sectia chirurgie maxilo facial.
Inca nu a iesit rezultatul biopsiei dar in urma controlului si al tomografiei medicul incline catre un diacnostic de epiteliom bazocelular.
Deoarece nu exista tesut sanatos in jurul epiteliomului si ca operatia sa aiba success(sa nu recidiveze) ni s-a spus ca trebuie extras si ochiul.
Incercam sa analizam toate aspectele pt a nu se ajunge la extractia ochiului, tatal meu este intr-o stare psihica foarte proasta de la auzul acestor vesti.
Doresc sa mentionez ca in urma cu 22 de ani a fost operat de catre Dna Dr. dermatolog rodica trifu de aceeasi problema, rana a fost cauterizata si de atunci nu au mai aparut problem vizibile(recunoastem ca pana acum 1 an nu a mai fost la niciun control de acest gen)
Din cate am vazut pe acest site exista metoda Mohs care poate asigura extragerea microscopica a celulelor canceroare.
Ati avut la cunostinta personae carora li s-a recomandat extragerea ochiului in cazul acestui diacnostic?
Stiti cazuri care au avut success cu aceasta metoda( nu a fost necesara extragerea ochiului)?
Va multumesc anticipat pt raspuns
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Curiozitate: cum cresc ochii?
  •