Operație hernie de disc L4-L5

08-12-2017
Annonimmm
Nu este medic/terapeut
Annonimmm
Bună ziua. Am vârsta de 20 de ani și acum o lună m-am operat de hernie de disc L4-L5. Având o vârstă fragedă doamna doctor a decis să scoată doar discul de la L5 acolo având o hernie uriașă iar la L4 doar sa lucreze aici nefiind atat de delicată situatia ca la L5. Am descoperit hernie in urma unui Rmn acum 2 ani dar am zis sa nu recurg la intervenția chirurgicală in ciuda faptului că durerea pe picior nu a încetat niciodata însă cu 2 saptamani inainte de operație am avut dureri insuportabile pe piciorul stâng.Nicio poziție si niciun tratament nu imi ameliora durerea.Noptile nu le dormeam.La o lună după operație ma simt binisor cu excepția faptului că simt dureri in spate pe partea dreapta cand stau in șezut si merg.Intrebarea mea este normal ? Și cât de mult este normal sa merg? Precizez ca in primele 3 saptamani m-am deplasat doar la baie și la masă iar dupa o lună am inceput sa merg mai multicel și în urma acestui fapt au început durerile in spate pe partea dreapta
1 comentarii
0
05-01-2018, ora 13:59
adi3diaconu
Nu este medic/terapeut
adi3diaconu
Buna ziua, dl.doctor. In data de 01.12.2017, am fost operata de hernie de disc, citez din fisa de externare, Ablatia herniei discale cu discectomie L4 si recalibrarea canalului vertebral lombar prin fenestratii L4-L5 bilateral, sub microscop operator. Precizez ca inainte de operatie aveam dureri foarte mari pe piciorul drept, cu amerteli chiar, dar si piciorul stang ma durea insa mai putin. Dupa operatie, piciorul drept nu ma mai doare absolut deloc, dar stangul are aceeasi durere. Dl. dr. la iesirea din operatie a zis ca operatia a fost grea si ca a trebuit sa intervina si la stangul. Intrebarea mea este de ce am acelesi dureri la piciorul stang?Asa este normal pana la videcare sau trebuie intervenit din nou.Am respectat intocmai specificatiile medicului. Va multumim anticipat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: