Operatie Otoscleroza

06-07-2020
IoanaGrt
Nu este medic/terapeut
IoanaGrt
Buna seara,
Ieri seara dintr-odata am auzit un tiuit in urechea dreapta si apoi mi-am dat seama ca nu mai aud bine, dar am crezut ca poate este curent de la aerul conditionat.Azi dimineata am observat ca persista, si am mers la ORL.Dupa mai multe teste, audiograma, timpanograma, doctorita mi-a pus diagnostic de hipoacuzie de transmisie, forma ușoară si mi-a spus ca trebuie sa fac operatie de otoscleroza in Timișoara.Voiam sa intreb, nu exista tratament pt asta, trebuie neaparat operatie?A facut cineva aceasta operatie recent, e dureroasa, e riscanta?Sunt efecte nedorite dupa operatie?Cat costa operatia?Poate imi recomanda cineva un medic bun in Timisoara, pt a realiza aceasta operatie.Oricum, am sa mai consult si a doua parere inainte sa ma operez, , a fost totul prea brusc.
Multumesc
18 comentarii
0
02-10-2020, ora 15:39
xyz.
Nu este medic/terapeut
xyz.
Si eu sufar exact de aceeasi boala. Ca este otoscreloza sau nu se stabileste in urma unui CT. Din ce am inteles operatia nu ar fi grea, insa nu prea mai sunt medici in Ro care sa opereze asa ceva. Daca gasiti pe cineva, reveniti cu detalii, va rog. Si eu caut pe cineva care sa ma opereze.
La o clinica privata din Buc costa 3000 euro + multe alte sute de euro daca aveti ghinionul sa spuneti ca ati fost vazuta de alt medic inainte. Am inteles ca ar fi buni in ceea ce fac, insa in 3 zile eu am platit 3600 lei pe 2 consultatii + alte 2 CT uri la clinca cu care colaboreaza dumnealor, desi aveam deja unul.
0
11-01-2021, ora 22:20
Cosmin2186
Nu este medic/terapeut
Cosmin2186
Ne puteți spune despre ce clinica este vorba? Este cumva vorba de Clinica Urechii? Mulțumesc
2
28-11-2021, ora 00:02
Mika20
Nu este medic/terapeut
Mika20
Am otoscleroza si eu. Am fost la consultatie la doctorul Sebastian Cozma in Iasi. Operatia in clinica privata mi a zis ca 7000 lei. El opereaza tot in Iasi la Spitalul de recuperare. Trebuie sa fac un CT cu substanta de contrast care costa 270 de lei si urmeaza operatia..dupa ce studiaza rezultatele CT. Cine s a operat prin Casa de asigurari sau este salariat si a cotizat la stat, rog sa mi spuna ce preturi se mai practica? In 2021 anul acesta, dar operatia va fi la anul 2022. Multumesc
3
28-11-2021, ora 11:16
Mir33ela
Nu este medic/terapeut
Mir33ela
Buna Mika 20, eu ma operez pe data de 9 decembrie la privat tot in Iasi iar costul operatie e de 8000 lei prin casa de Asigurati la Dr Rusu, acum 2 ani cand am fost la dl cozma mi a zis ca el nu opereaza de otoscleroza Ci d na Radulescu tot de la Recuperare dar dureaza.. Acum am decis sa merg in privat dar in Spital costurile ar trebui sa fie mai mici te vor pune sa platesti banuiesc doar pistonul mie asa mi s a zis atunci...
0
28-11-2021, ora 12:04
Mika20
Nu este medic/terapeut
Mika20
Mir33ela, 8000 prin casa de asigurati? Trebuie facute acte inainte sau cum?Poti sa mi dai mai multe detalii?. Multumesc
0
28-11-2021, ora 13:13
Mir33ela
Nu este medic/terapeut
Mir33ela
Bilet de trimitere de la mediul de familie pt a face dovada ca esti asigurat atat!!!! din cate mi s a spus costurile operatie sunt mai mari daca nu esti asigurat(a)!! Eventual lasa. Mi o adresa de email pt mai multe detalii
0
28-11-2021, ora 14:32
Mika20
Nu este medic/terapeut
Mika20
themika73@yahoo.com. multumesc
0
14-12-2021, ora 23:14
Stefania8
Nu este medic/terapeut
Stefania8
Buna Mir33ela. Cum a decurs operatia? Cum te simti?
Din pacate si eu ar ttebui sa o fac.
1
15-12-2021, ora 09:29
Mir33ela
Nu este medic/terapeut
Mir33ela
Buna Stefania, operatia a decurs bine, e o operatie fara durere, dupa anestezia generala am crezut ca voi avea dureri dar nu, te indemn cu mare incredere sa faci operatia si va indemn pe toti care cititi acest mes OPERATI-VA!!!!! Ieri mi s-a scos pansamentul din ureche (la 5 zile dupa operatie) nu a fost wow sa zic asa cum am mai citit pe aici la mine e multa pierdere pt ca am stat si am asteptat degeaba crezand ca daca voi purta aparate auditive boala nu va evolua atat de rapid dar poate asta a fost momentul. Mi s-a spus ca usor usor auzul va reveni in decur de o luna pana la 3 luni chiar, simt ca aud cu urechea operata pot vb la tel ceea ce inainte nu puteam fara aparat auditiv aud zgomot pe care la fel fara aparat acum o saptamana nu le auzeam doctorul e optimist si m-a asigurat ca dupa 15 ianuarie cand voi merge la control si voi face si o audiograma imi va spune exact cat am castigat si cat voi mai recupera. M-a asigurat ca nu exista ca auzul pe urechea operata sa-mi scada de tot dupa operatie cum am mai citit pe aici sa fie mai Rau ca inainte asa ceva nu exista!!!!
2
15-12-2021, ora 10:33
Stefania8
Nu este medic/terapeut
Stefania8
Ce ma bucur. Iti multumesc din suflet pt raspuns. Te as mai intreba unele lucruri, dar nu as vrea sa deranjez. Dar daca totusi ai timp si vrei, as vrea sa vb. Ma gasesti cu edwina edwina pe facebok. O zi frumoasa sa ai.
0
15-12-2021, ora 13:43
Mir33ela
Nu este medic/terapeut
Mir33ela
Iti raspund cu mare drag la orice intrebare atat cat stiu si ma pricep, pe Facebook nu te-am putut gasi lasa-mi o adresa de email daca vrei si poti!!!
0
15-12-2021, ora 14:03
Stefania8
Nu este medic/terapeut
Stefania8
edwiedwina@yahoo.com
0
15-12-2021, ora 15:10
Stefania8
Nu este medic/terapeut
Stefania8
Astept sa mi scrieti.multumesc.
0
11-04-2022, ora 19:11
lilianaavr
Nu este medic/terapeut
lilianaavr
Buna ziua
Mire33ela, in primul rand va urez sanatate multa si am o rugaminte imi puteti zice la ce medic ati fost opearta ? Stat sau privat.
Las adresa de email, poate imi puteti da cateva ideii.
Sunt diacnosticata cu otoscleroza si trebuie ca sa fac aceasta interventie chirurgicala.
Multumesc
dodo9864@yahoo.com
0
22-02-2023, ora 15:37
bs.Sorin
Nu este medic/terapeut
bs.Sorin
Buna ziua!
Ma numesc Sorin am 37 de ani si sunt din Iasi. Am fost diagnosticat cu aceiasi problema otoscleroza bilaterala. sunt programat la operatie la Dna Doctor Diana Vlad din Cluj, singurul dubiu e ca aparatul este din Teflon nu din Titan.
Rog frumos pe Mika20 si Mir33ela sa imi scrie un email sa imi zica la ce doctor v-ati operat si ce fel de aparat vi sa pus.
Adresa bs.busuioc@yahoo.com
Va multumesc !
0
26-02-2023, ora 09:24
Mika20
Nu este medic/terapeut
Mika20
Bs.Sorin. ti am raspuns prin mesaj privat, dar scriu si aici. M am operat la Spitalul Militar din Cluj, la doctorita Diana Vlad. Operatie cu laser, fara taieturi, implant de teflon care a inlocuit scarita si nicovala. Fara durere, recuperare auz de la 60-70. % era scazut, am ajuns la 30%, adica aproape perfect. Succes si sanatate!
0
27-02-2023, ora 11:44
bs.Sorin
Nu este medic/terapeut
bs.Sorin
Buna ziua! Va mulțumesc mult pentru răspuns. V-am scris in privat. Văd ca majoritatea au implant in Titan … știți cumva care e mai bun și mai durabil ? Mulțumesc !
0
15-06-2023, ora 15:02
Marius.suta
Nu este medic/terapeut
Marius.suta
Buna Mir33ela! Cum te mai simit? Va trebui sa fac și eu operația. Pot sa iti scriu în privat?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: