operatie polipi

387 comentarii 1 23 ..... 12 13 Înainte ›
0
05-07-2010, ora 07:21
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Parerea Dvs.. ca NU se simpt bine copii dupa interventie.., este total eronata daca interventiea este facut la timpul potrivit.. si corect.. amelioreaza simtiror starea copilului.. sigur depinde si de mana chirurgului. !!!!
Trebie sa stiti ca polipii si amigdalele au tendinta sa se mentina mariti in volum pana la 7 ani.. dupa care incep treptat ( pana la 11 ani)..sa se micsoreze in volum.
Acum puteti face tratamente si daca in 2 ani.. nu se schimba situatia.. tot o sa ajungeti la tratamentul chirurgical
1. Tratamentul de baza.. consta in inhalatii sau aerosoli( ca ceai de musetel + ulei volatil de Eucalipt si de Lamaie).. cu acelas ceai se fac spalaturi nazale.. si gargara
2. Sert. Efedrinat 2.3 pic.. la nevoie pentruy a desfunda nasul
3.Colargol cate 3 pic la 8 ore 10 zile in pozitie culcat pe spate ca picaturile sa ajunga in rinofaringe
4.Bioparox.. pentru gat 2 puf la 4 ore. 10 zile.
5 Regim alimentar strict.. fara acru, rece, acidulate si fructe citrice ( pe un termen foarte Lung..)
0
04-11-2010, ora 13:18
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
Buna ziua D-le doctor Flueraru.
Am o fetita de 4 ani si 2 luni si e racita mai tot timpul.Anul asta prin aprilie a facut o otita supurata la ambele urechi si purulenta la dreapta.Din septembrie cind a inceput gradinita a inceput si calvarul.Prezinta secretii posterioare care se scurg in git fara febra sau stare proasta Am incercat sa-i suflu nasul cu tot ce am auzit si tot ce mi sa recomandat chiar si cu colargol am incercat nu iese nimic in afara, folosind si batista bebelusului cu aspiratorul la maxim.din aceasta cauza nu doarme noaptea pt ca nu poate respira si se aude nasul forfotind.Dupa o luna de secretii a facut laringite la o saptamina distanta una de alta.Luni pe 8.11.2010 suntem programati la operatie de polipi la Bucuresti.cind nu este racita doarme linistita si nu se aude nimic de asta eu nu sunt convinsa ca polipi sunt cei care dau probleme.va rog sa mai imi spuneti daca ii dau antibiotic pina simbata mai poate face operatia luni dimineata.are legatura una cu alta?Astept raspunsul dvs, va multumesc.
0
04-11-2010, ora 14:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebuie sa faceti tot posibilul sa NU fie racita saptamana aceasta.
faceti tratament cu antibiotic, inhalatii, spalaturi nazale, antiinflamatoare
medicul care opereaza decide dupa aspectul mucoasei daca se poate opera sau nu
0
06-11-2010, ora 15:44
robyericky
Nu este medic/terapeut
robyericky
Buna ziua! Stimate d-le doctor, in urma cu doua saptamani baietelul meu in varsta de 4 ani si 7 luni a fost operat de polipi, insa el inca mai tuseste! Nu stiu daca ar trebui sa aiba legatura una cu alta, dar aceasta tuse o avea si inainte. Ma gandeam ca poate ati putea sa ma lamuriti putin si eventual sa-mi indicati un tratament. Multumesc
0
06-11-2010, ora 16:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
tusea poate fi de la secretiile care se scurg din nas sau de la iritatia faringelui.
trebuie sa faceti un trtament complex
1. INhalatii cu ceai de musetel + uleiuri volatile ( eucalipt, lamaie)
2, spalaturi nazale cu acelas ceai..si gargara daca poate
3.voseptol tab de supt
4 regim alimenatr fara acru, acidulate si fructe citrice
0
06-11-2010, ora 18:05
robyericky
Nu este medic/terapeut
robyericky
Mii de multumiri!!!
0
09-11-2010, ora 12:41
iulianadenisa
Nu este medic/terapeut
iulianadenisa
buna ziua domnule dr, trebuie sa-mi operez fetita de 4 ani saptamina viitoare de polipi, vreau sa va intreb cum este anestezia locala daca este dureroasa la fel si operatia, ce sfat imi dati, sa-i fac anestezie locala ori generala, nu vreau sa chinui fetita daca îi fac locala, va multumesc mult.
0
12-11-2010, ora 08:24
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
Buna ziua Domnule Doctor.am scapat de operatia de polipi, avem 4 zile.nu se vede nici o imbunatatire.fetita mea de 4 ani si 2 luni avea secretii groase in spatele nasului pe care nu le putea sufla sub nici o forma nu iesea nimic cind sufla nasul si acum dupa operatie este la fel.in schimb noaptea ii forfote nasul si nu poate sa doarma.azinopate am stat sa o pazesc sa nu se sufoce sa trezit si nu mai putea respira, se ineaca cu secretiile, nu poate sa tuseasca pt ca inca o mai doare gitul.ce sa fac?medicul care ne-a operat nu ne-a dat nimic dupa operatie.va rog sa-mi spuneti ce pot sa-i dau in aceasta perioada de recuperare.am cumparat sinupret dar inca nu i-am dat.pot sa-i dau asa repede?as vrea sa cred ca nu am facut operatia degeaba.inainte de operatie a luat trei antibiotice intr-o luna fara rezultat. la cel putin o saptamina secretiile erau la fel.oare nu polipi erau problema?nu stiu ce sa mai cred.astept raspunsul d-voastra.Va multumesc mult.
0
12-11-2010, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. din cele descrise.. da.. se cere interventie chirurgicala in acest caz.
2 tratamentele care pot fi facute.. necesita multa insistenta din Parte Dvs.. si colaborare din partea copilului.
Inhalatii in fiecare seara saptamani intregi + spalaturi nazale + gargara + badijonaj a amigdalelor
Regim strict alimentar fara acru, rece, fructe citrice, acidulate.
daca credeti ca aveti un copil care o sa stea la toate tratamentele.. cate 10 zile.. lunar timp de 1-2 ani..
e ok. puteti sa nu va operati si sa.mi scrieti pe mail ce trtamente ati mai facut pana acum
0
12-11-2010, ora 14:05
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
va rog imi raspundeti si mie?
0
12-11-2010, ora 14:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
iulianadenisa
numai polipii se pot opera si cu Locala. nu e foarte mare durerea si stresul.. si la aceasta varsta copii dupa ce dorm.. uita de interventie

ileana12s

1. trebuie sa.i puneti in nas Vibrocil sau ser. Efedrinat.. sa.i desfundati nasul
2. sa.i aspirati secretiile nazale cu batista bebelusului
3. Acetil cisteina.. suspensie 3 linguriti pe zi de baut
0
12-11-2010, ora 22:35
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
multumesc mult pt raspuns.pot sa-i fac aerosol cu acetilcisteina in loc de suspensie?
0
13-11-2010, ora 12:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da
0
15-11-2010, ora 16:49
isabelita
Nu este medic/terapeut
isabelita
Buna ziua.Astazi am fost cu fetita de 3 ani si 2 luni la orl si a zis ca trebuie operata de polipi.Ia prescris prospan, zyrtec, colargol(pe care inca nu l-am gasit nu au cu ce sa il prepare, dar o sa mai incerc poate il gasesc )si pivalone.Credeti ca e neaparat nevoie de operatie, intradevar tuseste de 3 sapt dupa 2 tratamente cu antibiotic si antitusiv, si e mai mereu infundata pe nasuc si amigdalele le are din totdeauna mai marite.
0
15-11-2010, ora 20:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
decizia de operatie sau NU se ea dupa 10 ziel de tratament complex
1. sa se desfunde nasul bine cu Vazoconstrictor( olynth, ser efedrinat, vibrocil)
2 sa se aspire bine secretiile nazale
3 sa se administreze colargolul in pozitie culcat pe spate.. ca sa ajunga in rinofarine, unde se afla polipii.
daca acest tratament da rezultate si copilul respira pe nas.. se poate astepta cu interventia
0
17-11-2010, ora 15:15
isabelita
Nu este medic/terapeut
isabelita
multumesc deja are 2 zile tratament si respira din ce in ce mai bine insa tot mai tuseste cand si cand apoi o sa repet 10 zile cum spuneti dvs si in functie de rezultat va anunt
0
18-11-2010, ora 20:37
ileana12s
Nu este medic/terapeut
ileana12s
Buna seara.spuneti-mi va rog in caz de tuse seaca cu ce se face aerosol.avem 10 zile de la operatia de polipi si tuseste sec.
multumesc.
0
19-11-2010, ora 07:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aerosoli cu ceai de musetel + 2 pic de ulei volatil de eucalipt + 2pic de ulei volatil de busuioc
Sinupret sirop la 8 ore
Miere de albini cu lapte sau ceai fierbinte
0
20-11-2010, ora 08:34
vis87
Nu este medic/terapeut
vis87
Buna ziua!

Este normal ca la 2 saptamani dupa o operatie de polip coanal si deviatie de sept (la un adult) inca sa lacrimeze si sa se umfle ochii (in special cel de pe partea unde a fost operat)? In prima saptamana dupa operatie nu se umfla foarte tare!

Multumesc!
0
20-11-2010, ora 08:48
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu. nu cred ca este bine.
trebuie facuta o radiografie SAF.. de vazut cum se prezinta sinusul maxilar.. si de mers la medicul Care va operat
0
22-11-2010, ora 17:06
lowa-lowa
Nu este medic/terapeut
lowa-lowa
Buna ziua,
noi nu sforaim noaptea dar am facut 2 otite una dupa alta si imediat apoi am fost internati in spital cu angina acuta eritematoasa avand temperatura de 39, 4... Ni s-a recomandat operatie de polipi. (cam repede dupa 2 ani de control medical periodic in care ni s-a spus ca nu e cazul sa efectuam vreo interventie chirurgicala). Ce parere aveti Dvs., Domnule Doctor?? Va multumim!
0
22-11-2010, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca trebuie sa faceti un tratament de 2-3 saptamani pentru nas.. si POlipii o sa revina la marimea normala fara sa fie cazul de tratamnt chirurgical.
0
26-11-2010, ora 19:52
iulianadenisa
Nu este medic/terapeut
iulianadenisa
Buna seara
vreau sa va intreb daca exista tratament pentru polipi, fetita mea de 4 ani trebuia sa
o operez saptamna trecuta dar a fost racita si nu am mai operato, am probleme doar noaptea cu fetita ca nu prea poate sa respire bine mai mult pe gurita si cam sforaie, credeti ca se poate trata?Va multumesc.
0
27-11-2010, ora 10:13
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cu siguranta
1. ser.efedrinat sau vibrocil.. cand este infundat nasul
2 se asteapta 1 min.. dupa care se sufla nasul fiecatre parte separat
3. se fac inhalatii cu ceai de musetel + 2 picde ulie volatil de eucalipt
4 se fac spalturi nazale cu acelas ceai cand se raceste
5 Colargol ( se parepara in farmacie).. cate 3 pic la 8 ore in pozitie culcat pe spate.. ca picaturile sa ajunga in gat.
totul 10 zile
0
27-11-2010, ora 10:58
iulianadenisa
Nu este medic/terapeut
iulianadenisa
Va multumesc foarte mult, ce ma sftatuiti sa fac, doctoru ORL mi-a spus ca trebuie operata dar mi-e frica ca o sa-i faca anestezie locala si nu stiu daca cu aceasta anestezie locala simte durerile din timpul operatiei, si inca ceva, cum si cu ce se face anestezia locala?Va multumesc
0
27-11-2010, ora 15:06
vis87
Nu este medic/terapeut
vis87
La analiza patologica la o operatie de polip coanal rezultatul a fost papilom invertit!
Intrebarea ar fi ce inseamna acest papilom invertit?

Multumesc!
0
29-11-2010, ora 11:20
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este o tumora benigna.
nu tre sa va faceti griji
0
30-11-2010, ora 21:01
iulianadenisa
Nu este medic/terapeut
iulianadenisa
Buna seara domnule doctor, ieri am operat fetita de polipi, respira foarte bine nu tuseste dar sforaie putin dar respira pe nas, vreau sa va intreb daca e ceva ormal ca inca mai sforaie dupa operatie si cit timp, acum are vibrocil picaturi si o solutie orala aerius.astept un raspun de la dumneavoastra, va multumesc.
0
02-12-2010, ora 22:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da. e ok. o sa.si revina in cateva zile
0
22-12-2010, ora 16:14
magda2
Nu este medic/terapeut
magda2
Buna ziua,
Am o fetita de 3 ani si 2 luni. In noiembrie a avut o viroza cu tuse si secretii nazale ce au durat cam 1 luna si toate simptomele au disparut numai dupa trat cu aerosli (ser+acc) pe care an inceput sa-l folosim dupa cam 3 sapt de tuse. Dupa 4 zile de aerosoli a spus ca o doare o ureche (fara febra) si am mers la orl care a confirmat o otita congestiva UD (trat. 7 zile cu Zinat la care nu a raspuns si apoi augmentin ES 10 zile dupa care toate simptomele au disparut.
Cam le 2-3 sapt de la terminarea antibioticului (timp in care a mers la gradi), dupa 3-4 zile de tuse cu secretii, iar a spus ca o doare o ureche (fara febra). La orl:otita medie acuta UD cu colectie mucopurulenta incipienta. Dupa 7 zile de trat cu ciprofloxacin 250 mg 1/2 tb la 12 ore, secretia persista, am refuzat sa fac punctia timpanica (starea generala f buna, fara febra, fara dureri de ureche), medicul a recomandat asociere cu augmentin ES 6ml la 12 h. Inca este sub trat cu aug, nu mai tuseste, nu are secretii, respira bien noaptea
As avea cateva intrebari, :
- este rau ca am refuzat punctia?
- medicul a spus ca poate va fi nevoie de operatie de polipi (inca nu s-a uitat cum arata); se recomanda chiar daca nu are probleme cu respiratia?
- ar fi mai bine sa o scot din colectivitate o perioada (1-2 luni) si sa evitam operatia?
Adaugă un comentariu / răspuns
387 comentarii 1 23 ..... 12 13 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: