Operatie scoaterea polipilor si amigdalelor

11-10-2014
raullik07
Nu este medic/terapeut
raullik07
Buna ziua! Am 16 ani si marti am o sa-mi scot polipii si amigdalele.Luni o sa merg la doamna doctor orl (care ma va opera) la un ultim control.
Am o intrebare..Sunt foarte putin racit..si cam de 2-3 ori pe zi imi suflu nasul..Am destul de putine secretii nazale si atat ca si simptome.Am luat coldrex(2 plicuri pe zi) si mai am doar maine, dar nu vad mare diferenta dupa el.Pot sa ma duc la operatie in starea in care sunt? Putintel racit?
Multumesc!
12 comentarii
0
13-10-2014, ora 09:14
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
medicul care opereaza decide.
acum tre sa ei Tarosin tab 2 la 8 ore
sa dai cu bioparox sprey si in nas si in cat cate 2 puf de 6 ori pe zi
0
05-09-2016, ora 18:47
Schatz4
Nu este medic/terapeut
Schatz4
Bună!
de câteva luni nu pot bine respira pe nas, și de mică am probleme cu amigdalele, mereu sunt imflamate, după un control medical mi s-a spus că mi se va face 2 operații o dată, scoaterea polipilor și amigdalelor.
Întrebarea mea: e posibil 2 operații o dată??? Nu vor fi complicații ?? Și care anestezie este mai bine locală sau totală??
Mulțumesc!
0
06-09-2016, ora 11:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cati ani ai ??
0
06-09-2016, ora 17:10
Schatz4
Nu este medic/terapeut
Schatz4
20 de ani
0
07-09-2016, ora 15:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ca sa ajungia la 20 de ani..cu polipi si amigdale..deja este o neglijenta majora
asa operatii se fac la 5-7-10- ani
este Obligatoriu sa le faci cu anestezie Totala.. altfel NU rezisti... e foarte neplacut când se umbla in interior.. nas, gat.. chear daca nu doare tare.. oarecum e o senzatie de evitat.
0
08-09-2016, ora 09:18
Schatz4
Nu este medic/terapeut
Schatz4
Mulțumesc!
0
16-03-2017, ora 23:53
Fergie1
Nu este medic/terapeut
Fergie1
Copilul meu de 5 ani a fost operat in august de micșorarea amigdalelor și de polipi iar acum în martie iar are infecție la amigdale și din cauza vegetatiilor tușește de aproximativ 1 luna. E posibil sa recidiveze și sa facă iar polipi? Ar trebui operat din nou?
0
17-03-2017, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pe froum exista multe postari unde explic
Copiii au amigdalele si polipii mariti in volum DOAR din cauza unui reflux gastro-esofagian si alimenntatiei incorecte cu mult acru, acid, citric
in acest caz acidlul gastric ajunge in faringe. inflameaza mucoasele.. peste care , normal, ca se lipesc si microbii, din cauza imunitatii locale scazute
faptul ca sa facut operatia.. NU a rezolvat cu nimic Cauza
de aici si probvleme in continuare.. cu amigdalite, faringite, laringite
Mergeti la gastrologie si schimbati radical stilul alimentar
0
17-03-2017, ora 09:17
Fergie1
Nu este medic/terapeut
Fergie1
Vă mulțumesc pentru răspuns. Menționez ca noi suntem în anglia și aici au început problemele. Acum 1 luna ne-am dus la orl și ni s-a spus ca are vegetații și ca trebuie operat pt ca din cauza ăsta copilul tușește iar acum 3 zile ne-a dat un spray fluticasone pentru nas.iar de când suntem în anglia copilul răcește o data pe luna
0
17-03-2017, ora 19:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da e bun si acel sprey
dar este valabil si ce am scris
schimbarea stilului alimentar
tratamentul cu COLARGOL din tara
poate salva copilul de la operatie
0
17-03-2017, ora 20:07
Fergie1
Nu este medic/terapeut
Fergie1
Mulțumesc mult pt răspuns. Dacă se poate as vrea sa va întreb eu am colargol din tara nu l.am folosit niciodată dar e ok sa îl dau acum pentru ca îi dau și spray ul fluticasone. Și câte picaturi și de câte ori pe zi? Da o sa ținem cont și de alimentație. Multumim
1
17-03-2017, ora 21:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e bine sa mai ciititi ce am scris pe forum
acolo gasiti cum se administreaza colargol
si multe alte sfaturi utile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Amigdalele, folosite în teste de laborator pentru analiza efectului medicamentelor asupra celulelor imune
  • Polipi nazali - cum recunoști afecțiunea și când e indicată operația
  • Hipertrofia adenoidiană are cauze genetice și virale, potrivit unui nou studiu
  • Amigdalele umane absorb nanoplasticele, sugerează cercetătorii
  •