Operatie sector san drept, tumora benigna

24-01-2017
adri1970
Nu este medic/terapeut
adri1970
Buna seara,
În urma cu 2 săptămâni am fost operata la sânul drept, diagnostic tumora benigna. La ex HP iop am
urmatoarele:mastoza sclerochistica, metaplazie apocrina, proces inflamator cronic granulomatos cu mici zone de necroza, dg final se va preciza la parafina. Va rog sa îmi spuneți ce înseamnă cele d e mai sus, dacă voi avea probleme pe viitor. Menționez ca am 47 ani, 65 kg, un fibrom uterin pe care îl țin sub observație de 10 ani și are cam 4 cm.iar ciclul nu îl mai am regulat.
A doua întrebare la care doresc sa primesc răspuns este următoarea.: de ce îmi mai supureaza un lichid galben-portocaliu din locul în care am avut un mic tub de dren în conditiile în care după 8 zile de la operație mi-a fost scos și timp de 5 zile nu mi-a curs absolut nimic din acel loc după extragere, vreau sa menționez ca în interiorul sânului, pe langa operatie simt la palpare țesutul foarte tare, dur și ma doare ușor când apas,
Va mulțumesc pt răspuns.
5 comentarii
1
27-01-2017, ora 07:56
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Modificarile anatomopatologice descrise sunt, intr-adevar benigne. Mastoza sclerochistica poate afecta si alte zone, chiar la sanul contralateral.
Lichidul este limfa, si va diminua pana la disparitie.
Ce simtiti dur e proces inflamator, care, in mod normal, va diminua treptat.
0
29-01-2017, ora 08:30
adri1970
Nu este medic/terapeut
adri1970
Mulțumesc pt răspuns.
Îmi puteți spune ce anume a provocat problema de la san și care sunt masurile de preventie pe viitor?
0
30-01-2017, ora 07:01
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Nu va pot spune cu exactitate, consultati un medic endocrinolog sau ginecolog.
0
04-03-2017, ora 15:38
adri1970
Nu este medic/terapeut
adri1970
Bună ziua,
La macroscopie am avut: placard de san cu diametrul 5/4 cm cu banda de fibroza, la secționare, cu diametrul 2/1, culoare alb cenușie, aspect ușor indurat.
Am primit și rezultatul la microscopice examen histopatologic:
- postcriostat: mastoza screlochistica, metaplazie apocrina, proces inflamator cronic granulomatos, cu mici zone de necroza.
- Parafina banda de fibroza: mastoza sclerochistica cu metaplazie apocrina, ectazie canaliculara, papilom intraductal, mica arie de adenoza screlozanta
- parafina placard: ectazie canaliculara, papilom intraductal, proces inflamator cronic difuz și periductal.
Se recomanda teste IHC pt un bloc de parafina și i-a dat numărul.
Întrebarile mele sunt:
1. Cat de grav este?
2. De ce trebuie sa am trimitere de la medic oncolog pt testul IHC, este ceva legat de cancer?
3. Ce trebuie sa fac pe viitor în afara de acest test?
0
04-03-2017, ora 17:18
Dr. Adrian Platon
Chirurgie generala, Bucuresti
Dr. Adrian Platon
Buna ziua.
Testele IHC ( imunohistochimice ) se deconteaza de CASMB doar cu BT de la medic oncolog.
Sunt recomandate pentru papilom intraductal, leziune benigna, dar cu potential de transformare maligna.
Urmati apoi interpretarea data de medicul oncolog.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Alte subiecte care v-ar putea interesa:

Mai multe informații despre: Tumorile benigne ale sanului

Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: