oprirea anticonceptionalelor

30-04-2009
Lily_R
Nu este medic/terapeut
Lily_R
Am inceput sa iau anticonceptionale acum doua luni, pentru reglarea menstruatiei. Daca le voi opri acum, este posibil ca menstruatia sa se deregleze mai mult decat era inainte? Am mai citit pe unele forumuri cum ca dupa oprirea anticonceptionalelor persoanele respective nu au mai avut ciclu luni intregi.
In plus, am observat o eruptie pe fata, m-am uitat la reactii adverse pe prospect (folosesc harmonet). Aveam fata perfect curata, si chiar nu stiu care este cauza, pentru ca a aparut ca niste mici bubite, care s-au intins pe toata barbia. Este posibil sa fie de la ele?
3 comentarii
0
30-04-2009, ora 18:11
nicolla_75
Nu este medic/terapeut
nicolla_75
in primul rand daca nu te protejezi dupa.este f posibil sa ramai insarcinata.Aceste pastile nu se intrerup asa la voia intamplarii, tb sa mergi cu folia pana la capat si apoi sa intrerupi.menstra ta nu se va deregla mai tare, eu am luat 6 luni si mi s-a reglat perfect.eruptia de pe fata ta, se poate sa fie de la ele, pt ca sunt hormonale.
0
30-04-2009, ora 18:23
Lily_R
Nu este medic/terapeut
Lily_R
stiu ca nu se interupe decat dupa ce termini folia, oricum nu le luam pentru contraceptie, ci doar pentru reglarea menstruatiei.chiar imi e teama de aceasta iritatie la nivelul pielii, in prima luna nu am avut asemenea probleme.
0
30-04-2009, ora 18:38
Amalia24
Nu este medic/terapeut
Amalia24
in primul rand trebuie sa mergi la medicul care ti le a prescris sa i explici cum sta situatia.
nu le intrerupi dar mergi la medic sa i arati iritatiile respective.
acesta va sti daca problema ta e de la pastile sau daca ai o alta problema.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •