Orl - am fost operata acum 5 zile de sinuzita si deviatie de sept | Forumul Medical ROmedic

Orl - am fost operata acum 5 zile de sinuzita si deviatie de sept

06-11-2019
Olimpia1985
Nu este medic/terapeut
Olimpia1985
Buna ziua!am fost operata acum 5 zile la Bucuresti la sp Hociota, de sinuzita si deviatie de sept.pana sa ma operez raceam ft des si imi disparea mirosul si gustul.voiam sa stiu la cat timp imi va apare si cat o sa mai am scurgeri nazale?o parere, ca banuiesc ca la fiecare in parte se manifesta altfel
4 comentarii
0
06-11-2019, ora 11:02
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
o vindecare post operatie..dureaza cam 3 saptamani
trebuie sa tii cont.. ca racelile foarte dese pot fi ca urmare a unui reflux gastro eosfagian in somn..când acidul gastric ajunge sus si arde si irita tot farinegle pana sus in spatele nasului.
asa ca e bine sa facio si consult al gastrologie si sa te alimentezi corect seara.. ca sa nu zici ca telai operat degeaba si tot racesti
0
06-11-2019, ora 14:06
Olimpia1985
Nu este medic/terapeut
Olimpia1985
Eu vreau sa cred ca racelile astea erau ft dese pt ca am imunitatea ft scazuta si probabil infectia prea mare la sinusuri, pt ca daca in seara aceasta stranutam de cateva ori, si simteam un simptom de raceala, imediat se activa sinuzita.se auzea un poc la nas imi disparea mirosul si se infunda nasul.toate astea se intampla si intr.o ora.A doua zi deja eram cu ochii umflati si cu stranuturi exagerate, tuse, de nas numai zic.
1
06-11-2019, ora 15:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citete pe googel
alimente Alergene si Alimente Producatoare de Mucus
cu siguranta ai o intoleranta la unele din ele...
si simptomele descrise NU erau de raceala... era o reactie alergica !
0
06-11-2019, ora 17:25
Olimpia1985
Nu este medic/terapeut
Olimpia1985
Va multumesc frumos pt răspunsurile date.Deci sinuzita am putut sa o fac si de la o alergie?am citit, o sa incerc sa numai consum decat ingrediente care elimină mucusul si sper sa ma fac bine dupa operatie asta.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • OperaÈ›ia nu se închide - ghidul pacientului operat
  • Un nou scor prezice cu acurateÈ›e riscul de insuficiență hepatică postoperatorie
  • Umflătură după operaÈ›ie (umflăturile postoperatorii)
  • Un simplu test ocular poate identifica pacienÈ›ii la risc de disfuncÈ›ii cognitive postoperator
  •