os rupt din cauza implantului

07-04-2009
Vecinu
Nu este medic/terapeut
Vecinu
In decembrie 2008 am facut 4 implanturi pe partea de sus. Pe partea stanga de unde imi lipsea un dinte, au fost puse doua implanturi din cauza indepartarii a celor doi dinti. Dupa patru luni, in aprilie (astazi) in timpul aplicarii bontului protetic, "din cauza strangerii ", implantul din spate deodata a iesit rupandu-l osul maxilarului. Am simtit bucatele de os pe limba. Reactia dentistului a fost, ca nu s-a creat tesut osos si a trebuit sa scoata. Am fost la un alt medic, care a confirmat ruperea osului. Acum am o gaura langa implantul ramas. Implantul se misca daca ating cu limba bontul. Cum sa procedez? Am 14 zile pana la urmatoarea vizita. Sa cer inapoi banii? Sau... M-a costat foarte mult.. Multumesc.
4 comentarii
0
07-04-2009, ora 23:33
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Pentru a putea exprima o diagnoza corecta, ar fii nevoie de radiografia de control inaintea aplicari bontuli (dupa faza de vindecare) si o vizita. Dupa descriere si al doilea implant este pierdut.
0
08-04-2009, ora 10:08
Vecinu
Nu este medic/terapeut
Vecinu
oare se poate reintroduce un alt implant, daca va fi inaltat osul?
0
08-04-2009, ora 10:55
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Da. Se poate reinsera un nou implant
0
08-04-2009, ora 13:15
Vecinu
Nu este medic/terapeut
Vecinu
Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Persoanele care iau antidepresive de două ori mai predispuse la eșecul implantului dentar
  • Tehnologia digitală ar putea face implanturile dentare mai accesibile și rapide
  • Durata de viață a implanturilor dentare
  • Testul gumei de mestecat pentru inflamaţia după implantul dentar
  • Implant dentar inovator, prezentat de cercetătorii americani
  •