Otita

01-01-2019
Kikitza2007
Nu este medic/terapeut
Kikitza2007
Buna ziua!Am un băiețel de 3 ani.de aproximativ o săptămână are o tuse plină si ii curge nasul.pe 28 decembrie a făcut febra 28.Am fost cu el la consult si mi s-a spus că are bronsita recomandandu-mi-se aerosol, sumetrolim si tantum verde.i-am facut tratament cu aerosol doar cu respisun de două ori pe zi, pt tuse rinathiol 5 ml de două ori pe zi, tantum verde 3/4 ori pe zi, iar în nas am pus bixtonim xylo un puf in fiecare nara, după 10 minute suflat nasul, din nou bixtonim xylo si apoi cate o picătură de dexatobron in fiecare nara, tot de două ori pe zi.mentionez ca aceasta schemă o aveam de la o ultima otita din luna aprilie 2018. Aseara a început cu febra 39 si cu dureri de ureche.am schimbat siropul de tuse cu rufe.spal, continuat aerosol cu respisun, tantum verde in gât, același tratament la nas si am inceput sa ii dau amoxiclav 3 ml pt ca nu am gasit augmentin.ideea e ca dupa doua doze de antibiotic febra persista.despre ce poate fi vorba?Am uitat sa mentionez ca pt febra ii dau nurofen 5ml la 8 ore însă febra revine la 4 ore.copilul are 14 kg.
2 comentarii
0
02-01-2019, ora 18:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
bronsita tratata incorect si incomplet poate trece in pneumonie asa ca maine e bine sa fie ascultat la pediatrie
aerosolii doar cu respisun e asa o apa de ploaie
in instructuini scrie-Respisun este o solutie salina hipertonica recomandata ca solvent pentru inhalatii sau pentru igiena nazala.
CA SOLVENT... adaic se pun medicamente antitusive gen prospan, se pune acc sau chear si antibiotic..si dupa respisunul ca solvent pentru medicamente
0
02-01-2019, ora 19:03
Kikitza2007
Nu este medic/terapeut
Kikitza2007
Ă fost ascultat la plămâni si mi s-a spus că nu are nimic.dar il doare o ureche foarte tare de aceea am hotarat sa ii dau antibiotic
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •