Copil 3 ani - arsuri la cap

11-08-2009
leocadan
Nu este medic/terapeut
leocadan
Va salut. Am un baietel de 3 ani, Codrin. Pe 31 Iulie seara a facut febra mare: 40, 3 grade Celsius. Am fost cu el la urgenta, a fost consultat de un pediatru care a stabilit ca are infectie in gat si suflu sistolic de grad 2, a prescris o reteta cu 2 tipuri de antibiotice: Gentamicina 1 la 12 ore si Ampicilina 1 la 6 ore. Copilul si-a revenit din starea febrila abia dupa 3 injectii (ora
22 - Ampicilina + Gentamicina, ora 04 - Ampicilina, ora 10 Ampicilina + Gentamicina).

Am fost cu el si la pediatrul curent al copilului care mi-a spus ca nu mai este nevoie de ampicilina, fapt pentru care am renuntat la ea si suflul sistolic mi s-a spus ca era datorita temperaturii. Am continuat cu gentamicina 5 zile pana miercuri dimineata. De marti Codrin mi-a spus ca il "frige capul" in partea superioara spate, incepe sa planga, se tine cu manuta de cap, se duce in pat se aseaza pe perna, spunand ca e obosit. Durerea asta nu a mai avut-o pana acum, si de marti face asta cam de 2 ori pe zi. Ii trece foarte repede (nu dureaza 1 minut) dupa care se comporta normal. Daca ii distrag atentia reusesc sa-l indepartez de problema. Insa in mijlocul crizei mai ales daca este mai dura nu pot sa ma inteleg cu el. Se scarpina pe scalp de parca ar vrea sa scape de mancarimi. Vreau sa precizez ca nu mai are temperatura, nu a fost inconstient, ca nu isi pierde echilibrul si nu a avut convulsii.
Am fost din nou la pediatru, care mi-a spus sa stau linistit ca nu este nici o problema, nu are meningita.

Intre timp reprizele acestea s-au indesit sunt si 5-6 pe zi, imi arata locuri diferite ale capului unde il frige.
Am fost in Bucuresti la Spitalul Obreja sectia de neurologie, acolo i s-a facut EEG care a iesit normal, a avut si o "mini criza" in timpul EEG-ului, trei doctori au spus ca sunt mari sanse sa fie o forma de atragere a atentiei asupra lui, ca nu este epilepsie, in cel mai rau caz o forma usoara fara deteriorari ale creierului.
Eu insa nu cred ca sunt manifestari de atragere a atentiei, pentru ca el nu ne-a pacalit pana acum si crizele sunt total aleatorii si tin (din cate am observat eu) de caldura din jur sau daca se agita mai mult. De exemplu face mai des daca este expus la soare, in masina daca este foarte cald sau daca alearga.
Mi-ar fi de folos o alta parere, ca eu nu stiu ce sa mai inteleg.
Va multumesc
4 comentarii
0
11-08-2009, ora 19:24
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Uitati toti pediatrii si toate spitalele si mergeti de urgenta la un medic homeopat cu experienta !
Medicamentele date au creeat aceasta stare si doctorii nu mai stiu sa o repare !
Aveti incredere si rabdare cu tratamentul homeopat caci poate vindeca asa ceva si nu mai incercati alte medicamente date de doctori si alte tratamente ca s-ar putea sa fie prea tarziu.
0
12-08-2009, ora 11:42
leocadan
Nu este medic/terapeut
leocadan
Nu cunosc nici un homeopat, cu experienta nici macar. Imi puteti recomanda pe cineva anume? Eu sunt din Galati, insa merg oriunde in tara sa rezolv problema copilului.
Va multumesc.
0
20-08-2009, ora 16:12
leocadan
Nu este medic/terapeut
leocadan
I-am facut analize de sange. Au iesit in limite normale majoritatea. Mai putin Proteina C reactiva de valoare 12, in conditiile in care normalul este intre 1 si 5. Pediatrul copilului a spus ca are o infectie in sange, si m-a trimis la un ORL-ist. Am fost si acolo, unde mi s-a spus sa stau linistit ca acea valoare mare este din cauza ca a avut febra pe 31 iulie (analizele au fost facute pe 13 August).
O alta parere, va rog, sunt foarte ingrijorat de starea lui.
0
30-08-2009, ora 23:21
leocadan
Nu este medic/terapeut
leocadan
Am facut si o tomografie. Interpretarea acesteia a fost "Usoara ventriculomegalie simetrica"
Ma puteti informa ce inseamna asta?
Multumiri
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Copil cu stare generală relativ bună - când tratezi febra?
  • Suflul sistolic
  • Medicamentele antipiretice sunt administrate frecvent în mod eronat de către părinți
  •