Otita externa furunculoasa

07-10-2018
steelpixel
Nu este medic/terapeut
steelpixel
Buna ziua,

Acum o luna am facut o otita externa furunculoasa la urechea stanga. Dupa un tratament cu antibiotice si picaturi (inclusiv antimicotice pentru ca am facut si o micoza) auzul a revenit iar urechea nu ma mai doare insa am ramas cu un zgomot (ca de punga) de fiecare data cand inghit. Daca alerg sau fac efort mai mare se infunda (se simte ca atunci cand am apa in urechi). Medicul imi spune sa iau in continuare picaturi de nas (apa de mare si nasonex) iar timpanul, la otoscopie, pare sa fie intreg. Problema este ca nu am nasul infundat iar zgomotul persista de ceva timp. Imi puteti da un sfat? Multumesc
4 comentarii
1
07-10-2018, ora 19:04
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 otita externa furunculoasa... nu afecteaza timpanul.
afecteaza doar pielea conductului... si cel mai frecvent fac pacientii supraponderali. care consuma lactate si dulciuri...si alimenteaza stafilococul
2 ce descrii acum. e catar tubar sau o otita seroasa..se vede la Timpanograma si audiograma
nu are legatura cu otita externa
cel mai probabil... daca nasul e bine... sete de la un reflux gastro-esofagian in somn.. care afecteaza faringele pana sus..unde incepe trompa lui Eustache
3 citste ce am mai scris pe foum despre Otita seroasa sau catar tubar
0
07-10-2018, ora 20:09
steelpixel
Nu este medic/terapeut
steelpixel
Buna ziua,

1. Am ceva kg in plus si intr-adevar consum dulciuri si lactate :).
2. Primele simptome ale otitei au fost: auz usor scazut (timp de o saptamana si putin) dupa care durere ( in ziua in care am simtit si durere am fost la urgente la O.R.L. Coltea - Bucuresti). Acolo un medic stagiar mi-a spus ca e otita medie ( a zis ca vede timpanul inflamat). Deja in a doua zi aveam canalul urechii externe inflamat si ingustat. Am fost din nou la Coltea la urgente unde nu mai puteau baga otoscopul in ureche si mi-au pus rivanol. Urmatoarea zi am fost la Medicover unde doamna doctor mi-a facut o videoendoscopie si a vazut ca e vorba doar de otita externa furunculoasa. M-a intrebat daca am fost la mare sau am facut baie undeva. I-am spus ca nu dar imi aduc aminte ca m-am intepat cu un betisor de curatat urechea. Mi-a pus mesa cu Triderm (parca asa se numea) si mi-a dat antibiotic si picaturile de care ziceam. La urmatorul control, dupa o saptamana, urechea era mai bine iar dimpanul ingrosat cu secretii aderente si micotice (CAE cu secretii mucoase si micotice) si mi-a curatat urechea. Dupa alta saptamana CAE era curat si timpanul OK. - Am simtit nevoia sa intru in amanunt ca stiti despe ce a fost vorba.
3. Imi cer scuze dar nu gasesc ce ati scris despre catar tubar.
4. Urmeaza sa plec in vacanta cu avionul. Este posibil sa fie periculos (de la presiune...)?

PS. am si o rinita alergica insa nu s-a manifestat in aceasta perioada (din aceasta cauza mi-a prescris si nasonex).

Multumesc mult pentru ajutor, sfaturi si rabdare.
1
07-10-2018, ora 21:05
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce am scris pe forum si despre Rinita alergica. cauza este la intestine si alimentele alergene (lactate s.a... gasesti pe google)
Da// l a avion cu un nas infundat se complica problema cu urechea..si o sa ai dureri
1 desfunzi bine nasul si cu Biorinil.., curati si dup a pui nasonex. inainte de zbor obligatoriu
2 mesteci gume sau pastile de supt gen Voseptol. la decolare si aterizare
3 cu degetul mai faci presiune periodic spre timpan..des si repede ca o vibrarie.. care sa se transmita la timpan. asta desfunda urechea pe moment si normaliseaza presiunea
0
13-10-2018, ora 19:36
steelpixel
Nu este medic/terapeut
steelpixel
In caz ca este catar tubar, ce pot face? Am inceput sa am grija la alimentatie insa din cate observ pare ca simptomele vor ramane o perioada lunga. Trece de sine sau estre necesara o interventie? In curand voi junge si la orl-ist, dar as vrea si o parere. Multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: