Otita externa ori eczema

05-02-2022
Moroi
Nu este medic/terapeut
Moroi
Multumesc mult pentru posibilitatea de a accesa forumul Dvstra.
Am o problema de aproximativ mai mult de jumatate de an: am o mincarime foarte puternica de urechi, chiar si in interiorul canalului auditiv, noaptea mai frecvent am eliminari seroase din urechi care imi produc o mincarime insuportabila, se formeaza constant un fel de cruste care la inlaturare lasa niste lichid galbui transparent. Crustele si exfolierea sau extins si dupa ureche. Am avut niste unguiente cu antibiotic si am aplicat local dar peste citeva zile dupa tratament simptomele sunt iarasi prezente.Sunt peste hotarele tarii si din pacate nu putem cumpara nimic tratament fara receta, iar din cauza Covidului consultatia cu medicul de familie a fost anulata de citeva ori.Mersi mult pentru sfat, sper sa.mi puteti recomanda ceva ca sa scap de suferinta
2 comentarii
0
06-02-2022, ora 03:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. Se numește otita Externa
2. Cauza otite lor externe se afla în Intestin. De acolo vine acea limfa transparenta. Și e legata de o Alimentație intoleranta de intestinul tau
Sau nu ii plac Laptele și dulcele
Sau nu tolerează oțet. Lamai. Usturoi..
Vezi cu ce ai exagerat
3. Interiorul urechii se șterge doar cu Șervețel de hârtie făcut sul ca să fie mai ferm. Trage umezeala ca o sugativa
Niciodată bețișoare. Se rupe pielea cu ele. Se accentuează secreția și nu te vindeci niciodata
4. În ureche se pun picături.. Otipax.. Pt durere
După Exoderil sa scoată mâncărimea și infevtia
După iarăși se usucă cu seevetelul
5. E bine sa ajungi la, ORL
Medicul de fam. Nu are cum să-ți curate și sa aspire urechea
0
06-02-2022, ora 21:59
Moroi
Nu este medic/terapeut
Moroi
Va multumesc mult pentru raspuns rapid si ajutorul acordat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: