Otita externa purulenta. timpan fisurat

19-10-2022
mariaioana234
Nu este medic/terapeut
mariaioana234
In septembrie eram, m-am trezit cu urechea infundata. eram la mare, in grecia. am zis ca trece. am intrat in mare tot timpul. dupa trei zile a inceut sa imi curga lichid. in aceeasi zi, incercand sa fac lichidul sa se scurga din ureche, m-am zgariat in interior. a doua zi, se terminase vacanta, eram in romania. diagnosticul de mai sus. a urmat un tratament cu ciprinol ciprofloxacina, brufen si inca un medicament cu n. am avut 2 vizite, una la 7 zile => medicatie in continuare, si una la 5 zile. la ultima, la aspiratie, mi-a scos ceva mic si alb din ureche, si mi-a spus ca asta e puroiul, si ca nu mai trebuie sa fac nimic timp de o luna. a doua zi, urechea infundata, din nou ( nu am auzit niciodata la fel de bine ca inainte).mi-a scazut inflamatia, pe care o simteam in/pe langa ureche. cand ziceam ca merg mai bine, adica cracanam putin urechea si se auzea mult mai bine, iar se infunda. de o saptamana nu mai simt lichid in ureche. dar...la 2 zile bag putin betigasul in ureche( la intrare, nu ma risc mai mult) si scot niste secretii, ca de ceara lichida. cu un vag verde pe ele. mai am 2 sapatamani pana trebuie sa ma prezint la consult. locuiesc in alt judet, decat cel in care am asigurarea medicala. mi-as dori sa ma duc la un cabinet privat, poate imi aspira aceste secretii..si raman cu auzul ala mai bun, poate dispare si tiutul. are rost? sau sa astept sa treaca luna? nu mi-a spus niciodata ca mi-a vazut perforatia. a ramas pe data viitoare. nici nu stiu ce sa cred si care sunt pasii de vindecare(daca mi-ati putea spune cum decurge vindecarea...adica incepi sa auzi mai bine etc). Va multumesc din suflet
2 comentarii
2
19-10-2022, ora 21:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Mergi cât mai urgent la cel mai apropiat cabinet orl
Urechea trebuie aspirat ziknic
Nu se vindeca dacă acolo e umed și picăturile plutesc pe acea secretie
0
26-10-2022, ora 02:03
mariaioana234
Nu este medic/terapeut
mariaioana234
Am fost la consult. diagnosticul e schimbat, otomicoza cu un fung alb. e comuna. mi-a curatat bine, bine, urechea. aud bine, mai am un tiuit vag. nu am timpanul spart. sunt fericita. urmez tratament cu ototis, dimineata si la pranz, si exoderil, solutie, seara. la exoderil ma doare urechea. saptamana viitoare ma duc din nou sa vedem cum stam cu fungii.

ps. castile in ear, se arunca la gunoi :(
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: