Revitalizare timpan

18-02-2019
Gianina Nnic0leta
Nu este medic/terapeut
Gianina Nnic0leta
Bună seara! Ca urmare a unei micoze la urechea stânga, m-am ales cu o perforație la nivelul timpanului, aceasta este de aproximativ 40% din suprafața timpanului... Perforatia a apărut în 20 decembrie... Din păcate am găsit medicul potrivit destul de greu din cauza sărbătorilor, tratamentul care a dat rezultate l-am început pe 4 ianuarie, meșă cu exoderil schimbata la 48 ore, 14 zile, și flucovim 100 câte 1/seara...apoi alte 3 sapt medicul a decis sa așteptăm pt a vedea dacă reapare ciupercă sau inflamația.. Nu au reapărut. Deci au trecut aproape 2 luni de când s-a perforat.. Miercuri 13 febr, medicul orl a făcut revitalizarea marginilor și lipirea timpanului. Luni 17 feb(azi) am mers la control, medicul spune ca timpanul este bine lipit margine în margine, dar ca s-a deplasat din locul unde ar trebui sa stea atașat la conductul auditiv, l-a mai "ancorat" cu încă un "plasture". Întrebarea mea e, dat fiind timpul trecut de la momentul în care a apărut fisura, și natura intervențiilor...
Nu sunt răcită, nu tușesc, nu strănut, nu curge nasul, ma protejez de frig și umezeala... Am șansă să se prindă?
Menționez ca înainte de a îl lipi nu auzeam deloc, imediat după lipire aud sunetele din apropierea urechii(telefonul), eu estimez ca acum aud 30%...inainte de lipire era 0%
Mai menționez ca după lipire observ un pacanit/scârțâit în ureche, mai ales când înghit, și am o senzație de mancarime(o azociez cu acel leucoplast ce tine timpanul)..
Multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Implant din mătase pentru tratarea timpanului perforat
  •