trebuie neaparat sa urmez o operatie? mai inatai... mucocel maxilar sau deviatie de sept?

27-01-2012
d3llya_alecs
Nu este medic/terapeut
d3llya_alecs
buna ziua numele meu este delia si as avea nevoie de niste rapunsuri.Pe data de 19.12.2011 am fost ptr prima oara la orl, deoarece imi curgeau urechile ff tare, facusem o otita externa bilaterala ce atingea pavilionul.de atunci am inceput sa fac tratament cu augumentin de 1mg timp de 7 zile, penicilina cu gentamicina de 2000 si cu ospen de 1500cate o tableta si jumatate dar nici o ameliorare, urechile mi se vindecasera in interior de la spalaturi, aspiratii si tratament local, insa nasul imi era infundat tot timpul iar in gat o amigdalita pultacee, care nu trece, aveam dureri de cap si stari de ameteala si de oboseala.La cererea orl-istei am efectuat un CT in urma careia mi-a iesit mucocele la nivelul sinusurilor maxilare.Cand am ajuns cu rezultatul la orl, dansa mi-a spus k nu mai tine de ea si sa ma duc la o clinica de chirurgie maxilo-faciala, deoarece trebuie sa ma opereze.In final am cerut parerea altui medic orl care mi-a spus k tratamentul care l-am avut a fost total incorect, deoarece aceste nu a facut decat sa imi lase puroiul acolo, nimic altceva, am uitat sa mentionez k am folosit si bixtonim, olinth, si avamys +spalaturi si inhalatii nazale.In cele din urma mi s-a dat un alt tratament si anume:Sinupret de 3 ori pe zi, Cifran o tableta la 12 ore, Ketonal 2tablete pe zi.Aerius o tableta seara si Vibrocil de 3ori cate 2picaturi+un regim care nu include acru, acidulat, dulce, dar in schimb trebuie sa beau multe lichide.Urmez acest tratament de o sapt si nu se vede nici o ameliorare, este exact k inainte.La cel de-al doilea medic orl mi-a gasit si o deviatie de sept fff mare pe partea staga iar pe partea dreapta peretele este ingrosat.Am facut si set de analize care mi-au iesit in limita valorilor normale, doar leucitele mi-au iesit 11.44
Intrebarea mea este ce e de facut?trebuie neaparat sa urmez o operatie?Care dintre acestea sa fie prima?deviatia sau mucocelul?
Va rog sa imi dati un raspuns.
6 comentarii
0
27-01-2012, ora 10:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
interventia este obligatoriu
Cred ca trebuie facuta in clinica ORL.. in Oras Universitar, care este dotata si cu tehnica de chirurgie endoscopica
Cu anestezie Totala.. se pot face ambele interventii in acelas timp.
0
27-01-2012, ora 12:10
d3llya_alecs
Nu este medic/terapeut
d3llya_alecs
Multumesc din suflet ptr raspunsul dumneavoastra.As mai avea o intrebare:urechile in interior sunt curate dar la suprafata mi se face o coaja si am si o mancarime insuportabila.Cu ce as putea sa ma dau?am facut si o urocultura otica+antibiograma dar inca astept rezultatul.Multumesc
0
27-01-2012, ora 14:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
nu tre sa faceti nimic deosebit local
se pune o vata imbibata in biter suedez pentru 10 minute, dupa care se usuca interiorul urechii cu uscatorul de par
in 2-3 saptamani se reface pielea sanatoasa la loc..si in mediul uscat si dezinfectat.. NU se mai dizvolta nici un microb.
NU trebuie spalat cu apa sau ceai niciodata
0
27-01-2012, ora 18:27
d3llya_alecs
Nu este medic/terapeut
d3llya_alecs
multumesc ptr raspuns.astazi am fost dupa rezultatul de la urocultura otica+antibiograma si mi-a iesit asa:stafilococ alb hemolitic, iar la antibiograma :augumentin-rezistent, gentamicina-sensibil.oxacilni-sensibil, penicilina-rezistent.As dori sa imi spuneti ce inseamna si lucrul acesta si cum as putea sa scap de acest stafilococ.
0
27-01-2012, ora 18:56
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
luati Oxacilina 500 mg la 6 ore.. 10 zile
0
31-01-2012, ora 14:46
d3llya_alecs
Nu este medic/terapeut
d3llya_alecs
buna ziua.am revenit din nou.ati putea sa imi dati o adresa de mail sa va trimit pozele de pe tomograf sa va dati si dvs cu parerea k nu mai stiu ce sa cred.va rog din tot sufletul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • De ce apare amețeala?
  • 5 metode de a învinge oboseala
  • Durerea de cap după somn
  • Primul test de screening pentru depistarea oboselii cronice
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • Sportul și psihoterapia ameliorează oboseala pacienților cu cancer
  • Oboseala de după-amiază ar putea avea legătură cu sistemul de recompensă de la nivel cerebral
  • De ce mă simt obosit tot timpul?
  •