otita medie acuta bilaterala cu lichid in spatele timpanului

10-12-2015
costy d
Nu este medic/terapeut
costy d
M-am pricopsit cu o otita medie acuta bilaterala cu lichid in spatele timpanului.Am fost consultat de un medic ORL si am urmat un tratament de 12 zile cu: hidrocortizon100mg- una la12 ore, biorinil- 2 pufuri in fiecare nara de 3 ori pe zi, ACC600mg- 1pe zi si milgammaN- 1 fiola pe zi. Dupa acest tratament tot mai simt un pic urechile infundate, mai ales cand mestec si i-mi tiue tot timpul. As dori si eu un sfat daca se poate. Va multumesc! P.S. La controlul de dupa tratament, doctorul a zis ca urechile se prezinta foarte bine si ca nu pot sa fac altceva decat sa astept pana la 3 luni, dupa care ne vom vedea din nou sa vedem cu ma simt.
7 comentarii
0
10-12-2015, ora 09:33
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. faci audiograma si timpanograma
dupa asta o sa stii ce sa vindecat si ce a mai ramas si da acele simptome
tiuitul poate if si de la otita
dar mai grav este dela probleme de circulatie cerebrala si nu ai depistat acest lucru( este alt tratament)
2 pe forum gasesti sute de sfaturi despre:
catar tubar
otita seroasa
acufene( zgomote in urechi)
0
10-12-2015, ora 09:43
costy d
Nu este medic/terapeut
costy d
Multumesc! Voi urma sfatul dumneavoastra.
0
27-03-2016, ora 11:21
Nicoleta Simulov
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Simulov
Buna ziua domnule doctor.
Am fost diagnosticata cu OMA congestiva VD ( asa scrie pe reteta). Tratamentul este ciprofloxecin ( la farmacie mi-a dat ciprinol 500 mg), ketonal forte capsule, olynt ha pentru nas, maxitrol solutie pentru ureche. Problema este ca azi noapte nu am dormit deloc de la durerile provocate de soluție (zic eu). In orice poziție stăteam cu urechea simțeam ca se plimba un lichid în interiorul urechii și îmi provoca dureri greu de imaginat și suportat. Menționez ca am pus 5 picături în ureche pe la ora 1:00 și la ora 2:30 m-am trezit de la durerea abia suportabila.
Am stat cu picăturile în ureche fără sa mișc capul aprox 20 de minute. Imi este frica pentru ca am avut timpanul de la cealalta ureche fisurat in urma cu 4 luni si durerile au fost cam aceleasi. Sa folosesc tratamentul și pentru urechea stânga? Nu mi-a zis medicul ca as avea ceva însă a început sa ma doară și cealaltă în dimineața aceasta. Sa fie fisurat si medicul sa fi pus diagnostic gresit ? Ce ma sfătuiți sa fac ? Este normala durerea ? Legat de picături, cat trebuie sa stau cu ele în ureche și ce trebuie sa fac după aceea ? Mulțumesc anticipat.
0
27-03-2016, ora 21:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 picaturile in ureche se pun.. obligatoriu Calde. + saculet cu sare cald peset ureche
2 daca ai deja o problema la o ureche si acum faci otita la ceallata ureche..e destul de grav si trebuie sa gasesti un medic ORL.. care sa trateze si Cauza.. nu numia durerea
Cu siguranta ai o problema in nas ( deviatie sept, sau rinita) si o problema in rinofaringe.. care Duc la inflamatie acolo si provoaca aceste otite
0
28-03-2016, ora 08:53
Nicoleta Simulov
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Simulov
Mulțumesc frumos pentru răspuns. Astăzi ma simt mai bine, ma doare încă urechea însă este mult mai suportabil. Deviație de sept am, mi-a comunicat și medicul care m-a consultat. Știu ca în general oamenii au deviatie de sept însă dacă la mine cauzează alte boli, ce îmi recomandati sa fac ?
Mulțumesc anticipat.
0
28-03-2016, ora 10:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dupa vindecare sa te interneziu la ORL si sa operezi ce e de operat in nas.. ca sa nu mai faci otite
0
29-03-2016, ora 20:35
Nicoleta Simulov
Nu este medic/terapeut
Nicoleta Simulov
Asa fac. Mulțumesc de sfaturi, ne sunteți de foarte mare ajutor. Sănătate, numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: