pe fondul unei raceli banale a facut o otita medie acuta

23-06-2009
dm1cucu
Nu este medic/terapeut
dm1cucu
Buna ziua!
Sunt din Iasi si am o fetita in varsta de 3, 6 ani. Pe 21.05.2009 pe fondul unei raceli banale cu rosu in gat pe care o tratam cu Ospen 400 si Septogal mi-a facut o otita medie acuta (cred, deoarece nu inteleg scrisul d-nei doctor). Am mers de urgenta la Spitalul de copii, iar tratamentul prescris a fost Zinnat 10ml la 12 ore (fetita are greutatea de 25 kg), picaturi Vibrocil (s-au descoperit si polipi) si niste pastilute pt amigdalele pe care d-na doctor le-a considerat cam mari. Am facut tratamentul 12 zile, timp in care am fost de 2 ori la control. Dupa ce i-a disparut infectia la ureche(destul de repede), d-na doctor a spus ca fetita a ramas cu timpanele aspirate si am facut exercitii de umflare a baloanelor (atat cat am putut s-o conving) si am continuat cu picaturi in nas. La al treilea control, timpanele tot nu si-au revenit, si d-na doctor a spus ca doar o operatie a polipilor poate rezolva problema. Mi-a fost indicat sa facem o audiometrie, dar d-na doctor de acolo i-a spus sotului meu ca la un asa copil mic rezultatele nu sunt concludente. Nu stiu ce sa fac. Problema polipilor nu ma inspaimanta. Nu i-as opera pt ca nu o deranjeaza, adica respira destul de bine, dar nu stiu cum sa procedez cu timpanele. Daca o operez de polipi, timpanele isi vor reveni? Nu imi este clara legatura dintre timpanele aspirate si polipi si daca operarea polipilor este singura solutie.
Multumesc pentru atentia acordata!
3 comentarii
0
23-06-2009, ora 19:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da la 3 ani.. Audiograma.. sigur nu o sa fie concludenta.
dar o Timpanograma... o sa ajute la indentificare lichidului din spatele timpanului.

daca Dvs. o sa va tineti de nas.. si cu gura inchisa o sa suflati aer spre nas.. o sa simtiti cu va pocneste in urechi.. asta este legatura rinofaringelui( unde se afla polipii) cu urechile si timpanele!!!
mergeti la Clinica ORL..sp Recuperare.
se poate face o Timpanograma si o sa aveti un raspuns clar ce trebue de facut.
0
25-06-2009, ora 02:13
lumi_fabia
Nu este medic/terapeut
lumi_fabia
Buna seara Pe data de 19.06 a inceput sa-mi curga urechea dreapta. Mi-am dat seama ca este o otita si am mers urgent la medic. Mi-a spus ca am otita cronica acutizata. Mi-a facut aspiratii si mi-a pus mese cu o solutie rosie si clotrimazol zilnic pina marti 23.06. Acum nu mai curge dar mi s-a inflamat ma doare cind pun mina ma doare si cind deschid gura unde se imbina maxilarul cu mandibula am senzatia de ureche infundata pocneste fosneste nici nu stiu cum sa spun ca mai imi este. Mentionez ca nu mi-a dat nici un medicament. Nu stiu ce sa fac. Am mai facut otite pina acum dar nu mi-a fost asa de rau. Se termina secretia si gata dar acum... Multumesc pentru atentia acordata
0
25-06-2009, ora 07:27
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
de la secretii sa inflamat si pielea conductului.. provocand o Otita externa. tre sa mergeti sa mai aspire secretiile. Nurofen la 8 ore si ACiprofloxacina 500 la 12 ore.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum afectează co-infecţiile coronavirus, virus sinciţial respirator şi rinovirus copiii
  • Nivelul de activitate fizică - invers proportional cu numărul de zile de infecții ale tractului respirator superior la copii
  • Infecțiile respiratorii înainte de vârsta de doi ani pot crește riscul de deces din cauza unei boli respiratorii la vârsta adultă
  •