Otita acuta medie si sinuzita

26-10-2017
MadalinaAlina
Nu este medic/terapeut
MadalinaAlina
Buna ziua!!De o luna de zile am probleme cu urechea stanga, este infundata si cu nasul infundat. Dupa cateva consultatii mi sa spus ca am otita acuta medie acuta si sinuzita.Mi s-a facut in spital o interventie la ureche si anume, mi s-a spart timpanul controlat si mi sa scos din spatele timpanului puroi. Problema este ca eu tot nu aud dupa 5 zile de la interventie. Pentru sinuzita mi sa spus ca trebuie sa fac punctie, insa dupa interventia de la ureche unde am simtit tot, unde mi sa facut rau de la durere nu cred ca o sa pot face aceste punctii. As dori sa stiu de ce eu inca nu aud si daca imi puteti recomanda si altceva pentru sinuzita. Va multumesc anticipat!!!
6 comentarii
0
26-10-2017, ora 18:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
lucrurile stau exact invers.
din cauza nasului infundat..ai facut otita..si corect era medicul sa trateze corect sinuzita
daca necesita punctie sau NU..decide doar medicul ORL care vede nasul si Radiografia SAF
sa facut radiografia??
de unde esti ?
0
26-10-2017, ora 23:00
MadalinaAlina
Nu este medic/terapeut
MadalinaAlina
Am facut doar o radiografie pt sinuzita dar si cu o camera insa nu stiu cum se numeste
Eu vroiam sa va intreb daca nu exista o alternativa pt punctie si daca este normal sa ma doara urechea si sa o simt inca infundata.
0
27-10-2017, ora 10:43
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
raspunsul este
DA exista multe metode de tratament a sinuzitei fara punctie
NU..nu e normal sa doara urechea mai mult de 2-3 zile...
0
29-10-2017, ora 10:17
MadalinaAlina
Nu este medic/terapeut
MadalinaAlina
Problema mea este ca eu de luni de cand mi sa spart timpanul controlat si mi sa scos puroi din spatele timpanului eu am dureri de ureche si cred ca am si o inflamatie pt ca at cand incerc sa pun vata aceasta intra f greu si ma doare la atingere si o simt urechea infundata iar de auz nici nu poate fi vorba. Am incercat sa vad daca aud astfel: am introdus in cealalta ureche vata si am dat sonorul la televizor la maxim iar eu nu aud nimic. Pe langa faptul ca o nara se infunda alta se desfuda si tot asa am si niste secretii galbene eu mereu am nasul infundat. Mai si tusesc insa tusea se rupe. As dori un sfat pt ca eu la spital nu vreau sa mai merg. Va multumesc!!!
0
29-10-2017, ora 16:47
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din cele descrise cred ca ai facut si o Otita externa
Doar la un ceabinet ORL.. trebuie aspirate secretiile din ureche si pus pansament cu medicamente
asa ca daca nu doresti sa mergi unde ai mai fost.. cauta un alt medic ORL care stie meserie
0
29-10-2017, ora 17:07
MadalinaAlina
Nu este medic/terapeut
MadalinaAlina
Va multumesc pentru raspunsuri!!!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Am sinuzită? - semne și simptome ce susțin diagnosticul
  • Sinuzita a fost asociată cu un risc crescut de boli reumatice
  •