Otita, secretii cu sânge.

06-11-2018
Ema95
Nu este medic/terapeut
Ema95
Buna,

Am o problema cu urechea dreapta. De mai bine de un an, am inceput sa fac otita la urechea dreapta. Totul a inceput de la aerul conditionat de la locul de munca. Mentionez si faptul ca nu am mai avut otita pana acum (22 ani), nici cand eram mica.
Otitele care imi apar, sunt tot mai dureroare si mai dificile deoarece am avut vara trecuta (2017), toamna trecuta(2017), primavara aceasta (2018) si acum in toamna din nou (2018). Am fost la mai multi medici si mi au spus ca am o deviatie de sept si de aici s ar trage otita (ar trebui operata). Cu toate acestea, problema mea este ca deja am 1 luna si 3 saptamani cu probleme la urechea dreapta. Am fost la medic si mi a dat tratament, pe care l-am urmat dar, la fel ca primavara trecuta, otita mea nu trece doar in 2 saptamani de tratament. Iar de vreo 4 zile, am inceput sa am sangerari cu urechea bolnava. Am fost iar la medic si mi a spus ca as avea ca niste basicute care se sparg si inca nu stie ce e acolo. Mai mentionez si faptul ca eu nu am alte dureri, doar un pic de mancarime uneori si aceasta secretie de sange.
Pana a ajunge sa mi curga sange, imi curgea foarte mult lichid albicios.
Daca puteti sa-mi dati un sfat, v-as fi recunoscatoare.
Maine dimineața merg iar la medic.

O seara plăcuta!
3 comentarii
0
06-11-2018, ora 19:08
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 ce fel de otita ai... Externa, ?? Medie.. cu perforatie de timpan? sau ???
2 cunosti faptul ca un reflux gastro=esofagian in somn..duce la iritatie in gat.. pana sus in rinofaringe si poate provoca otita?
0
06-11-2018, ora 19:17
Ema95
Nu este medic/terapeut
Ema95
Pe scrisoarea medicala, ultima dintre ele scrie ca am avut (si probabil inca am) otita seroasa acută, otalgie dreapta. Aveam si timpanul inflamat. Pana acum, s a vorbit doar de otita externa.
Mai multe încă nu stiu, medicul care m a consultat dimineața nu mi a dat mai multe detalii. Mi a aspirat ceara si sângele care il aveam si a pus un pansament inmuiat intr-un praf, urmând sa revin maine.
Pe ultima reteta am avut: Marimer, vitamina A, ciplox, flamexin, claritin si biorinil.
0
06-11-2018, ora 20:06
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
otite externe frecvent fac pacientii cu risc de diabet zaharat, sau probleme intestine
persoane care consuma multe lactate si dulciuri... alimente care hranesc Stafilococcul
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: