otita seroasa bilaterala acuta

236 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›
0
18-12-2009, ora 20:40
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Tusea este de la secretiil edin nas care se scurg in garinge!
1. trebue sa aveti un aspirator nazal.. si sa.i curatati nasul cat mai des posibil.
2. ser Efedrinat sau alte picaturi care desfunda nasul. ca copilul sa poata sa doarma cu gura inchisa si sa respire pe nas.
3 La urechi.. puneti saculet cu sare.
4 luati medicatia prescrisa..
si la 3 saptamani dupa ce nu mai are febra si ii trece raceala.. urgent trebue de scos polipii!!!!!
0
20-12-2009, ora 19:32
andreea_peter
Nu este medic/terapeut
andreea_peter
Va multumesc frumos pentru sfaturi, as vrea insa sa fac cateva precizari:
- tusea nocturna era prezenta si in conditii de sanatate - fara sa-i curga nasul sau altceva
- ii curat nasul cu batista bebelusului
- si de cand mi s-a plans de ureche nu a facut febra (e bine daca nu face febra??!!)

cat despre operatia de polipi, am patit-o cu fetita mai mare pe care am operat-o la 2, 5 ani si acum ii are la loc la 4, 5 ani (s-au refacut la 2 luni dupa operatie). Care e secretul?.
saptamana care urmeaza luam si nebulizatorul, sper ca ii va merge mai bine

va multumesc din suflet si voi tine cont de sfaturile dvs

multa sanatate
Andreea
0
21-12-2009, ora 12:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da.. polipii recidiveaza.. la copii cu predispozitie la hipertrofia tesutului limfatic.. si se poate remedia prin consult la HOMEOPAT.
sau la copii care fac alergie la produse alimentare.. ciocolata, ou, capsuni.
0
22-12-2009, ora 14:31
Luci09
Nu este medic/terapeut
Luci09
Buna ziua, am fost si eu la un doctor orl m-a consultat si pur si simplu mi-a dat o reteta, a zis ca trebuie sa iau niste augmentin, norofen, dupa o saptamana dupa cate am observat simt urechea infundata si ma durea destul de rau(mai mult seara), azi am fost la un alt doctor orl si mi-a spus ca am otita seroasa, dar consultu nu a durat mai mult de 2 minute, acum a zis sa renunt la ce luam mai demult si mi-a dat o reteta cu:
Klacid SR
Claritine
si a mai zis de 2 ori pe zi sa folosesc bixtonim(dimineatza si seara)
Am mai citit pe niste forumuri ca ar fi necesar sa tin in permanenta un dop de ureche imbibat in ulei comestibil(sau ceva gras)+atunci cand merg sa fac baie(pisicina, mare), sa tin un dop de silicon facut pe comanda pentru urechchea mea.Ce ziceti ca ar fi indicat sa urmez reteta data de doctoru orl de astazi?
Multumesc
0
23-12-2009, ora 14:50
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
din pacate.. nu mam lamurit ce ai!
o otita seroasa.. NU doare !
este doar infundata urechea si atat.
pentru asta DA este bun acel tratament recomandat+_ de incalzit ureche. cu saculet cu sare sau uscatorul de par.

poate ai durere in ureche de la o masea.. pe acea parte?
ar trebui sa faci o audiograma si o timpanograma. si o sa afli sigur ce ai!
0
30-12-2009, ora 01:12
cossstel
Nu este medic/terapeut
cossstel
buna ziua de o saptamana am avut durere la urechea dreapta si medicul mia zis ca am otita, , am luat antibiotic, augmentin iprubofen si ceva picaturi iar azi cand am fost la control mi au zis ca am timpanul perforat..si trebuie sa stau asa o luna, , sa vada daca se vindeca...este normal?
va multumesc
0
30-12-2009, ora 11:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un proces inflamator in urechea medie.. poate sa se stopeze de la tratament sau poate sa duca la perforatie de timpan si supuratie otica.
totul depinde de organizmul tau si de starea sistemului imunitar.
trebue sa mergi la ORL.. zilnic sau la 2 zile.. sa.ti aspire secretiile din ureche si sa.ti faca tratament local.
0
30-12-2009, ora 22:17
cossstel
Nu este medic/terapeut
cossstel
va multumesc mult..AN NOU FERICIT
0
05-01-2010, ora 11:44
andreea_peter
Nu este medic/terapeut
andreea_peter
Buna ziua domnule dr. si La Multi Ani! cu multa sanatate,

v-am mai scris in legatura cu fetita mea de 2 ani cu tusea nocturna (stiu ca nu are legatura cu otita, si-mi cer scuze) care a raspuns la tratament cu singulair, dar dupa aerosolii cu flixotide a reaparut - nu stiu daca e din cauza medicamentului sau a fost o pura coincidenta. La plamani nu s-a auzit nimic. am oprit aerosoliile si ii dau Plantusin (nu ii curge nasul si nu face febra). Tusea a inceput sa rupa, dar este mai degraba o tuse combinata, dar asta noapte a fost foarte intensa si in accese dese. ce ma sfatuiti sa fac?

va multumesc din suflet,

Andreea
0
05-01-2010, ora 13:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
ati citit prospectul la flixotide ???
ce medic va recomandat asa ceva?
0
05-01-2010, ora 14:22
andreea_peter
Nu este medic/terapeut
andreea_peter
Flixotide mi-a recomandat o dna dr ORL de la Spitalul Grigore Alexandrescu din Bucuresti, recomandata de un dr. pediatru din aceeasi institutie!!??

am citit prospectul, dar nu sunt in masura sa inteleg mare lucru, din pacate...

spuneti-mi ce rau am facut??!! Ca mi-a recomandat sa-i fac aerosolii tot cu flixotide si fetitei mai mari care are doar polipi (refacuti dupa o operatie). noroc ca la ea nu au aparut reactii adverse sau secundare. am oprit tratamentul in acelasi timp amandurora.

ce sa fac cu tusea celei mici? Maine ii voi face un exudat nazal si faringian, o sa ma chinui 1 saptamana fara ketof si sa-i fac si dozare IgE. Astept sfaturile dvs.

cu respect andreea
0
05-01-2010, ora 14:42
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este un preparat hormonal si trebue ajustate foarte corect Dozele.. si tratamentul trebue sa fie de scurta durata. fiind un tratament de selectie in astmul bronsic.si nici decum un antitusiv !
faceti aerosoli cu uleiuri volatile.. gen eucalipt sau inhalant. siropuri pe gurita antitusive.
si va recomand sa consultati un medic Homeopat !
0
05-01-2010, ora 14:48
andreea_peter
Nu este medic/terapeut
andreea_peter
am selectat din mesajul de mai sus exact tratamentul pe care mi l-a dat la vremea respectiva"

"a zis ca are otita seroasa, polipii mari si inflamati, pe langa problema de baza tusea de noapte. Ne-a recomandat Sinupret 12 pic x 3/zi - 30 de zile, aerosolii cu flexotide 10 zile 1/3 fl + 3 ml ser fiziologic x 2 / zi si pentru nas un preparat cu - sper ca descifrez corect - gentomina 40, dexametep 8, ser fiziologic 10"

plantusinul e ok?

cunoasteti vreun medic homeopat in Bucuresti?

va multumesc
0
06-01-2010, ora 08:57
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
plantusinul este bine.
nu cunosc medicii din Bucuresti.
0
27-01-2010, ora 12:04
briu
Nu este medic/terapeut
briu
Buna ziua domnule doctor Flueraru. Va rog sa ma ajutati si pe mine daca se poate. Am o otita seroasa si am urmat un tratament cu ACC 200, PARACETAMOL SINUS, VIBROCIL SI AERIUS. Am deja o saptamana si la urechea stanga si-a mai dat drmul dar la urechea dreapta deloc.Ce as mai putea sa fac ca sa nu ajung la interventie chirurgicala? Va multumesc
0
27-01-2010, ora 14:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa incalzesti urechea bine.
sa ai grija de respiratia nazala fiindca din nas prin trompa lui eustachii trebue sa treaca aer spre timpan casa se desfunde urechea.
0
13-02-2010, ora 10:36
alekay
Nu este medic/terapeut
alekay
buna ziua! am un copil de 1 an si 2 luni, care din 2 in 2 luni de la varsta de 4 luni face episoade de febra 39, 40. dupa mai multe internari in buzau am ajuns la grigore alexandrescu unde ni sa pus diagnosticul de sinuzita etmoidala acuta.Copilul este infundat, nu poate dormi noaptea, nu are secretii. Picaturile pivalone nusi mai fac efectul, am mai folosit si prreparat cu oxacilina, dexa si ser nici acelea nu mai merg.La bucuresti dupa mai multe investigatii printre care si timpanotomie s-a ajuns la concluzia ca trebe operat de polipi.La inceputul lunii ianuarie a facut un nou episod de febra la care lam tratat cu fortum.dupa 10 zile de tratament febra nici in ziua de azi nui scade febra sub 37 cu 5. Nu stim ce sa-i mai facem sai scada febra sal putem opera (daca este de operatie).in celelalte dati iam facut tratament cu cefort, axetin, ciprinol(la care a facut alergie).Mie frica sa mai stau o luna de zile sa astept sa faca iar febra de 40.el este un baiat vioi, mananca, doar ca nu poate dormi din cauza nasului.va rugam sa ne dati un sfat cum iam putea scadea febra.Multumim !
0
13-02-2010, ora 11:41
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
DA... cam multe diagnostice si cam multe tratamente pentru asa o varsta !
Nu credeti?
ca un copil sa se imbolnaveasca la 4 luni de viroza sau alte infectii este nevoie s aintre incontact cu cineva purtator de microbi virusi si alti factori patogeni.!
cred ca de aici trebue sa inceapa adevaratele cautari.
1. faceti toti adultii si copii mai mari care intra in contact cu coilul.. Exudate faringiene si secretii nazale !
2. Unica modalitate de a curata nasul este aspiratorul nazal( batista bebelusului.
3. cel mai adecvat mod de ai administra copilului medicatia pentru bolile ORL.. este un aparat de aerosoli care trebue sa.l cumparati.
4.trebue sa aveti mare grija cu ce alimentati copilul.. cat mai simplu gatit si cat mai putine produse noi pentru el.. fiindca activitatea intestinului are mare importanta in reglarea termica si functia organizmului integral.
5pentru combatere febrei.. folositi supozitoare ( novocalmin, paracetamol) la nevoie.. cand febra depaseste 38!!
Inrest. tratamente naturiste Aromoterapie.. in camera permanentsa fie un vas cu apa in care adaugati 2 pic de ulei de eucalip+ 2 pic ulei de levantica !
deasemenea se poate folosi 1 pic de ulei de eucalipt +1 pic de ulei de Levantica +1/2 lingurita de ulei de masline.. toate amestecate.. se unge pielea in regiune gatului. inghinale si axile !
dupa ce puati aparatul de aerosoli si batista bebelusului.. vorbim pe mail
0
13-02-2010, ora 12:04
alekay
Nu este medic/terapeut
alekay
multumim foarte frumos pentru raspuns.folosim nazomer si batista bebelusului dar fara niciun rezultat pentru ca nu are secretii deloc.exudat iam facut copilului si nazal si faringian si ia iesit stafilococ patogen. la antibiograma ii mergea si klacidul pe care i lam dat dar temperatura tot nu i-a scazut.aparat pentru aerosoli nu avem inca iar in momentul in care febra creste peste 38 nu poate fi controlata decat cu picaturi de algocalmin impreuna cu ibalgin sau panadol. Dupa 2-3 zile de febra mare apare si diaree si nu pot folosi supozitoarele.
0
20-02-2010, ora 21:05
danyela ely
Nu este medic/terapeut
danyela ely
buna seara...domnule doctor am si eu o intrebare...fetei mele de 13 ani i se infunda urechea stanga deseori apoi a aparut un lichid galbui...am mers la medic si ne-a spus ca este otita externa bilaterala aparuta in urma unei sinuzite...i-a dat sa fac audiograma...si asistenta de acolo mi-a spus ca are putin auzul scazut la urechea stanga..dar la ambele se incadreaza intre limite...d-na doctor i-a dat ca tratamment nurofen, picaturi de nas si cifran(ciprofloxacina) si a spus sa revenim la consut...sunt putin speriata..ce parere vaeti d-voastra?..care sunt limitele la audiograma?...va multumesc anticipat si astept cu nerabdare raspunsul
0
20-02-2010, ora 21:06
danyela ely
Nu este medic/terapeut
danyela ely
am uitat sa precizez ca nu are febra.multumesc inca o data...
0
21-02-2010, ora 09:59
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
suna cam cidudat afirmatia ca a facut Otita EXTERNA de la sinuzita.
de la sinuzita poti face... catar tubar sau otita medie sau otita seroasa.. care intradevar duc la o hipoacuzie de transmisie.
o otita externa.. inseamna inflamatia pielii conductului auditiv.. si nu are cum sa fie de la sinuzita.
poate fi de la betisoare..utilizate incorect.. !!! ????
NU pot sa va dau nici un sfat pana nu stiu ce are copilul.
trimite.ti pe mail. audiograma
scrieti cum respira cu nasul, daca are secretii nazale si de care.. daca are dopuri de ceara in urechi.
0
21-02-2010, ora 13:11
danyela ely
Nu este medic/terapeut
danyela ely
paoate am citit eu gresit..dar nu inteleg mare lucru din ce a scris doctorita.am sa incerc sa va trimit audiograma.cu nasul nu a avut probleme si nu are nici secretii nazale.multumesc
0
21-02-2010, ora 13:17
danyela ely
Nu este medic/terapeut
danyela ely
am incercat sa bag adresa d-voastra dar nu merge...imi spune ca este ceva in neregula...
0
21-02-2010, ora 20:38
danyela ely
Nu este medic/terapeut
danyela ely
merge adresa aceasta si pe messenger?...ca eu nu am decat messenger si skype...si nu inteleg de ce nu merge..
0
21-02-2010, ora 20:55
danyela ely
Nu este medic/terapeut
danyela ely
pentru mine era importanta si parerea d-voastra...
0
21-02-2010, ora 22:53
danyela ely
Nu este medic/terapeut
danyela ely
d-le doctor...am incercat sa citesc de mai multe ori ce a scris d-na doctor si am ajuns la concluzia ca scrie otita externa catarala.credeti ca va trece cu tratamentul recomandat?...multumesc inca o data:| :| :D
0
22-02-2010, ora 08:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
aceasta este adresa de mail.
pe mes. yahoo.sunt.. fluieraru
0
24-02-2010, ora 18:35
danyela ely
Nu este medic/terapeut
danyela ely
d-le doctor am fost azi la doctor..s-a uitat pe audiograma...si in ureche..si a zis sa mai iau niste vitamine...si daca nu se desfunda pana vineri..sa merg iar.sa imi face parfuzii...si a zis ca se astepta sa iasa mai rea audiograma...ce parerea aveti?...
0
25-02-2010, ora 12:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mai faceti un consult la alt medic ORL.
Adaugă un comentariu / răspuns
236 comentarii 1 23 ..... 7 8 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • O nouă tehnică pentru tratarea infecţiilor urechii medii
  •