ovare micropolichistice

08-02-2008
pupe_andy
Nu este medic/terapeut
pupe_andy
Daca am fost diagnosticata cu overa micropolichistice pot ramane insarcinata?In urma unui tratament cu Siofor 500, am reusit sa-mi regllez menstruatia (adica sa imi vina luna de luna dar nu la 28 de zile).In luna iunie 2007 am oprit anticoncetpionalele pt ca vreau sa treaca o perioada de timp sa pot ramane gravida, si de atunci am avut ciclu in fiecare luna, mai putin in decembrie (cred ca am fost foarte racita).Mentionez ca nu am incercat pana acum sa raman gravida pt ca am vrut mai intai sa-mi fac toate analizele.Am mers la un doctor si mi-a spus ca trebuie sa fac cateva analize :in a treia zi (LH, FSH) SI IN A 21a progesteron si prolactina si trebuie sa vada daca am vreo trompa infundata.Ma gandesc ca daca am menstruatie nestimulata nedicamentos sau prin alte medote este deja un lucru bun?Voi ce ziceti?Cam ce sanse as avea sa raman gravida in situatia data?
2 comentarii
0
13-02-2008, ora 00:00
dteo
Nu este medic/terapeut
dteo
si eu am fost diagnostica cu ovar micropolichistic si am facut tratament cu Duphaston trei luni.trebuie sa vad care a fost rezultatul tratamentului, dar nu cred ca am scapat de aceste chisturi.daca vei reusi sa ramai insarcinata, aceste chisturi se vor absorbi. consulta un doctor si urmeaza sfaturile si vei reusi.
1
15-02-2008, ora 00:00
banita
Nu este medic/terapeut
banita
in 1998 am fost dignosticata si eu cu ovare micropolichistice.le-am tratat cu succes la bucuresti la polizu cu d-na maior.am urmat un tratament intens cu mai multe, tratamentul fiind schimbat lunat, neschimbat ramanand diane 35.tratamentul a durat 6 luni, uneori fiind nevoita sa merg la bucuresti de 2 ori /luna.tratamentul a fost dureros, dar dupa cele 6 luni, eram curata, curata.in 2003 am ramas insarcinata si am nascut o fetita sanatoasa.in acel interval nu am mai fost la nici un doctor si nu am mai urmat nici un tratament.te sfatuiesc sa o cauti p d-na maior la bucuresti.orice problema va fi solutionata cu succes daca ii urmezi sfaturile si tratamentele.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.