ovulatie?

01-03-2007
silviarotaru
Nu este medic/terapeut
silviarotaru
este adevarat ca o luna ovulam pe stanga si o luna pe dreapta?
eu am doar trompa dreapta si ovarul drept ok!
si mai am si 39ani!
cum pot afla cand ovulez pe dreapta?
3 comentarii
0
01-03-2007, ora 00:00
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
1. Exista o astfel de tendinta, dar nu o regula. Altfel spus, alternarea ovarului care ovuleaza se intalneste in semnificativ peste 50 la suta din cazuri. In cat anume ? Nu se poate preciza, procentele date de diferite studii difera.
2. Pentru a sti cu certitudine care ovar este in exercitiul functiunii este nevoie de tehnici medicale imagistice de varf. De regula, acestea se folosesc in cadrul fertilizarii in vitro si costa bani frumosi. Uneori curiozitatea ne poate fi satisfacuta mult mai simplu: in preajma ovulatiei apar crampe pe partea care ovuleaza, (Mittelschmerz = durere de mijloc (de ciclu)).
3. In cazul femeilor care au un singur ovar functional, acesta ovuleaza la fiecare ciclu.
0
01-03-2007, ora 00:00
silviarotaru
Nu este medic/terapeut
silviarotaru
multumesc foarte mult pentru raspuns
eu pe stanga am trompa obturata, nu stiu daca asta inseamna ca ovarul stang nu e functional... ce parere aveti?
am dureri doar pe dreapta de ani de zile; luna trecuta am facut ecografie chiar in ziua 14 si dr. a spus ca-i foliculul ok.. deci era pe dreapta nu?
0
05-03-2007, ora 00:00
danuta
Nu este medic/terapeut
danuta
Buna.Nu stiu cat de mult voi reusi sa te lamuresc cu privire la problema ta dar o sa incerc.In primul rand ovarele functioneaza pe rand cate o luna fiecare si in anumite luni chiar nici unul.Pentru a sti daca ovulezi luna respectiva nu trebuie sa faci decat o ecografie vaginala in ziua 13 sau 14 (ar fi bine sa faci cateva luni la rand sa stii precis).O ecografie costa cam 300 de mii.Dar ar fi bine sa mergi la medic.Cand ti se face eco iti spune pe ce parte e foliculul.Si la mine se pare ca functioneaza un singur ovar desi am doar 23 de ani.
Daca trompa e obturata asta nu inseamna ca ovarul nu este functional.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Metoda calendarului
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Testele de ovulație
  •