pancreas si ficat relativ omogen

20-09-2012
marybeby
Nu este medic/terapeut
marybeby
Buna ziua ! De cateva zile ma simt rau..mi-e greata, prezint dureri in partea dreapta sub coaste, durerea o simt pana in spate.Am fost si mi-am facut o ecografie abdominala si mi-a iesit ficat si pancreas relativ omogen, litiaza renala.As dori sa stiu si de la voi ce inseamna mai exact acest lucru.Poate ma puteti ajuta cu un sfat sau chiar un tratament.Va multumesc !
5 comentarii
0
20-09-2012, ora 20:04
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Te simti asa probabil de la piatara de la rinichi. Tot ce se poate sa ai colica renala, sa elimini piatra (ar fi fost normal sa scrie ce dimensiune are). Mergi la urolog sa-ti dea tratametent daca trebuie si chiar calmante daca ai dureri. Nu lua orice din auzite.
Sanatate!
0
21-09-2012, ora 01:05
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Ficat şi pancreas relativ omogen: e de bine, aşa trebuie să fie.

Litiază renală = piatră la rinichi.

Asta a fost traducerea. Tratamentul vi-l dă doctorul dv.
0
29-01-2013, ora 00:31
luys15185
Nu este medic/terapeut
luys15185
Buna seara.
Va scriu in speranta ca imi veti oferi un raspuns la situatia cu care ma confrunt.
E normal ca dupa o luna si trei saptamani de la diagnosticarea cu Hepatita acuta virala A, transaminazele sa nu intre in limitele normale?
Istoricul evolutiei transaminazei ALT: 9 decembrie - 1360, 10 dec - 1447, 14 dec - 772, 4 ianuarie - 213, 25 ianuarie - 236, 28 ianuarie - 239?
In cat timp dupa confirmarea infectiei cu virusul A (10 dec in acest caz) ar trebui sa intre in limitele normale transaminazele? Mentionez ca hemoleucograma efectuata in 4 ianuarie a iesit buna (fiind usor crescute doar limfocitele% - 41, 8 si eritrocitele - 5, 73).
Testele pentru AgHBs, AcHBs si Ac HCV - negative.
INR 1, 05, Timp de sangerare 2.16 minute, timp quick 13, 5 secune, procent protrombina -92% - toate normale.
Va multumesc anticipat.
0
05-10-2013, ora 12:51
deedee2013
Nu este medic/terapeut
deedee2013
buna ziua
akum aproape un an am avut un episod sa zicem asa de inceput de pancreatita, ma durea capul stomacului spatele in aceasi pozitie bineinteles diaree stare de voma etc., am intrat de urgenta in spital dupa 2 saptamani de tratament am iesit ci fierea scoasa si mia fost interzis alcoolul de tot si de evitat grasimile dar nu asa tare, in spital am fost 2 sapt pe morfina plus alte medicamente, nu am avut voie mancare sau bautura multe zile durerile erau insuportabile imi venea sa ma urc pe pereti nu alta, operatia a fost in noiembrie anul trecut in ianuarie a urmat alte 2 seri de stat in spital cu dureri de abdomen dupa un scan mia fost descoperit un cist de 5mm pe pancreas in urma operatiei de fiere, akum am facut alt scan si este totul bn, intrebarea mea este urmatoare: sunt insarcianata in 7 saptamani nu sunt sigura dak imi afecteaza sarcina sau nu si dak imi vine pofta de un pahar cu vin ce fac k nu am voie deloc expresia dectorului fu "un paharut de 100ml si un happy meal si sunt deja in groapa" ce ma fac?
am uitat sa precizez ca eu can am intrat in spital fetita mea avea 4 luni deja
multumesc diana
0
04-09-2018, ora 12:16
adisal
Nu este medic/terapeut
adisal
Se poate face necroza de pancreas gradul 2 in urma unei resuscitari.Un pancreas necrotic gardul 2 cam ce inseamna?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici